preloader

درمان باور نکردنی بیماری ها با طب سوزنی

 • خانه
 • -
 • طب سوزنی
 • -
 • درمان باور نکردنی بیماری ها با طب سوزنی
 درمان باور نکردنی بیماری ها با طب سوزنی

علت اختلالات در اعضای بدن و بیماری ها طبق باورهای طب سنتی چین عبارت است از:

بهم خوردن و نابسامانی انرژی حیاتی (چی) در ارگانها بدن و کانالهای انرژی(مریدینها) مربوطه که توام با ناهماهنگی (یین ویانگ) نیز می باشد .به همین جهت نحوه درمان در طب سنتی چین از بین بردن اختلال جریان های انرژی حیاتی در کانالها(مریدینها) و تعدیل و توازن (یین و ینگ)در بدن تعبیر می شود .

هنگامی که در بدن بیماری به وجود می آید ابتدا قدرت مقابله و مقاومت تشدید شده و برای از بین بردن عوامل پاتوژن خارجی و داخلی هماهنگی در فزونی و کمبود انرژی حیاتی Qi در کانالها ایجاد و توازن به وجود می آید.در این مواقع علاوه بر طب سوزنی موکسی باسشن و استفاده از گیاهان داروئی و رژیم غذائی مناسب نیز برای درمان اساسی بیماری نقش موثری را بازی می کند.

بنا به عقاید سنتی چین ،جسم و روح از هم جدا نیستند و کل وجود انسان در ارتباط دائم با طبیعت و محیط زندگی در نظر گرفته می شود با در نظر داشتن قوانین طب سنتی چین ، تنظیم جریان (چی) علاوه بر محدوده و ناحیه ای از بدن که دچار بیماری شده است باید در کل بدن نیز این تنظیم انرژی ایجاد شود.

جهت مشاوره حضوری با پزشک لطفا با شماره ۰۲۱۲۶۶۰۳۶۱۰ در تماس باشید.

اثر سوزن‌های شفا بخش در طب سوزنی :

طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن بسیار نازک از طریق پوست بیمار در نقاط خاص بدن است. سوزن در عمق های مختلف قرار داده می شود. محققان مطمئن نیستند که طب سوزنی چگونه به طور علمی کار می کند. با این حال ، طب سوزنی دارای برخی از مزایای درمانی ، شامل تسکین درد و کاهش از تهوع ناشی از شیمی درمانی است.

با توجه به نظریه سنتی چینی پزشکی ، نقاط طب سوزنی بر روی نصف النهارهایی که از طریق آن انرژی حیاتی چی اجرا می شود، قرار دارد . هیچ مدرک بافتی ، تشریحی یا علمی که ثابت کند این نصف النهارها یا نقاط طب سوزنی وجود دارند، نیست. طب سوزنی همچنان بحث انگیز در میان پزشکان غربی پزشکی و دانشمندان است. ایجاد مطالعات موردی که از کنترل های مناسب علمی استفاده می کند به دلیل طبیعت تهاجمی طب سوزنی مشکل است.

درمان های باور نکردنی بیماری ها با طب سوزنی و طب چینی

بر طبق استاندارد سازمان بهداشت (سازمان بهداشت جهانی) ، طب سوزنی برای درمان ۲۸ شرایط موثر است، در حالی که شواهد نشان می دهد ممکن است مقدار موثر برای درمان بیشتر باشد. با توجه به مطالعه انجام شده در دانشگاه فنی مونیخ آلمان افراد مبتلا به سردرد تنشی یا میگرن ممکن است طب سوزنی را بسیار موثر در کاهش علائم خود بدانند. مطالعه دیگری در مرکز سرطان دکتر اندرسون دانشگاه تگزاس در بر داشت که درمان های طب سوزنی دو بار در هفته باعث از بین بردن علائم ناتوان کننده از خشکی دهان -‌خشکی شدید دهان – در بین بیماران درمان شده توسط تابش برای سرطان سر و گردن است.

در سال ۱۹۸۹ سازمان بهداشت جهانی (WHO) رسما طب سوزنی را برای بیش از چهل نوع بیماری به جهانیان و دانشمندان و اطبای همه کشورها معرفی کرد. این سازمان که معتبر ترین سازمان علمی و پزشکی دنیاست طب سوزنی را به عنوان بی عارضه ترین راه درمانی برای درمان بیماری هایی اعلام کرد که طب کلاسیک را با تمام پیشرفت های فعلی خود در درمان آن ها عاجز می کرد. ‌نکته قابل ذکر این است که طب سوزنی در این بیماری ها می تواند به صورت درمان اولیه و بدون مصرف دارو یا به صورت درمان کمکی در تعامل با سایر تخصص ها عمل نماید . به هر حال مسئله جالب این است که پس از تایید طب سوزنی توسط (WHO) بسیاری از کمپانی های داروسازی معتبر جهان به مخالفت و تضعیف آن پرداختند که این مسئله هم اکنون نیز ادامه دارد.

اگر طبق نظریه سازمان بهداشت جهانی (WHO) طب سوزنی یک روش درمانی کاملا بدون عارضه دانسته شود، آن وقت ارزش بی نظیر این درمان در مقایسه با روش های درمانی بسیار پر عارضه داروئی، مشخص می شود.طب سوزنی از طریق وارد کردن سوزن های نازک مخصوص در نقاط مشخصی از بدن باعث تسکین درد ها یا درمان تعدادی از بیماری ها می شود. در رابطه با چگونگی تاثیر و کار طب سوزنی تئوری هایی وجود دارد .

به عنوان مثال طب سوزنی رشته های عصبی را در عضله ها فعال می کند و این اثر سه مرکز نخاع مغز میانی ، هیپوفیز و هیپو تالاموس را برای ایجاد بی دردی فعال می سازد . این تئوری یکی از مکانیسم هایی را که توسط آن درد در بیماران آرتروزی کاهش می یابد بیان می دارد . البته طب سوزنی توسط مکانیسم های دیگری نیز عمل درمانی خود را انجام می دهد که هنگام طرح در هر مبحث مکانیسم مربوطه نیز شرح داده خواهد شد.هم اکنون اکثر مردم جهان با طب سوزنی آشنا هستند و به اثرات درمانی آن پی برده اند و آن را به عنوان یک شیوه مناسب درمانی پذیرفته اند.

حال این پرسش مطرح می شود که چرا در کشور ایران، طب سوزنی چندان شناخته شده نیست و رشد کافی و مناسبی نداشته است. پاسخ این سوال در سه نکته نهفته است:

۱-عدم آشنایی مسئولان و پزشکان و دانشجویان با طب سوزنی
۲-مداخله افراد غیر متخصص و استفاده غیر صحیح از این روش درمانی
۳-عدم آگاهی مردم نسبت به طب سوزنی و کاربرد آن

دلایل فوق باعث شده است که طب سوزنی در کشور ما وضعیت خاصی پیدا کند ، به طوری که باورهای مردم در این رابطه کاملا دو قطبی باشد، عده ای فکر می کنند طب سوزنی برای تمام بیماری ها مفید است و عده ای دیگر فکر می کنند که طب سوزنی اثرات درمانی برای درمان بیماری ها ندارد، البته هر دو تفکر ناصحیح است. بیان کننده تفکر صحیح در این میان سازمان بهداشت جهانی (WHO) است که این طب را برای تعدادی از بیماری های بسیار شایع کاملا درمانگر ، برای تعدادی از بیماری ها ، روش درمانی جانبی در کنار روش های دیگر و برای بعضی از بیماری ها غیر درمانی ذکر می‌کند.

طبق آخرین بررسی های انجام شده و همچنان که در کتاب Modern-Advanced Text of Acupuncture طب سوزنی وجود دارد طب سوزنی در درمان بسیاری از بیماری به شرح زیر موثر است:

۱- انواع بیماری های گوارشی مثل زخم معده- اثنی عشر – ورم روده ها (کولیت) یبوست مزمن
۲- بیماری های استخوانی و مفاصل شامل آرتروز مفاصل مختلف مثل زانو، گردن درد عصب سیاتیک دست و پا و غیره و همچنین ورم مفاصل یا بیماری های مختلف استخوان ها
۳- بـیـمـاری هـای اعصـاب مـاننـد درمان افسردگی ، اضطراب، بی خوابی، بیماری وسواس فکری و بعضی بیماری های روان
۴- بـیماری های زنان مانند نازایی، درد های قــاعــدگــی، پـریـودهـای نـامـنـظـم، بـیـمـاری هـای تخمدان، پرولاپس رحم، پریودهای دردناک
۵- بیماری های گوش و حلق و بینی مثل وزوز گوش یاTenitus، کری عصبی، کری استخوانی، سر گیجه ، تهوع و استفراغ
۶- سردردهای مختلف مانند میگرن سردرد های سینوزیتی، سردردهای عروقی، سینوزیت و سردرد های عصبی
۷- بــیــمــــاری هــــای ریــــوی مــثــــل آســــم ریـــه حساسیت‌ها، سرفه، خلط
۸- بـه مـنـظـور تـقویت کبد و سیستم ایمنی و پیشگیری از بیماری ایدز و هپاتیت ها

۹- بزرگ کردن سینه و باسن، زیبایی پوست، جوانسازی پوست، رفع جای جوش و لک

تاثیر طب سوزنی در دردهای مزمن دردناک :

در سال های گذشته نتایج مطالعاتی متعددی در مورد اثر ضددرد طب سوزنی در نمونه های مقایسه ای، در اکثر آنها بسیار مثبت و در عده ای دیگر امتیاز کمتری را برای درمان وتخفیف دردهای مزمن قائل بوده اند.

در این اواخر در برگزاری آزمونی،تاثیرات طب سوزنی در سه رده ی مختلف گروه مبتلا به دردهای مزمن نتایج بسیار واضحی را به دست اندرکاران تحقیق کننده ثابت کرد که:

گروه A :
گروهی از بیمارن بودند که در هیچکدام از افراد آن اقدامات درمانی به عمل نیامده وفقط برای مقایسه در نظر گرفته شده بودند.

گروه B :
گروهی از بیماران بودند که سوزنهای طب سوزنی را در غیر از محل نقاط اصلی آناتومیک موثر فرو می کردند.

گروه C:
این گروه به دو دسته تقسیم شده بودند در عده ای سوزن ها را به صورت پلاسبو به وسیله یک دستگاه مخصوص Tensکه برق نداشته و خاموش شده بود،سوزنها به وسیله نوار چسبی در محل های نقاط طب سوزنی در حالی که به داخل پوست فرو نکرده بودند چسبانده شد که در سطح پوست قرار داشتند.

عده دیگر رده C سوزن های طب سوزنی در محل های آناتومیک و حقیقی بسته به نوع درد بیماری ها استفاده شده بود(طب سوزنی کلاسیک).دسته اول رده C که پلاسبو و سوزن ها در پوست بدن بیمار وارد نشده بود را باید یک طب سوزنی ساختگی و مصنوعی در نظر گرفت.

تکرار و تداوم متعدد این تحقیقات نشان داد که در بیماران گروه طب سوزنی ساختگی نتیجه درمانی ۳۳ تا ۵۰درصد و نتیجه درمانی گروه طب سوزنی حقیقی در حدود ۵۵ تا ۸۵ درصد بهبودی داشتند.

بعد از تجدید نظری که در این نوع مطالعات مقایسه ای توسطLowith وMachin به عمل آمد قانع شدند که تاثیرات درمانی طب سوزنی پلاسبو در حدود ۴۰درصد و گروه طب سوزنی اصلی ۷۰ درصد بیماران را شامل می شود.

چون ممکن بود استدلال فوق تا حدودی غیر واقعی جلوه دهد برای روشن نمودن بیشتر،یکبار دیگر روی ۱۲۲ بیمار مطالعه به عمل آمد این بار از مقایسه گروه هایC نتیجه گرفتند که طب سوزنی حقیقی در ۵۵ تا۸۵درصد در بهبودی بیماران مبتلا به درد مزمن کمک کرده و در نتیجه تاثیر روش پلاسبو فقط ۳۰تا ۳۵ درصد بوده است که اختلاف درمانی قابل توجهی با همدیگر داشتند.

علاوه بر مطالعات روی گروههای((A.B.C در اواخر تحقیقات روی دو گروه که یکی بیماران مبتلا به دردهای مزمن دریافت کننده طب سوزنی درمانی و گروه دیگر درمان معمولی استاندارد دارویی را دریافت می کردند نتیجه نشان داد که تاثیر ضددردی و درمانی طب سوزنی از تاثیر داروهای معمولی ضددرد استاندارد کارایی بیشتری داشته است.

ولی در برخی مطالعات دیگر در گروه های مقایسه ای با دارو و طب سوزنی تشابه نزدیکی بین دو روش درمانی موجود بوده و اختلاف فاحشی در نتیجه درمان وجود نداشته است.باید در نظر داشت اغلب اثرات جانبی داروهای شیمیایی در بدن حتی تساوی اثرات این دو روش برای طب سوزنی که اغلب هیچ گونه عوارضی در بیمار برجای نمی گذارد موفقیت بسیار بزرگی به حساب می آید.

در ادامه تحقیقات مکرر و تجدید آزمایشات متعدد فوق این نتیجه به دست آمد که درمان با طب سوزنی در دردهای مزمن بهتر و موثرتر از پلاسبو کلاسCو دارویی می باشد.به عبارت دیگر در حالی که تاثیر تزریق مورفین در تسکین دردهای مزمن در حدود۷۰ درصد بوده تاثیر ضددردی طب سوزنی در اغلب موارد در بیماری های مزمن دردناک معادل یا بهتر از درمان دارویی با داروهای مسکن و ضد درد به اثبات رسیده است و به همین جهت با اطمینان بیشتری به عنوان روش انتخابی و موثر در بهبودی دردهای مزمن نباید طب سوزنی را از یاد برد.از طرف دیگر طب سوزنی اثرات درمانی نیز روی بیماری اصلی ایجاد کننده درد مزمن خواهد داشت.

بیماری های اعضای حرکتی بدن :

این بیماریها در اغلب موارد از تحرک طبیعی اعضای حرکتی جلوگیری و با همراه بودن درد و سایر تظاهرات مزاحم ،اختلال شدیدی را در فعالیت های روزمره ایجاد می کنند . استفاده از داروهای ضد درد و تورم -فیزیوتراپی – ژیمناستیک طبی همراه با استفاده از تاثیرات طب سوزنی اقدام بسیار مثبتی برای بهبودی بیمار می باشد .

بیماری های اعضای حرکتی از بیماری های روزمره است که طب سوزنی در آنها بسیار تاثیر داشته و در کلینیک های غرب بیشتر از ۵۰% مراجعین برای درمان با طب سوزنی را بیماران مبتلا به اختلالات و بیماری های اعضای حرکتی تشکیل می دهند .

از آنجایی که تاثیر درمانی طب سوزنی در بیماریهای مزمن اعضای حرکتی شگفت انگیز و تحسین برانگیز است ، لذا در مطب های شخصی و کلینیک های اختصاصی این درمان توام با موفقیت ها انجام می شود . به عقیده طب سنتی چین ، علت این بیماری ها یک اختلال در جریان انرژی حیاتی چی و خون در کنار برتری تاثیرفاکتورهای پاتوژن خارجی آب و هوایی و اکثرا” کمبود انرژی حیاتی در اعضای داخلی می باشد .

تشخیص سنتی بیماری های اعضای حرکتی در برنامه ریزی درمانی آنها بسیار اهمیت دارد . در کنار بی نظمی درجریان چی وخون در بیماری های مفاصل، اغلب کمبود و ضعف انرژی در ارگان طحال و یا کلیه و در موارد شدید بیماری، اختلال انرژی چی با (یین و یانگ) همراه است .

در بهم خوردن هارمونی انرژی حیاتی در طحال و کلیه ، اختلال در بافت همبندی و در کمبود انرژی حیاتی کلیه ، درد در مفاصل و گاهی در اثر کمبود انرژی در کبد ،کرامف و انقباض و درد در عضلات دیده می شود .

در بیماری های حاد اعضای حرکتی اغلب یک اختلال سطحی در جریان چی در عمق تاثیرات فاکتورهای خارجی پاتوژن وجود دارد که در ضربه ها و تحمیل های حرکتی بیش از اندازه به مفاصل دیده می شود که با انجام طب سوزنی ۲ تا ۳ نقطه مربوطه باعث باز شدن گرفتگی جریان چی شده و با جریان یافتن انرژی حیاتی(چی) در آن ناحیه، بهبودی حاصل می شود .

طب سوزنی و درمان فشار خون :

بنا به عقاید طب سنتی چین در فشار خون بالا،اختلال نوع فزونی کبد و بیشتر شدن انرژی یانگ و آتش کبد که اغلب با نوع کمبود انرژی کلیه همراه می باشد وجود دارد.

در حالی که درمان طب سوزنی برای بیماربه عمل می آید باید با سیر بهبودی داروهای شیمیایی مصرفی به تدریج کمتر شود.در فشار خون کم بیشتر علائم نوع کمبود انرژی مثل سرگیجه – خستگی – ضعف عمومی – لرزش – احساس سرما و پاهای سرد وجود دارد.

طب سنتی چین علت آن را اختلال در کمبود انرژی کلیه و ندرتا کمبود انرژی یین درکبد معرفی می کند.

درمان کمر درد با طب سوزنی :

نتیجه مطالعاتی که در آلمان صورت گرفته نشان می دهد برای معالجه کمردرد، طب سوزنی موثرتر از درمان های معمول و متداول است. درد کمر حدود نیمی از بیمارانی که در این برنامه مطالعاتی، با طب سوزنی تحت مداوا قرار گرفته بودند، برای چندین ماه به کلی از بین رفته بود، در حالی که تنها یک چهارم کسانی که با داروها و سایر روش های درمان متداول در غرب، مداوا می شدند، احساس بهبود کرده بودند.

طب سوزنی یک راه حل بسیار موثر و نوید بخش برای معالجه کمردردهای مزمن است. نه تنها با استفاده از طب سوزنی شدت درد بیمار کاهش می یابد، ناتوانی های جسمی بیمار نیز که غالبا ناشی از کمردرد است رو به بهبودی گذاشته و در نتیجه کیفیت زندگی بیمار بهتر می شود.

در این برنامه تجربی که توسط دانشگاه بوخوم، در آلمان صورت گرفته بیش از یک هزار بیمار شرکت داشتند. عده ای از این بیماران با طب سوزنی و عده ای نیز با داروها و روش های متداول، تحت درمان قرار گرفتند. پس از ۶ ماه، ۴۷ درصد بیمارانی که با طـب سـوزنـی معـالجـه می شدند، کاهش قابل ملاحظه ای در شدت درد احساس مـی‌کـردنـد در حـالـی کـه تنهـا ۲۷ درصـد بیمارانی که با روش های متداول معالجه می‌شدند، احساس بهتری می کردند. در این تحقیقات، قرص های ضد درد، تزریق، گرم کردن محل درد و نیز ماساژ از جمله روش های متداول درمان بود. طب سوزنی، بر اساس یک تئوری قدیمی چینی اعمال می شود که می گوید از سوزن می توان برای آزاد کردن انرژی حیاتی بدن، استفاده کرد.

طب سوزنی موثر ترین روش درمانی برای دیسک کمر :

ستون فقرات انسان شامل ۷ مهره گردنی ،۱۲ مهره سینه ای ، ۵ مهره کمری ، یک استخوان خاجی و یک استخوان دنبالچه است . بین مهره ها نیز موادی غضروفی و ژلاتینی قرار داشته که باعث حرکت آسان مهره ها روی هم می شود. حال اگر به علت فشارهای زیاد و یا حرکاتی که در جهت های بد و نامناسب به ستون فقرات وارد شود‌، ماده ژلاتینی وسط غضروف بین مهره ای از محل خود بیرون زده و به ریشه های عصبی که از سوراخ های بین مهره ای خارج می شوند فشار وارد می کند و باعث درد در ناحیه مهره و در مسیر عصب می شود. به این ترتیب فرد دچار بیماری می شود که اصطلاحا دیسک کمر نامیده می شود.

‌اگر از این بیماران عکسی ساده از ستون فقرات گرفته شود، کاهش فضای مفصلی بین دو مهره کمری مشاهده می شود . در MRIبه عمل آمده از کمر این بیماران نیز، بیرون زدگی (پروتروژن) دیسک یا دیسک های بین مهره ای همراه با تنگ شدن کانال نخاعی دیده می شود.

‌امروزه در اروپا و امریکا روش های درمانی متفاوتی برای این بیماران انجام می شود که در ۹۵ درصــد مــوارد شــامــل استـراحـت مطلـق و اسـتـفـاده از مـسـکـن هـا ، آب درمـانـی ، مـاساژ درمانی ، طب سوزنی، (VAX-Dروش برداشتن فشار از ستون فقرات ) و کایروپراکتیک است و در این میان طب سوزنی به عنوان سر سلسله طـب مـکـمل و جایگزین، در درصد بالایی از بیماران ، کاملا درمانگر است و تنها در ۵ درصد بـیماران، کار به عمل جراحی می رسد که در آن‌هـا نـیـز از تـکـنـیـک هـای عـمل متفاوتی ، از بـــرداشــتـــن دیــســک بـیــرون زده تــا قــرار دادن دیـسـک‌هـای مـصـنوعی بین مهره ها یا جوش دادن مـهـره‌ها به یکدیگر و ثابت کردن ستون فقرات استفاده می شود.

‌در سال ۱۹۸۹ سازمان بهداشت جهانی طب سوزنی را به عنوان یکی از موثر ترین راه های درمان بیماری دیسک کمر معرفی کرد، چرا که عمل جراحی دیسک کمر بسیار پرعارضه بوده و در بـسـیـاری از مـوارد بـیـمـار عـلـیـرغـم عمل جـراحـی، بـهـبـود کـافـی پـیدا نمی کند اما طب سوزنی با دو مکانیسم باعث بهبود دیسک کمر ( و دیسک سایر نقاط ستون فقرات ) می شود.

۱-افزایش سلول های دفاعی بدن و مایع بین بـافـتـی اطـراف دیـسـک مـبـتلا در نتیجه جبران کاهش آب دیسک و افزایش فعالیت بدن برای ترمیم دیسک بین مهره ای بیمار
۲-از بین بردن درد بیمار توسط بلوکه کردن رشته عصبی پس سیناپی

طب سوزنی مزایای فراوانی برای بیمارانی دارد کـه از درد کـمـر رنج می برند. این روش درمـانـی مـوثر و بی عارضه (البته اگر کاملا به روش صحیح و علمی خود انجام پذیرد ) در هر جلسه درمان روی تمامی مهره های کمری و نیز مـهره خاجی و هچنین روی مفاصل خاجی ، لـگـنـی کـمـر نیز تاثیر گذاشته و باعث بهبود و کاهش درد و التهاب در این مفاصل می شود. البته در طول درمان این بیماران پزشک حتما از درمان های جانبی دیگری مثل “گرما درمانی“، انجام حرکات ورزشی خاص چینی ‌و “ماساژ درمانی” نیز استفاده می کند که مجموع این درمان ها باعث می شود تا بیمار از درد و محدودیت حرکتی رهایی یابد.

‌متاسفانه عمل دیسک کمر در ذات خود یک عمل پر عارضه محسوب می شود و به طور کلی هر چه محل عمل وسیع تر باشد ، عوارض جانبی آن به صورت تنگی کانال نخـاعی و فشار ثانویه روی ریشه اعصاب نخاعی بیشتر بوده و بیمار پس از عمل ،مشکلات بیشتری خواهد داشت.

بر اساس اصول طب سوزنی، بیماری وقتی ایجاد می شود که بدن از حالت تعادل خود خارج شود و به عبارت دیگر در مورد ایجاد دیسک کمر وقتی حادث می شود که فرد به علت حرکات یا موقعیت های نامناسب از تعادل خارج شود. حال چنین بیماری اگر تحت هر نوع درمانی قرارگرفته و بهبود یابد ، باید حرکاتی را که موجب بیماری وی شده اند ، اصلاح کند و اگر این کار را انجام ندهد متاسفانه مجددا‡ دچار این بیماری خواهد شد. لازم به ذکر است که طب سوزنی در درمان بیماران دیسک کمر هیچ‌گونه عارضه جانبی ندارد.

درمان سردرد و میگرن در طب سوزنی :

سردردی که بنام میگرن معروف است یک طرفی بوده و اغلب با حالات دپرسیون خفیف،بی اشتهایی تحریک پذیری شدید و بعضی اختلالات مختصر در دید چشم ( در معاینات چشم اختلالات عضوی وجود ندارد ) تظاهر می کند .

بنا به عقیده دانشمندان ، وراثت خانوادگی ،غدد مترشحه داخلی ،انقباض یا انبساط عروق جمجمه را جزو علل این بیماری می توان شمرد . اهمیت میگرن در این است که ۵ تا ۱۰ درصد مردم دنیا از این ناراحتی و انواع مختلف آن و سردرد مزمن رنج می برند .

درمان و تخفیف حملات این ناراحتی شدید ، طب سوزنی را که در بهبودی حملات و اغلب برای درمان دائمی یا دراز مدت آن موثر می باشد یکی از مهمترین و موثرترین اقدامات درمانی بر علیه این عارضه آزار دهنده معرفی کرده اند .

۲۰ تا ۳۰ درصد بیمارانی که به کلینیک های طب سوزنی در غرب مراجعه می کنند دچار سردرد مزمن و میگرن می باشند و به همین جهت این نوع بیماری از مهم ترین اندیکاسیون های طب سوزنی شمرده شده و تاثیرات ضددردی طب سوزنی دردهای بسیار شدید میگرن را دفع می نماید .

بیماری فلج نیمه ی بدن و درمان با طب سوزنی :

درمان فلج نیمه ی بدن در کلینیک های مربوطه طب سوزنی اهمیت و جای بسیار بالایی داشنه و در درمان با طب سوزنی در نوع فلج که در اثر سکته مغزی به عمل آمده اند نتیجه بهتری نسبت به فلج های ناشی از ترومای جمجمه دارند.تجارب شخصی در درمان طب سوزنی روی فلج اسپاستیک کاهش واضح ۳۰درصد اسپاسم در بیماران را نشان می دهد.

درمان های زودرس بعد از سکته مغزی بسیار خوب بوده و حتی در موارد کهنه شدن فلج،اغلب با طب درمان سوزنی بهبودی های شگفت آوری حاصل می شود.بنا به باورهای طب سنتی چین در این بیماری یک اختلال شدید کمبود انرژی کلیه وطحال وپانکراس با بلوکه شدن وسیع جریان چی و خون وجود دارد.

که همراه اختلال در ناحیه سطحی و جداری کانالهای انرژی روده بزرگ و در معده باشدکه بعدا” در حدود ۲ تا ۵ سانتی متر به عمق عضلات نفوذ می کند.درمان از نقاط روی کانال روده بزرگ و معده به طور عمقی روی عضلات سوزن زده می شوند.

طب سوزنی در بهبود و درمان انواع فلج از جمله فلج های پس از سکته مغزی بسیار کمک کننده است

طب سوزنی در درمان عوارض مختلف پس از سکته مغزی از جمله فلج یک نیمه بدن، اختلال بلع و تکلم، اختلال در راه رفتن وسایر مشکلات حسی حرکتی یکی از بهترین روش هاست، افزود: ممکن است برخی بیماران پس از استفاده از طب سوزنی به طور کامل درمان شوند اما بعضی بیماران تنها بهبود نسبی بیدا می کنند.

از طب سوزنی می توان برای کمک به درمان تمام بیماری های سیستم اعصاب از جمله پارکینسون، ام اس، بی خوابی ، سردردهای میګرنی و تیک های عصبی استفاده کرد. این روش همچنین برای افرادی که فلج ناشی از ضایعات مغزی یا مادرزادی دارند نیز کمک کننده است. حتی بیمارانی که قطع نخاع شده اند نیز می توانند با استفاده از آن برخی از توانایی های خود را بازیابند.

یکی از مهمترین مسائل مطرح در خصوص طب سوزنی انجام این روش درمانی توسط افراد متخصص و در مراکز درمانی معتبر است، در حالی که امروزه بسیاری از پزشکان که مبادرت به انجام طب سوزنی می‌کنند از فلسفه و دانش کهن آن اطلاعی ندارند و بدون تشخیص صحیح، تنها به کم کردن اشتهای بیماران می پردازند، این افراد ضربه مهلکی به این طب وارد می‌آورند؛ زیرا بیماران را نسبت به این طب بدبین می‌کنند.

مسلماً مسئله اصلی، انجام این کار توسط فرد متخصص است و پزشکی که به طب سوزنی اقدام می کند باید تمامی نقاط موثر و چگونگی تاثیرگذاری آنها را بشناسد.علاوه بر نقاط موثر، مسائلی چون چرخش، عمق و مدل سوزن زدن در تاثیرگذاری این روش از اهمیت بسزایی برخوردار است و در همین راستا باید توسط فرد متخصص انجام گیرد.

قابل ذکر است که در ایران اقدامات بسیار خوبی در جهت توسعه طب سوزنی انجام شده است، و طب سوزنی بیشتر از طب سنتی مورد توجه قرار گرفته و روی آن کار شده است و آموزشهایی نیز برای سایر پزشکان عمومی در نظر گرفته شده است.

 

اما در مقابل این اظهارنظرها موضع گیری های متخصصان طب مدرن یا غربی نیز قابل توجه بوده و نزاع قدیمی طب سنتی و مدرن در این مورد نیز به خوبی نمایان است؛ به طوری که متخصصان و کارشناسان تغذیه در طب مدرن تاثیر طب سوزنی در رفع چاقی را تاثیری کوتاه مدت، القایی و موقت می دانند.

 

لازم هست که بدانید مهمترین اقدام برای لاغر شدن افراد، علاوه بر درمان با طب سوزنی و روش امبدینگ، اصلاح شیوه زندگی و روش اصلاح تغذیه ای فرد است که این نکات به شما گفته خواهد شد تا درمان ماندگار تری را بعد از رسیدن به تناسب اندام داشته باشید..

 

درمان بیماریهای زنان و زایمان با طب سوزنی :

 

در سراسر دنیا از طب سوزنی به عنوان روشی کم‌خطر در درمان بیماری‌های مزمن استفاده می‌شود. بیماری‌های زنان از جمله موضوعاتی است که همواره مورد توجه متخصصان طب سوزنی قرار می‌گیرد. این مقاله مروری دارد بر اثرات آزمایش شده طب سوزنی و فشاری در بهداشت زنانی که در سنین باروری قرار دارند. زنان حامله مورد نظر نبوده‌اند.

 

دیسمنوره (قاعدگی دردناک زنان) و طب سوزنی :

 

اولین بررسی و تحقیقی که در مورد اثر طب سوزنی بر روی دیسمنوره انجام شد به روی ۴۸ زن در رده سنی ۲۸ سال بود. این تحقیق در کلینیک زنان در آمریکا انجام شد. عده‌ای از زنان به صورت اتفاقی انتخاب شده و به یک متخصص طب سوزنی ارجاع داده شدند. این عده در سه گروه دسته‌بندی شدند.

 

گروه درمان که طب سوزنی به صورت کامل روی آنها انجام می‌شد. اینکار روی نقاط قدیمی و سنتی که بر روی پاها، شکم و نقطه‌ای روی مچ‌ پا انجام گرفت.

 

گروه کنترل که طب سوزنی پلاسبو دریافت می‌کردند که در این روش سوزنها در هیچ نقطه یا نصف‌النهاری روی پاها و بازوها وارد نمی‌شد. هر دو گروه درمان را هر هفته ( به جز در طی دوران پریود) برای ۱۲ هفته دریافت کردند. ارتباط هر دو گروه با پزشک یکسان بود.

 

سومین گروه که گروه Visitation control نامیده می‌شوند. پزشکان و متخصصان کلینیک در فواصل ماهانه به مدت ۳ ساعت جهت بررسی علائم و مشاوره با ایشان ملاقات می‌کردند. این گروه طب سوزنی دریافت نمی‌کرد. همه بیماران علائم پریود را به صورت یادداشتهای روزانه فورا ثبت می‌کردند تا زمانی که مطالعه و تحقیق به یکسال رسید. بیمارانی در قسمت بهبود یافتگان دسته بندی می‌شدند که درد آنها از بین می‌رفت و یا به کمتر از ۵۰ درصد کاهش می‌یافت. ۴۳ بیمار کاملا مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج کاهش چشمگیر درد را در گروه اول که با طب سوزنی درمان می‌شدند، نشان می‌داد . کاهش درد کمتری در گروه دوم که طب سوزنی به صورت پلاسبو روی آنها انجام می‌شد دیده شد. و شکست درمان در گروه سوم وجود داشت. میزان موفقیت به صورت چشمگیری در گروهی که طب سوزنی دریافت می‌کردند بالا بود.

 

دومین تحقیق که بر روی افراد انجام شد در بخش زنان بیمارستان Karolinska در استکلهم سوئد بود. در این تحقیق ۳۱ بیمار به صورت اتفاقی انتخاب شدند. این بیماران افرادی بودند که دیسمنوره را بیشتر از ۵ سال تجربه کرده بودند. ۱۹ نفر از این بیماران (در رده سنی ۳۰ سال) دو دوره درمان با طب سوزنی را برای چند روز قبل از پریود در چهار سیکل متوالی دریافت کردند. اشکال مختلف طب سوزنی در مورد آنها به‌کار می‌رفت و ۵ نقطه در پاها، شکم و پشت تحریک می‌شد. شکلهای مختلف طب سوزنی عبارت بودند از:

 

به صورت دستی (چرخشی مکرر)، الکتریکی با تناوب کوتاه، الکتریکی با تناوب بلند Periosteal. (کشیدن مختصر نوک سوزن روی پریوست استخوان).نتایج حاکی از آن بود که اکثر بیماران تحت درمان، قبل از پنجمین سیکل پریود درد کمتری داشتند.

 

در یک بررسی و مطالعه که بر روی طب فشاری انجام شد ۶۱ زن به صورت اتفاقی انتخاب و دسته‌بندی شدند. گروه کنترل که مراقبت معمولی داشتند. گروه آزمایش پوشش مخصوصی را که برای اینکار طراحی شده بود از جنس پنبه لاکرا با ده نوار لاستیکی که در بالای پایین‌ترین قسمت شکم و پایین کمر در جایی که نقاط مربوط به طب فشاری در درمان دیسمنوره استفاده می‌شود فیکس شده بود، می‌پوشیدند.

 

این پوشش در سه روز اول پریود، برای ۲ سیکل متوالی پوشیده می‌شد و به بیماران توصیه شده بود که از پوشش تا جایی که احساس ناراحتی نکنند استفاده کنند. بعضی از بیماران بیشتر از ۳ روز ادامه دادند تا ۲۹ ساعت و چهار بیمار هم مشکلات زیادی پیدا کردند و این باعث شد که در دومین سیکل خود استفاده نکنند. نتایج نشان داد بیمارانی که لباس مربوط به طب فشاری را می‌پوشیدند،‌ نسبت به گروه کنترل کاهش درد بیشتری داشتند. همچنین آمار نشان داد که بیش از دوسوم زنانی که از پوشش استفاده کردند بالای ۵۰ درصد کاهش در درد را گزارش کردند.

 

در دومین تحقیقی که برای مسئله طب فشاری انجام شد ۲۱۶ دختر محصل در رده سنی ۱۴-۱۸ سال انتخاب شدند که در سه گروه تقسیم بندی شدند: یک گروه دخترانی که به صورت منظم بروفن مصرف می‌کردند. یک گروه طب فشاری یاد می‌گرفتند و دسته سوم طب فشاری پلاسبو دریافت می‌کردند. این درمان‌ها قبل از پریود برای سه سیکل متوالی انجام شد در پایان شدت دسیمنوره در این سه گروه به این ترتیب گزارش شد:

 

در گروهی که طب فشاری دریافت کرده بودند ۵۰ درصد افراد عنوان کردند که میزان درد آنها به صفر رسیده و در گروهی که درمان پلاسبو گرفته بودند ۱۸ درصد افراد میزان دردشان به صفر رسیده بود.
نکته مهمی که باید بدانیم اینکه در تحقیقاتی که صورت گرفته مشخص شده که طب سوزنی اثری بر روی جریان خون قاعدگی ندارد. و تا به حال هیچ مدرک و شاهدی در دست نیست که نشان دهد طب سوزنی اثری روی منوراژی (خونریزیهای زیاد) داشته باشد .

 

جهت مشاوره حضوری با پزشک لطفا با شماره ۰۲۱۲۶۶۰۳۶۱۰ در تماس باشید.

نحوه انجام طب سوزنی :

 

فشـار بـر نقـاطـی خـاص از بـدن بـا الگـوهای خاص درد پیوند دارد و تحریک کوتاه و شدید آن نقـاط بـا سـوزن‌هـا، رهـایی بلند مدت از درد را موجب می شود. مغز انسان در واکنش به سوزن درمانی، گروهی مواد طبیعی تسکین دهنده درد که به آن‌ها اندورفین می‌گویند تولید می‌کند.

نقاط سوزنی را معمولا با سوزن‌های خاص تـحـریـک مـی‌کننـد بیشتـر درمـانگـران بـا تجـربـه چـیـنـی مـی‌گـویـنـد کـه بـهـتـریـن نتایج درمانی را تحریک سوزنی تولید می‌کند . متون کهن چینی‌، حدود ۵۰ راه گوناگون فرو کردن سوزن را شرح می‌دهند، ولی زمانی که سوزن در نقطه صحیح فرو شده تنها شش اصل هستند است که در موثر بودن تحریک سوزنی نقش دارد:

 

۱- تیزی نوک سوزن
۲- زاویه نفوذ سوزن
۳- عمقی که سوزن فرو می‌رود
۴- مقدار حرکت (لرزش) سوزن در نقطه
۵-طول زمانی که سوزن در نقطه می‌ماند.
۶-تعداد جلسات درمان

 

زمانی که پزشک مکان نقطه را دقیقا مشخص کرد، سوزن را در آن فرو می‌کند و از چند ثانیه تا چند دقیقه در آن باقی می‌گذارد.

 

بیماران اغلب از اینکه تعداد زیادی سوزن به آن ها زده می شود نگران و ناراحت هستند، اما مهارت یک متخصص طب سوزنی در این نهفته است که چگونه بیمار را با زدن حداقل تعداد سوزن ممکن، درمان کند. اغلب یک بیمار ممکن است با کمتر از چهار یا پنج سوزن درمان شود و گاهی اوقات نیز تنها یک سوزن برای درمان کافی است. اگر پنج نقطه به طور صحیح برای درمان یک بیماری انتخاب شوند اثر آن ها به خوبی ۱۰ سوزن است. در بعضی موارد، ممکن است تعداد زیادی از نقاط برای درمان یک بیماری مناسب باشند، اما نباید از تمام این نقاط در یک نوبت استفاده کرد. با این حال از آنجایی که ممکن است مدت درمان به چند هفته یا چند ماه نیاز داشته باشد می توان به طور نوبتی از تمام این نقاط طب سوزنی استفاده کرد.

 

تصور بسیاری از افراد این است که این سوزن ها نیز همانند سوزن های آمپول هایی که برای تزریق داروها استفاده می شوند دردناک هستند. به همین علت، اغلب آن ها نمی‌توانند درک کنند که چگونه سوزن هایی که در طب سوزنی استفاده می شوند بی درد یا کم درد هستند. دو علت اصلی وجود دارد که سوزن هایی که در آمپول ها یا سرنگ های تزریق دارو استفاده می شوند نسبت به سوزن های طب سوزنی دردناک هستند. علت اول آن است که از آنجا که سوزن های سرنگ ها به دلیل آنکه دارو را باید به داخل بدن وارد کنند باید دارای مجرایی در داخلشان باشند در نتیجه هنگام ورود به بدن، قسمت کوچکی از بافت بدن را پاره نموده و باعث بروز درد می شوند. علت دیگر ،آن است که دارویی که از طریق این سرنگ ها به داخل بافت بدن تزریق می شود، در داخل بافت باعث فشار وارد آوردن به سلول های بافت و انتهاهای عصبی شده و در نتیجه باعث بروز درد شدیدی می شود.

 

اما برخلاف سوزن های سرنگ ها، سوزن هایی که در طب سوزنی استفاده می شود بسیار نازک و ظریف هستند. در داخل این سوزن ها مجرایی وجود ندارد و چیزی هم از طریق آن‌ها به بدن تزریق نمی شود. بنابراین احساسی که در وارد شدن این سوزن ها به فرد دست می دهد با آن چیزی که در تزریق سرنگ ها در فرد ایجاد می شود فرق می کند. ‌طول سوزن های طب سوزنی از یک سانتیمتر تا ده سانتیمتر متفاوت است و هر کدام از این سوزن ها دارای دسته ای در انتهای آن هستند. تنها قسمتی از طول این سوزن ها وارد بدن می شود و به ندرت اتفاق می افتد که لازم باشد تمام طول سوزن وارد بدن شود.

 

در مناطقی از بدن که عضله کمی بر روی استخوان قرار دارد (مثل پیشانی و دست) فقط نوک این سوزن ها وارد بدن می شود. فرو کردن عمقی این سوزن‌ها فقط در مناطقی از بدن که دارای عضله زیاد است انجام می شود. طول مدت زمانی که سوزن در بدن بیمار باقی می ماند بستگی به پزشک و نحوه درمانی دارد که برای بیمار انجام می شود (معمولا حدود ۲۰ دقیقه.) گاهی اوقات فقط یک یا دو ثانیه لازم است که سوزن در بدن بیمار باقی بماند.

 

امروزه بیشتر متخصصان طب سوزنی از سوزن های استیل ضد زنگ یک بار مصرف استفاده می کنند که قطر آن ها بین ۱۸/۰ تا ۵۱/۰ میلی متر است و با اکسید اتیلن استریل می‌شود. این سوزن ها از سوزن های تزریق زیر پوستی که باید برای تزریق خالی باشند، بسیـار نازک تر بوده و در نتیجه درد کمتری را ناشی می شوند. یک سوم بالای این سوزن‌ها با غشاء ضخیم تری (معمولا برنز) یا پلاستیک پوشانده می شوند تا محکم بـایستنـد و متخصـص طـب سوزنی بتواند به راحتی آن ها را در دست بگیرد. اندازه سوزن‌های استفاده شده و عمق قرارگیری آن ها به روش طب سوزنی که در حال استفاده شدن است بستگی دارد. بیش از ۷۰۰ نقطه در بدن تعریف شده که ۳۶۰ نقطه اصلی و بقیه اضافی هستند. در مورد تأثیر این نقاط، فرضیه های مختلفی مطرح شده که بخش زیادی از آن ها ثابت شده و بخش دیگری در دست تحقیق و بررسی تکمیلی است.

 

طبق این مستندات ، هر نقطه از پوست تصویری در قشر مغز دارد، با تحریک یک نقطه توسط سوزن ، رشته های عصبی کوچک که در عضله ها قرار گرفته اند فعال می شوند و تحریکات را به نخاع می فرستند. به این ترتیب مرکز عصبی در نخاع، مغز میانی ، محور هیپوفیز- هیپوتالاموس و از طریق مایع مغزی نخاعی ، تمام سیستم عصبی و نیز سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک فعال شده و باعث آزاد سازی واسطه های عصبی و هورمونی می شود که از طریق جریان خون به سلول های عضو هدف رسیده و تأثیرات خاص خود را اعمال می کنند.

 

از طرفی ، نیش سوزن باعث آزادسازی موادی در خود سلول ها می شود که روی دستگاه غدد مترشحه اثر می گذارند و باعث تقویت سیستم ایمنی و تحریک رشد سلول می شود.

 

همچنیـن یـون هـای فلزی سوزن، بی نظمی تعادل یونی را به یک جهت اختصاصی هدایت می‌کند و یون های مورد نیاز را به بدن رسانده و یون های مثبت اضافی را تخلیه می کند.

 

مقاومت پوستی در این نقاط کمتر از پوست اطراف است و نفوذ سوزن یک جریان الکتریکی ضعیـف بـا قطب منفی ایجاد می کند که باعث حرکت و رشد سلول های عصبی به سمت قطب منفی می شود، از همه مهم تر سوزن زدن باعث کاهش بلندمدت مقاومت پوست تا حدود ۹۰۰۰ اهــم مــی شــود و ســرعــت جــریــانــی مـعـادل ۱۰ میکروآمپر ایجاد می کند و این دقیقا همان شدت جـریانی است که باعث رشد اعصاب و ترمیم اندام ها می شود.

 

سوزن ها در طب سوزنی روی بدن چه اثری می گذارد :

 

تحقیقات نشان می دهد تحریک نقاط طب سوزنی می تواند موجب فعال شدن عصب های سطحی، مرکز و برخی از نقاط مغز شود. فعال شدن این نقاط مغزی سبب ترشح هورمون هایی در بدن می شود که سیستم کنترل درد، ایمنی و ترمیمی را فعال می کند.طبق فلسفه طب سوزنی، در بدن مسیرها یا کانال های حرکت انرژی وجود دارد و هرگاه حرکت انرژی در این کانال ها مختل شود، بیماری حاصل می شود، از این رو با سوزن زدن بر روی نقاط یاد شده، حرکت انرژی در کانال ها، تعمیم داده شده و سیستم ترمیم کننده بدن فعال می شود. این کانال ها نه تنها با یکدیگر در ارتباط هستند بلکه با ارگان های درون بدن مثل کلیه، کبد، ریه و غیره نیز در ارتباط هستند در نتیجه تحریک این نقاط می تواند متابولیسم ارگان های درون را تحت تأثیر قرار داده و سبب بهبودی شود.

 

تحقیقات بسیاری نشان می دهد، طب سوزنی دارای الکتریکال، پتانسیل، کمتری نسبت به دیگر نقاط بدن هستند و دانشمندان بیش از ۵۰ گیرنده عصبی را در این نقاط کشف کرده اند، آزمایش های خون، عکس برداری از مغز، سونوگرافی از رگ های مغزی و بسیاری از آزمایشات دیگر این حقیقت را به اثبات رسانیده است.

 

با وجود درمان‌های کمکی متعدد برای کاهش درد، طب سوزنی به عنوان بهترین روش کمکی برای کاهش درد کودکان توصیه می شود. مطالعه‌ای در کشور آمریکا در مورد میزان رضایت کودکان و خانواده آن ها از طب سوزنی صورت گرفته است که این مطالعه از طریق مصاحبه تلفنی بر روی ۴۷ کودک و خانواده آن ها که طب سوزنی را به عنوان درمان دردشان انتخاب کرده بودند انجام گرفته و نتایج به دست آمده حاکی از آن است که اکثریت خانواده ها ( ۶۹ درصد ) و کودکان ( ۶۷ درصد ) از انتخاب این روش راضی بودند و اکثریت خانواده ها ( ۵۶ درصد ) و کودکان ( ۷۰ درصد ) بیان می‌کردند که این روش درمانی باعث کاهش درد در آن ها شده است. یافته های به‌دست آمده در این پژوهش نشان می‌دهد که میانگین سن کودکان در زمان مصاحبه تلفنی ۱۶ سال بود و ۷۹ درصد آن ها مونث بودند و اغلب از سه مشکل سردرد، دردهای قاعدگی و تحریک عصبی ناشی از نقص عضو رنج می‌برند و روش هایی که توسط متخصص طب سوزنی در کودکان برای آن ها اجرا شده بود شامل فروکردن سوزن (۹۸ درصد موارد)، ضربه زدن ( ۸۵ درصد موارد)، نیروی مغناطیسی ( ۲۶ درصد موارد ) و حجامت ( ۲۶ درصد موارد ) بوده است. بنابراین طب سوزنی می‌تواند به عنوان یک درمان مکمل در کاهش دردهای مزمن و حاد و شدید حتی برای کودکان و خانواده آن‌ها، قابل پذیرش و رضایت بخش باشد.

 

طب سوزنی و کاهش درد زایمان :

 

ترس از لیبر، منجر به افزایش بی‌رویه سزارین می شود. به دلیل عوارض متعدد مادری و جنینی روش‌های بی دردی دارویی، مادران تمایل به استفاده از روش‌های غیردارویی دارند. یکی از روش‌های غیردارویی، طب سوزنی است. این روش با هدف بررسی آثار طب سوزنی بر شدت درد زایمان انجام شده است.

 

این بررسی در دو گروه۳۰ نفری طب سوزنی <حقیقی> و طب سوزنی <کاذب>، جمعا ۶۰ نفر انجام شد. در این تحقیق برای گروه مورد، از ۱۲ نقطه طب سوزنی و در گروه شاهد از ۶ نقطه استفاده شد. شرکت‌کنندگان از نظر شدت درد در قبل از طب سوزنی، نیم ساعت، یک ساعت و دو ساعت بعد از طب سوزنی و دو ساعت پس از زایمان، مورد مقایسه قرار گرفتند. برای ارزیابی درد در دو گروه از جدول مقایسه‌ای بصری استفاده شد.

 

به‌منظور مقایسه درد و آرامش از آزمون من ویتنی و جهت همسان‌سازی متغیرها از آزمون کلموگروف اسمیرنوف استفاده شد.

 

نتایج تحقیق نشان داد که بین میانگین شدت درد و آرامش در دو گروه قبل از طب سوزنی، نیم ساعت، یک ساعت و دو ساعت بعد طب سـوزنـی و دو سـاعـت بعـد از زایمان اختلاف معنادار آماری دیده نشد .از طرفی نتایج در ارتباط با آرامش نیز در دو گروه، قبل از طب سـوزنی، نیم‌ساعت، یک ساعت و دو ساعت بعد از طب سوزنی و دو ساعت بعد از زایمان اختلاف معنادار آماری را نشان نداد.

 

در بـررسـی مقایسه اختلاف شدت درد در گروه مورد، قبل از طب سوزنی با نیم ساعت بعد، با یک ساعت بعد، با دو ساعت بعد، نیم ساعت بعد با یک ساعت بعد از طب سوزنی و بین دو ساعت با یک ساعت بعد از طب سوزنی، اختـلاف معنادار آماری دیده شد نتـایـج ایـن تحقیـق نشـان می‌دهد بین میانگین شدت درد هر دو گروه، اختلاف آماری دیده نشـد.هـم‌چنیـن بر اثر روش طب سوزنی طی دوره هیچ عارضه‌ای برای مادران پیش نیامد.

 

یافته‌های نهایی بررسی حاکی از آن است که طب سوزنی تأثیری بر درد زایمان گروه مورد نداشت اما بر آرامش مادر در یک ساعت پس از طب سوزنی موثر بود.

اگر زنان در مورد فرایند زایمان، روش‌های بی دردی و کاهش اضطراب آموزش ببینند آمار سـزارین و به تبع آن عوارض این نوع زایمان کاهش می‌یابد.

محققـان ایـن طـرح امیـدوارنـد با استفاده از افزایش نقاط طب سوزنی، به نتایج بهتری در کاهش درد زایمان دست یابند.

 

طب سوزنی در درمان آرتروز :

 

آرتــروز یــا استئـوآرتـریـت بـه سـائیـدگـی در مـفـاصـل اطلاق می شود. شروع این تغییرات معمولا در سنین جوانی در مفاصل فرد ایجاد می شود که در بعضی مفاصل مثل شانه و زانو ابتدا به صورت نرمی غضروف مفصلی شروع شـــده کــه در صــورت عــدم درمــان مـنـجــر بــه ســائـیــدگــی سـطــح مـفـصـلــی غـضــروف هـا یـا استئوآرتریت خواهد شد.

 

یـکــی از شــاخــه هـای طـب سـوزنـی نـوعـی ورزش است که به نام (چی کونگ) نامیده می شود . در این ورزش با حرکات بسیارآهسته و مـوزون و با هماهنگی ذهن ، بدن و تنفس، تعادل کاملی بین عضلات و استخوان های بدن انسان ایجاد شده و با افزایش حمایت عضلات از مـفـاصـل درگیر به بهبود بیماران آرتروزی کمک شایانی خواهد کرد. در طب غربی گاهی در مراحل شدید بیماری در بعضی مفاصل مثل زانـو و مـفـصـل لـگـن، تـعویض مفصل با عمل جراحی توصیه می شود.

 

اما بررسی های فراوان که در اروپا و امریکا درباره طب سوزنی انجام شده نشان می دهد که طب سوزنی در درمان استئوآرتریت ها به خصوص در مفاصل گردن ، سینه ، کمر و شانه بسیار موفق عمل کرده و ضریب موفقیت آن تا حدود نود درصد است .

 

درمـان آرتروز زانوها در طب سوزنی بستگی مستقیم به شدت بیماری ، طول بیماری و وزن بیمار دارد . در این روش درمانی ، متخصص طب سوزنی از سوزن هایی به قطر چند تار مو استفاده کرده و با گذاشتن آن ها در نقاط تعین شده و انجام مانورهای لازم ، دردهای بیمار را کاهش داده و گاهی کاملا از بین می برد . به طوری که خود بیمار واقعـا از ایـن درمان متعجب خواهد شد. طول درمان با طب سوزنی برای مفاصل مختلف بدن و نیز بر اساس شدت بیماری، سن و وزن بیمار متفاوت خواهد بود . لازم به ذکر است که بر اساس طب چینی اگر بیمار در گذشته تزریق کورتون داخل مفصلی داشته باشد ، هنگام درمان آرتروز آن مفصل ، بهبود بیماری به تاخیر افتاده و مفصل مبتلا ، تعداد جلسات بیشتری نیاز به درمان خواهد داشت .

 

‌در ضمن اگر فردی دچار بیماری عروقی در اندامی به خصوص پاها باشد، عدم گردش خون و لنف در اندام ها باعث عدم امکان گردش صحیح یون های الکتریکی در آن منطقه شده و درمان را به تاخیر خواهد انداخت.

 

طبـق اعـلام سـازمـان بهـداشـت جهـانـی (WHO) و نیـز انستیتـوی جهـانی سلامت (NIH) ،همه بیماران مبتلا به آرتروز از انجام حداقل یک دوره درمانی طب سوزنی در درمان بیماریشان سود می برند . بنابر این انجام طب سوزنی در این بیماران نه تنها به عنوان تنها روش درمانی بدون عارضه جانبی توصیه می شود، بلکه در درمان آن ها بسیار موثر بوده و مصرف بسیاری از داروهای پر عارضه را می کاهد و نیز کیفیت زندگی (Quality of life) بیمار را نیز بهبود خواهد بخشید.

 

درمان داروئی آرتروز هنوز فاصله زیادی با کمال مطلوب دارد. در حال حاضر داروهـای در دسترس، باعث بهبودی علامتی محدود می شوند و دارای عوارض جانبی بی شماری هستند. در چنین وضعیتی نیاز به درمان های غیر دارویی با اثر بیشتر و بـا عوارض حداقل احساس می شوند. آکوپانکچر یا طب سوزنی ، از جمله این درمان‌ها است. طب سوزنی می تواند درد را بهبود بخشد، التهاب را کاهش دهد و محدودیت حرکتی بیمار را بازسازی کند.

 

بیشتر بیماران آرتروز نه تنها توان عضلانی ضعیفی دارند بلکه در عضلات درگیر دارای نقاط درد ماشه ای یا تریگرپوینت هستند و ورزش های آیروبیک به تنهایی ، قادر به برگشت توان عضلانی و بهبود اسپاسم عضلانی نیست.

 

تحریک الکتریکی نقاط طب سوزنی بهترین وسـیـلـــه بـــرای ایـــن مـقـصـــد اســـت . تـــاکـنــون آزمـون‌‌هـای علمـی زیـادی جهـت بـررسـی اثر بخشی طب سوزنی و مقایسه آن با درمان های داروئـی رایـج انجـام گـرفتـه اسـت. بیشتـر این آزمون ها موید اثر بخشی خوب و قابل مقایسه این نوع درمان با درمان های رایج است.امـــا آنـچـــه کــه درمــان‌هــای فـیــزیـکــی و بــه خـصـوص طـب سـوزنـی را در درمـان آرتـروز متمایز می کند حذف اثرات جانبی درمان های رایج در صورت استفاده از این نوع درمان است.

 

مـسـئـلـه ای کـه با در نظر گرفتن سن بالای بـیـمـاران آرتـروز و اسـتفاده همزمان داروهای متعدد در این بیماران اهمیت آن بیشتر آشکار می شود.طب سوزنی می تواند بهبود درد را از چند ماه تـا چـند سال در پی داشته باشد. این درمان را مـی‌تـوان در صـورت لـزوم در فـواصـل زمـانـی طولانی مانند یک بار در ماه یا بیشتر انجام داد و به این طریق اثر بخشی آن را تداوم بخشید.

 

طب سوزنی و درمان بیماری های مزمن معده و روده :

 

استرس های فراوان زندگی ماشینی، بی تحرکی مفرط جامعه امروز و عدم تناسب زمان غذا خوردن و حجم غذاهای هر وعده میزان ابتلا به بیماری های گوارشی را به شدت افزایش داده است.
شدت بیماری بر اساس نوع بیماری، طول مدت بیماری، فاکتور های ژنتیک ، میزان فاکتورهای مستعد کننده وغیره متغیر است که این طیف می تواند از یک التهاب و تورم ساده مری و معده تا زخم های شدید دستگاه گوارش که باعث خونریزی های شدید و سوراخ شدن معده و روده می شود متغیر باشد.

 

تئوری های مختلفی برای چگونگی ایجاد بیماری های معده و روده بیان می شود از جمله :

 

-افزایش اسید و آنزیم های گوارشی
-تخریب سد های محافظتی معده و روده توسط داروها یا مواد شیمیایی دیگر
-افزایش تحرک عصب واگ و به عبارت دیگر عدم تعادل در سیستم اعصاب خـودکـار دستگـاه گـوارش، چنیـن بیمارانی معمولا سال های طولانی از داروهای مختلفی جهت تسکین درد های خوداستفاده می کنند.

 

بر اساس تئوری طب سوزنی که شاخه ای از طب سنتی چین است، بدن انسان از تقـابـل دو انـرژی مثبـت و منفی (یین و یانگ ) ســاختـه شـده اسـت کـه ایـن دو انـرژی تـوسـط جـریـانـی از انـرژی در بـدن که چی یا انرژی حیاتی نامیده می‌شود با هم در تعادل قرار دارند یعنی وجود جریان طبیعی انرژی چی در بدن، باعث ایجاد تعادل بین اعضای مختلف آن و در نتیجه حفظ سـلامتی بدن می شود .این انرژی در چهارده مسیر اصلی (در طب سوزنی به آن ها مریدین گـفـتـه می شود) و چند مسیر فرعی جریان دارد .حال اگر به هر علتی جریان (چی) در هـر نـقـطـه ای از مـریـدیـن هـا بـلوک شده یا افـزایـش‌چـشـمـگـیـری داشـتـه باشد باعث از بین رفتن تعادل(یین و یانگ )در بدن شده و در نتیجه بیماری در فرد ایجاد می شود.

 

با توجه به این توضیحات می توان دریافت کـه تـشـخـیـص افـتراقی در طب سوزنی بسیار وسیع بوده و اختلال در هر یک از مریدین های مربوط به دستگاه گوارش باعث ایجاد بیماری خـواهـد شـد‌. ایـن نـکـتـه روشـن مـی سـازد کـه همیشه برای درمان بیماری مثل زخم معده از سوزن زدن روی معده سود برده نمی شود بلکه در مــواردی حتـی بـا اینکـار سبـب بـدتـر شـدن بیماری فرد خواهد شد.

 

جهت مشاوره حضوری با پزشک لطفا با شماره ۰۲۱۲۶۶۰۳۶۱۰ در تماس باشید.

طب سوزنی در نوع علمی و آکادمیک خود قادر است :

 

۱- تحرک عصب راگ را کم کرده و در نتیجه تعادل بین سیستم اعصاب خودکار دستگاه گوارش (سمپاتیک و پاراسمپاتیک ) ایجاد کند.
۲- ترشح اسید و آنزیم را در دستگاه گوارش کاهش دهد.
۳- با آرام سازی بیمار، از تحریکات عصبی نا خواسته دستگاه گوارش جلوگیری کند .

 

پس با نگاه کردن به این مکانیسم ها پی برده می شود که طب سوزنی در درمان طیف وسیعی از بیماری‌های گوارشی نقش مهمی داشته و به کاهش مصرف داروها و حتی قطع آن ها در بعضی از بیماران منجر خواهد شد.

 

توجه به این نکته ضروری است که اگر به هزینه های درمانی و تشخیص فعلی مثل آنـدوسکـوپـی دستگـاه گوارش، رادیولوژی ، سونوگرافی، آزمایش های تشخیص بیماری‌های عفونی و انگلی معده و روده و نیز هزینه داروهای مصرفی در سال های طولانی توجه شود ارزش درمانی و اقتصادی درمان طب سوزنی بیشتر آشکار خواهد شد.

 

در درمـان بیمـاری هـای گـوارشـی اکـوپـانکچریست(متخصص طب سوزنی ) با گذاشتن سوزن های بسیار ظریف در مناطق خاصی از بدن، تعادل از دست رفته را به دستگاه گوارش برمی گرداند و پس از آن با رعایت رژیم غذایی، سلامتی کامل بیمار باز می گردد .

 

البته لازم به ذکر است که تحقیقات مراکز علمی دنیا در چندین دهه اخیر بیشتر بر روی بیماری های شایع دستگاه گوارش مثل زخم های گوارشی ،افزایش اسید معده، رفـلـکـس معـده بـه مـری، بیمـاری هـای التهـابـی روده و سنـدرم روده تحـرک پـذیـر )I.B.S(مـتـمـرکـز بوده است و بنابراین فقط همین موارد از طرف سازمان بهداشت جـهــانـی مـورد تـایـیـد قـرار گـرفـتـه اسـت. در مـورد تـومـورهـای دسـتـگـاه گـوارش و بیماری‌های بد خیم و بعضی موارد دیگر هنوز تحقیقات مجامع علمی دنیا ادامه داشته و کامل نشده است، ولی به دلیل اینکه طب سوزنی کاملا بدون عوارض جانبی است، در کشور چین در درمان تمام بیماری های مزمن (و حتی از نظر طب غربی لاعلاج) از طب سوزنی استفاده می شود که در بسیاری موارد نتایج درمانی بسیار شگفت انگیز بوده و بیماران از آن سود می برند .

 

سوزن های طب سوزنی به قطر چند تار مو بوده و بنا بر نظر بیماران درد چندانی ندارد و هر سوزن برای بیمار اختصاصی بوده و بسته به شدت و طول مدت بیماری طی چند جلسه درمان آثار مفید درمانی خود را ظاهر می سازند.

 

درمان زگیل با طب سوزنی :

 

درمان زگیل با طب سوزنی به وسیله از بین بردن سلول های پوستی آلوده است. سوزن ها می توانند اطراف ناحیه را محصور کرده و آن را بر دارند. با داخل کردن سوزن‌ها زیر ناحیه آلوده ، مکانیسم طبیعی دفاعی بدن ، همان طور که سوزن ها انرژی شفا بخش چی را به ناحیه هدایت می کنند، به آن جا هجوم می برد.

 

به صورت جایگزین ، طب سوزنی ممکن است روشی دیگر را برگزیند. اگر به زگیل یا میخچه در پا دقت کنید، ممکن است نقاط سیاه رنگی در وسط آن ببینید. این نقاط انتهای رگ‌ها است که زگیل از آن تغذیه می کند. با سوزن زدن مستقیم به این رگ ها تهیه خون متوقف شده و مدت عفونت را کوتاه می سازد.

 

درمان بیماری MS با طب سوزنی :

 

طب سوزنی می تواند به مشکلات مربوط به ادرار در بیماران ام اس کمک کند. استفاده از طب سوزنی برای بیماری های مختلف مورد آزمون قرار گرفته است اما مطـالعـات کمـی در خصـوص بیمـاری ام اس و طب سوزنی صورت گرفته است. تحقیقی در رابطه با مشکل ادرار در بیماران ام اس و استفاده از طب سوزنی برای درمان آن صورت گرفته است. در این تحقیق چهل و یک بیمار ام اس از انواع عود کننده و پیشرفته انتخاب و به چهار گروه تقسیم شدند. گروه اول هیچ نوع درمانی دریافت نکردند، گروه دوم داروهای رایج مربوط به کنترل مثانه را دریافت کردند، گروه سوم روی آن ها طب سوزنی انجام شد، گروه چهارم نیز هم طب سوزنی و هم داروهای رایج کنترل مثانه را دریافت کردند.

 

آ‌زمایش به این ترتیب بود که پس از هر بار ادرار مقدار ادرار باقیمانده در مثانه اندازه‌گیری می شد. نتیجه اینکه گروه دوم ( آن هائی که از درمان های داروئی رایج استفاده می کردند) و گروه سوم (آن هائی که از طب سوزنی استفاده می کردند) بهترین نتیجه را به دست آوردند.

 

این تحقیق همچنین به طور مقدماتی شواهدی را ارائه می دهد که طب سوزنی می‌تواند در درمان مشکلات مربوط به مثانه مفید باشد ضمن اینکه نشان می دهد داروهای مرسوم و رایج همراه با طب سوزنی در این مورد می توانند بدون مشکل به کار برده شود.

 

درمان وزوز و صدای گوش با طب سوزنی :

 

وزوز گوش از جمله معضلات دست و پا گیر امروزه در جامعه شده است. متاسفانه علت آن همـواره معلوم نیست و چون علت آن معلوم نمی شود آثار درمانی و تمهیداتی که مصروف ریشـه کـن سـاختن این عارضه می شود عقیم می‌ماند، بنابراین افراد متوسل به انواع و اقسام کارهایی از قبیل مدی تیشن، یوگا، هیپنوتیزم وغیره می شوند و طب سوزنی نیز از همان قبیل است. در این جهت تحقیقاتی اخیرا در سوئد صـورت پـذیـرفتـه اسـت کـه نتایج آن در مجله لارنگـوسکـوپ که معتبرترین نشریه گوش و حلق و بینی جهان است چاپ شده و متاسفانه این نتایج مایوس کننده و تقریبا بی فایده بوده اســت. مطـالعـه دیگـری در انگلستـان صـورت گـرفـتـه کـه باز نتایج امیدبخشی نداشته است. وزوز از آن مــعــضـــلاتـــی اســـت کـــه از بـسـتــر آشفتگی‌‌های روانی بر می خیزد. لذا تلقینات و تـاثیرات روانی طب سوزنی را در حالاتی که وزوز بیشتر جنبه روانی دارد نباید از یاد ببرد.

 

طب سوزنی روی لاله گوش نیز آثار درمانی جـالـبـی داشـتـه کـه در ایـن‌جـا با سوزن زدن یا چـسباندن چسب‌های حاوی دانه‌های سفت (گـیــاهــی یــا مـغـنــاطـیـسـی) یـا سـوزن‌هـای ریـز مخصـوص بـر نقـاط خـاص روی لاله گوش، نقاط مربوطه تحریک می‌شوند و بیمار با فشار دادن گهگاهی آن‌ها در روز باعث ادامه تحریک می‌شود که خود می‌تواند موجب بهبود برخی از بیماری‌ها شود. سوزن زدن در طب سوزنی شــامـل ۳ مـرحلـه اسـت. اول، نقـاط محـل درد سوزن زده می‌شود؛ سپس نقاط نزدیک به محل درد کـــه روی مــســیــر انــرژی هـسـتـنــد ســوزن می‌خورند و دست آخر، به نقاط دور از محل درد و داخل مسیر انرژی که تأثیر زیادی دارند، سوزن زده می‌شود. در جلسات اول، معمولا از تـعـداد سـوزن‌های کمتری استفاده می‌شود تا بـیمار حساس نشود و در صورتی‌که در نیمه درمان هنوز پاسخ مناسبی به دست نیامده باشد، از تعداد سوزن‌های بیشتری استفاده می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد، طب سوزنی در درمان صداهایی مانند وزوز و سوت در داخل گوش می‌تواند مؤثر باشد. یکی از محققان دانشگاه میشیگان آمریکا در این خصوص معتقد است از جـمـلـه نـشـانـه‌هـای شـنـیـدن صدای وزوز و سوت در گوش این است که فرد حس می‌کند چیزی یا کسی روی صورت و گردن او حرکت می‌کند یا دست می‌کشد.

 

بـر پـایـه ایـن پـژوهـش ، سـلـول‌هـای عـصبی احـسـاس لـمـس شـدن پـس از بـه وجـود آمدن صدای سوت و وزوز در مغز فعال می‌شوند و آسـیــب‌هــایــی را ایـجــاد مــی‌کـنـنـد. هـمـچـنـیـن خــاطــرنـشــان شــده اســت کــه فـعــالیـت بـالای نرون‌های احساس لمس شدن به احتمال زیاد نقشی مهم در ایجاد صدا و وزوز در گوش ایفا می‌کند. با انجام این پژوهش بر روی حیوانات، دانشمندان شیوه‌هایی از قبیل اجرای طب سوزنی بر نواحی سر و گردن را در درمان صدای وزوز داخل گوش مؤثر می‌دانند.

 

 

درمان بیماریها با طب سوزنی در موارد زیر هم انجام می شود :

 

مشکلات مغز ، روان و اعصاب : فلج بعد از سکته مغزی MS،لنکت زبان،تیک یا پرشهای مختلف صورت و بدن،مشکلات خواب،افسردگی،اضطراب و وسواس،کابوسهای شبانه،خستگی مزمن،عصبانیت و پرخاشگری،ضایعات نخاعی،آلزایمر،خستگی مزمن،تشنج،روان پریشی،فراموشی،اسپاسم عصبی صورت،فلج عصب صورت،درد عصب صورت،سر درد،میگرن،سرگیجه

 

مشکلات اسکلتی و ماهیچه ای : دیسک کمر و گردن،آرتروزها،ورم و خشکی مفاصل،گرفتگی ها عضلانی،دردهای بعد از شکستگی،کمر درد،سیاتیک

 

بیماریهای پوستی : اگزما،کهیر،خارش پوست،جوش صورت و بدن،پیسوریازیس

 

بیماریهای زنان : ناراحتیهای عادات ماهانه،خونریزی شدید،کیست تخمدان،مسائل یائسگی،کمبود شیردهی بعد از زایمان

 

مشکلات گوش و حلق و بینی : سرگیجه،سینوزیت،سرفه،آسم،تنگی نفس و غیره

 

مشکلات غدد : سرد بودن دستها و پاها،تعریق دست و پا،مشکلات تیروئید،دیابت،زردی،مسائل کبدی

 

مشکلات گوارشی : درد و ناراحتی معده،رفلاکس معده،تهوع و استفراغ،زخم معده،نفخ شکم،سوزش معده،اسهال و یبوست،کولیت و التهاب روده،بواسیر،هموروئید و شقاق،سکسه

 

مشکلات قلبی عروقی : تپش قلب،فشار خون بالا و پایین،افزایش چربی خون و اسید اوریک،انسداد عروق قلبی

 

مشکلات دهان : بوی بد دهان،ورم و درد گلو،احساس گلوله غذا در گلو،مسائل حنجره،قطع صدا(مسائل تارهای صوتی)

 

جهت مشاوره حضوری با پزشک لطفا با شماره ۰۲۱۲۶۶۰۳۶۱۰ در تماس باشید.

32 دیدگاه ‌ها

 • سلام. ۵۶ سال دارم. بدلیل تنگی کانال نخاعی و بیرون زدگی مهره های ۴ و ۵ ، دو ماه پیش جراحی دیسک کمر انجام دادم.از دو هفته قبل از جراحی انگشت شست پای چپم افتادگی پیدا کرد. بعد از عمل نیز از مچ پای چپ افتادگی ایجاد شد. با تجویز پزشک جراح ۲۰ جلسه فیزیو تراپی انجام دادم اما تغییری حاصل نشد.
  دکترای کشاورزی دارم و عضو هیئت علمی میباشم که بدلیل عارضه مذکور تدریس و تحقیق را کنار گذاشته ام و کیفیت زندگی ام دچار افت زیادی شده است .
  آیا باید منتظر احیای شبکه عصبی پای چپ بمانم یا اقدامات درمانی تکمیلی میتوان انجام داد ؟ طب سوزنی در این مورد تجربه موفقی دارد ؟

  منتظر راهنماییتان هستم. تشکر.

  • سلام دوست عزیز
   طب سوزنی میتونه خیلی کمک کنه ، باید با پروندتون مراجعه کنید.

   جهت مشاوره با پزشک لطفا با شماره تماس کلینیک (۰۲۱۲۶۶۰۳۶۱۰) تماس بگیرید.

 • سلام.خانمم بیماری پارکینسون داره با طب سوزنی چاره ای داره.دکتر گفته پارکینسون از نوع بده لطفا کمکم کنید

  • سلام
   بله میتونیم کمک کنیم

   جهت مشاوره با پزشک لطفا با شماره تماس کلینیک (۰۲۱۲۶۶۰۳۶۱۰) تماس بگیرید.

 • با سلام و خسته نباشید من یه دختر ۲۸ ساله هستم مدت طولانی بیماری وسواس واسترس وافسردگی دارم پیش یه روانپزشک خوب میرم ولی میخوام بدونم طب سوزنی تا چه حد برای بیماری من موثر میباشد و درمان آن همیشگی هست یا موقت میباشد درضمن بعضیا میگن اگه دکترش سوزنو اشتباه بزنه خدایی نکرده اثرات بدی مثل فلج اعصاب و بدن دچار میشوند برای همین خیلی ترسیدم حالا میخوام از شما بپرسم درکل طب سوزنی برای امثال من چطوره؟ممنون

  • سلام
   طب سوزنی قطعا می تواند به درمان شما کمک کند.
   لطفا با شماره تلفن‌ ۰۲۱۲۶۶۰۳۶۱۰ تماس بگیرید

 • سلام طب سوزنی به احتباس ادرار کمک می کنه احتباس ادرار من دلیل عصبی داره.

  • سلام
   لطفا با شماره تلفن‌ ۰۲۱۲۶۶۰۳۶۱۰ تماس بگیرید

 • با سلام و عرض ادب
  عضله هفت سمت چپ سورت مادرم فتج شده وحدود ۳۰جلسه فیزیوتراپی شده آیا امکان بهبود با طب سوزنی امکان پذیر هست با وجود سابقه همین بیماری حدود ۳ سال پیش درسمت راست
  منتظر راهنمای شما هستم
  با تشکر

  • سلام
   بله بیماری مادر شما با طب سوزنی قابل درمان است.
   لطفا با شماره تلفن‌ ۰۲۱۲۶۶۰۳۶۱۰ تماس بگیرید

 • با سلام و خسته نباشید
  آیا سنگ صفرا هم از طریق طب سوزنی قابل درمان( قابل استخراج از کیسه صفرا) به ابعاد ۱۰ میلی و بتعداد یک عددمیباشد همچنین آلرژی نیز از طریق همین طب قابل درمان میباشد. یا خیر با تشکر از پاسخ شما

  • سلام
   لطفا با شماره تلفن‌ ۰۲۱۲۶۶۰۳۶۱۰ تماس بگیرید

 • سلام مادرم ۷سال پیش بر اثر سکته مغزی سمت چپ بدنش از کار افتاده حالا میبریم طب سوزنی ایا واقعا تاثیر داره واز کدام قسمتا باید سوزن بزنن

  • سلام
   بله قطعا تاثیر دارد.
   لطفا با شماره تلفن‌ ۰۲۱۲۶۶۰۳۶۱۰ تماس بگیرید

 • سلام
  خواهر من سال گذشته عمل منژیوم داشتن و فشار بر روی اعصاب بینایی یکی از چشماشون بوده و همچنین بویایی درنتیجه بویاییشون از بین رفته بوده و بینایی چشمشون هم بسیار پایین امده . دکتر به ما گفت که ممکنه به مرور زمان بهبود پیدا کنه .ایا به نظر شما طب سوزنی میتونه کمک کنه که اعصاب تحریک بشن و بازسازی کنن .

  • سلام
   برای مشاوره با پزشک می توانید با شماره تلفن‌ ۰۲۱۲۶۶۰۳۶۱۰ تماس بگیرید

 • سلام خسته نباشید من دچار بیماری افسردگی هستم تقریبا ۱۵ سال هست واین بیماری باعث شده خیلی از نارحتیهای دیگه هم برام پیش بیاد .با وجود که وزنم زیاد هست به نسبت داعما احساس ضعف و بی حالی دارم.میخاستم بدونم میشه کمکم کنید یا نه؟و اینکه من استان فارس هستم ایا کسی از همکارانتون هستن که بتونن اینجا تو شیراز بهشون مراجعه کنم با تشکر فراوان؟

  • سلام
   قطعا مشکل افسردگی شما به بهترین شکل ممکن با طب سوزنی قابل درمان است.
   لطفا با شماره تلفن‌ ۰۲۱۲۶۶۰۳۶۱۰ تماس بگیرید

 • سلام، من سارا ۳۳ سالمه، چار یائسگی زودرس شدم و تخمدان هام دیگه تخمک تولید نمی کنه، ذخیره تخمکم ./۲ هست،و دیگه بچه دار نمیشم، از طریق طب سوزنی میشه این عارضه رو درمان کرد؟

  • سلام
   برای مشاوره با پزشک لطفا با شماره تلفن‌ ۰۲۱۲۶۶۰۳۶۱۰ تماس بگیرید

 • سلام.خواهش میکنم بهم بگین برای بیماری دیستروفی هم میشه کاری کرد وایا طب سوزنی تاثیری داره
  بینهایت تشکر

  • سلام
   لطفا با شماره تلفن‌ ۰۲۱۲۶۶۰۳۶۱۰ تماس بگیرید

 • سلام من ۵۷ سال دارم چندسال است آرتروز گردن شدید دارم و باهاش مبارزه می کنم الان حدوم دوماه است یکهو فشارم شد ۱۸ بالاخره کنترل شد و حدود یکماه است گوش چپم ۸۰% شنوایی را از دست داده مرا راهنمایی بفرمایید خیلی کلافه ام کرده منتظرتون هستم خیلی فوری

  • سلام
   مشکلتون با طب سوزنی قابل درمان هست.
   لطفا با شماره تلفن‌ ۰۲۱۲۶۶۰۳۶۱۰ تماس بگیرید

 • سلام .
  برای تقویت عضلات و جلوگیری از تحلیل عضلات بر اثر کهولت سن طب سوزنی تاثیری داره ؟!

  • سلام
   بله قطعا
   لطفا با شماره تلفن‌ ۰۲۱۲۶۶۰۳۶۱۰ تماس بگیرید

 • سلام بیماری آتروفی مخچه ارثی دارم کارمند هستم و بیشش از همه اختلال در تکلم عذابم می دهد .آیا طب سوزنی میتواند به من کمک کند؟

  • سلام
   در خصوص اطلاع از درمان بیماریتون با طب سوزنی لطفا با شماره تلفن‌ ۰۲۱۲۶۶۰۳۶۱۰ تماس بگیرید

 • سلام من ۲۵ سالمه و حدود ۸ سال که بیماری ماکولار آمیلوئیدوز دارم میخواستم بدونم امکانش هست که با طب سوزنی درمان شم؟

  • سلام
   در خصوص اطلاع از درمان بیماریتون با طب سوزنی لطفا با شماره تلفن‌ ۰۲۱۲۶۶۰۳۶۱۰ تماس بگیرید

 • سلام. راجب لیپوم متعدد کاری میتونید بکنید?

  • سلام
   در خصوص اطلاع از درمان بیماریتون با طب سوزنی لطفا با شماره تلفن‌ ۰۲۱۲۶۶۰۳۶۱۰ تماس بگیرید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *