preloader

بوتاکس چیست؟

  • خانه
  • -
  • پوست ، مو ، زیبایی
  • -
  • بوتاکس چیست؟
 بوتاکس چیست؟

بوتاکس شکل تغییر یافته سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است. این باکتری به طور معمول، باعث مسمومیت غذایی میشود، اما با تغییر ساختمان این سم، دارویی به نام بوتاکس به دست آمده است که فواید دارویی متعدد و روزافزونی دارد. بوتاکس در واقع اسم تجاری این دارو است که توسط شرکت آلرگان آمریکا ساخته میشود . در سایر کشورها این دارو به اسامی دیگری تولید می شود که معتبرترین آنها که در ایران موجود است ، دیسپورت نام دارد که ساخته شرکت ایپسن انگلیس و موردتایید FDA است. 

کاربرد بوتاکس در پوست و زیبایی چیست ؟

به طور کلی کاربردهای بوتاکس را میتوان به ۲ دسته زیبایی و درمانی تقسیم کرد.

کاربردهای درمانی در بوتاکس

کاربردهای زیبایی در بوتاکس

کاربردهای زیبایی بوتاکس :

رفع چین و چروک های حرکتی ،متوقف کردن پیشرفت چروک های ثابت مثل در پیشانی، دور چشم ، خط اخم ، چینهای دورلب و چین های چانه و گردن .

بالا بردن ابروها

بالا بردن گوشه لب ها

کاهش نمایش لثه هنگام خندیدن

بالا بردن نوک بینی

طول مدت اثر بوتاکس چقدر است ؟

این مدت در افراد مختلف متفاوت است و بین چند هفته تا ده ماه متغیر است که متوسط آن ۳ ماه است. البته باید تذکر داد که از زمان تزریق بوتاکس، تجزیه دارو شروع می شود وبنابراین به تدریج اثر آن کاهش پیدا میکند.به این ترتیب منظور از مدت اثر بوتاکس فاصله بین زمان تزریق تا زمان ختم اثر دارو است نه کاهش اثر دارو؛ یعنی در انتهای یک ماه اثر دارواز زمان شروع آن کمتر بوده و پس از ۲ ماه کمتراز اثر یک ماه پس از تزریق است.

بوتاکس هر چند وقت یکبار باید تکرار شود ؟

بسته به طول مدت اثر آن دارد؛ به این ترتیب که اگر در کسی اثر آن کوتاه تر باقی ماند، قاعدتا تزریقات در فواصل کوتا هتر و در مواردی که اثر دارو طولنیتر می ماند، فاصله تزریق ها طولنی تر می ماند باید توجه داشت که چون عضله فلج شده به تدریج لغر ترمی شود بنابراین پس از مدتی به خصوص در عضلت ظریف پیشانی تاثیر دارو طولنی است.

تزریق بوتاکس در چه مواردی ممنوع است؟

اگر بیماری سابقه حساسیت مشخص به بوتاکس یا سابقه ی بیماری های عصبی عضلنی مثل میاستنی داشته باشد ،همچنین در خانم های باردار، در دوران شیردهی، در حضور عفونت فعال در محل تزریق مثل وجود جوش چرکی مصرف بوتاکس تو صیه نمی شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *