همه چیز درباره نقاط طب سوزنی!

 • خانه
 • -
 • طب سوزنی
 • -
 • همه چیز درباره نقاط طب سوزنی!
 همه چیز درباره نقاط طب سوزنی!

طب سوزنی از جمله روش‌های درمانی سنتی چینی می‌باشد که از دوران بسیار قدیم، جهت افزایش سلامت بدن و کمک به حفظ تعادل آن، مورد استفاده همه مردم قرار گرفته‌ است. امروزه طب سوزنی به‌صورت کامل و شفاف، مورد تایید پزشکان قرار گرفته و مورد استفاده بسیاری از متخصص‌ها می‌باشد. همانطور که می‌دانید در فرایند درمانی، تشخیص نقاط طب سوزنی اولین و مهم‌ترین مرحله در روند است. در ادامه این مقاله از سایت، قصد داریم شما را با طب سوزنی آشنا کرده و همه نکات ریزی که درباره نقاط طب سوزنی وجود دارد را برای شما ارائه دهیم.

طب سوزنی در ایران

با در نظر گرفتن تاریخچه دو هزار ساله طب سوزنی در چین، از زمان بهره‌گیری این شیوه توسط پزشک‌ها و متخصصان ایرانی، زمان زیادی نمی‌گذرد. کمتر از ۳۰۰ نفر پزشک در این زمینه، خارج از کشور تحصیل کرده و در ایران مشغول به‌ کار هستند. درباره این روش درمانی تحقیقات و پژوهش‌های فراوانی انجام گرفته است که نتایج آن حاکی از این است که بدن انسان دارای مسیرهای انرژی می‌باشد.

 در ادامه این تحقیقات ذکر می‌شود، زمانی که تعادل بدن به هم خورده و ناحیه‌ای از بدن دچار درد شود، کانال‌ها مسدود می‌شوند. متخصصان طب سوزنی، با تشخیص نقاط طب سوزنی و نواحی حساس بدن، سوزن‌های نازکی را در بدن قرار می‌دهند.

نقاط طب سوزنی

تحقیقات دانشمندان چینی

محققان چینی با انجام تحقیقات بسیار متوجه شدند که بدن دارای کانال‌هایی بوده و در صورتی که جایی از بدن درد می‌گیرد، این کانال‌ها مسدود می‌شوند. آن‌ها می‌تواند با قرار دادن سوزن در نقاط حساس و مورد نظر بدن این دردها را کاهش داد. درمان با نقاط طب سوزنی بدین گونه می‌باشد که ابتدا، باید نقاط خاصی از بدن را یافت که به‌عنوان گذرگاه‌های انرژی شناخته شده است و انرژی حیات در آن‌ها جاری است. پس از آن، کافی است سوزن‌های بسیار نازک مخصوص طب سوزنی را جهت درمان یا تسکین درد، به نقاط حساس فرو کرد تا آن‌ها را تحریک کرد.

سوزن‌های طب سوزنی متفاوت‌تر از سوزن‌های تزریقاتی می‌باشند چرا که این سوزن‌ها فاقد شیار بوده و هیچ دارویی به بدن تزریق نمی‌شود. این سوزن‌ها حدود ۰٫۳۱-۰٫۱۶ و ۲-۰٫۶ میلی‌متر ضخامت داشته و وارد شدن آن‌‌ها به بدن، بدون احساس ذره‌ای درد، صورت می‌گیرد.

فواید و عارضه های طب سوزنی

طب سوزنی در سال‌های اخیر به‌دلیل فواید و اثرات مثبتی که داشته‌است، مورد توجه قرار گرفته و محبوبیت بسیاری را کسب کرده‌است. از جمله فواید طب سوزنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش اشتها و مصرف مواد غذایی
 • لاغری بدون آسیب به بدن و درگیری با کمبود ویتامین
 • دفع سموم بدن و تقویت سیستم ایمنی بدن
 • تحریک نقاط موردنظر بدن و تسکین درد
 • رفع اختلالات گوارشی
 • کاهش استرس و افزایش احساس آرامش
 • افزایش گردش خون و تحریک بخش عصبی
 • تصحیح اختلال عملکرد غدد و افزایش متابولیسم
مطالب دیگر  انواع طب سوزنی

علاوه بر این فواید برجسته که از تاثیرات مثبت طب سوزنی می‌باشند، یک سری معایب نیز ممکن است همچون سایر روش‌های درمانی و دارو‌ها، وجود داشته باشند که شامل التهاب پوست، خارش و سوزش، درد، کبودی، خونریزی، عفونت و آسیب می‌شوند. این عوارض پس از استفاده سوزن ممکن است احساس شوند. از دیگر عوارض و اختلالات پس از طب سوزنی که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد، استفاده از این فرایند درمانی توسط افراد باردار می‌باشد. افراد باردار یا مبتلا به بیماری‌های خاص، لازم است قبل از هر اقدامی، با پزشک و متخصص خود مشورت نمایند و طب سوزنی و حتی درمان با شناسایی نقاط طب سوزنی، تحت نظر و کنترل آن‌ها انجام گیرد.

فرایند‌های درمانی پیوسته، آن‌گونه که می‌خواهیم، پیش نمی‌روند. بسیاری از مراکز وجود دارند که بدون رعایت مسائل بهداشتی، شروع به درمان می‌کنند. پیش از اقدام به هر درمانی، سعی کنید مرکز و کلینیکی مطئن بیابید و با اطمینان خاطر کامل، شروع به درمان کنید. اولویت انتخاب با مراکز درمانی می‌باشد که دارای بهترین و به‌روزترین امکانات بوده و از سوزن‌های استریل شده و یک بار مصرف استفاده می‌کنند.

درمان با طب سوزنی

مهم ترین نقاط طب سوزنی

در بدن انسان، برخی نقاط وجود دارد که با باز شدن شریان انرژی بدن، باعث تسکین درد می‌شوند. این کار توسط متخصصان انجام می‌گیرد و مهارت لازم را می‌طلبد. پزشک باید با اطلاع کافی از بدن و درک درست از طب سوزنی، بهترین نقاط طب سوزنی را برای درمان پیدا کند، چرا که هر نقطه از بدن، باعث تغییر و تحول در بخش مشخصی از بدن انسان می‌شود و تشخیص اشتباه ممکن است، مشکلاتی را به بار آورد.

مواردی که در ادامه ذکر می‌شوند، مهم‌ترین نقاط طب سوزنی می‌باشند.

 • بالای لگن
 • بالای سر
 • گردن
 • مفصل ران
 • فک
 • شانه
 • کمر
 • زانو
 • بازوی میانی
 • بالای قفسه سینه
 • پایین پا
 • شکم
 • آرنج
 • گوش
 • ساعد

طب سوزنی

بسیاری از تاثیرات مثبت نقاط طب سوزنی در بهبودی بیماری

بسیاری از بیماری‌ها وجود دارند که در علم پزشکی غربی نیز برای آن‌ها درمانی یافت نشده است یا اخیرا به علم آن دست یافته‌اند. در حالی که طب سوزنی محصول هزاران سال پیش است و برای درمان بسیاری از بیماری‌ها، راهکار ارائه داده‌است. در ادامه قصد داریم چند مورد از بیماری‌هایی را که بیشتر افراد با آن‌ها درگیر هستند را نام برده و شیوه درمان آن به طریق روش درمانی سنتی چینی، ذکر کنیم.

مطالب دیگر  درمان باور نکردنی بیماری ها با طب سوزنی

·         درمان ناباوری و نقاط طب سوزنی

بسیاری از زنان دچار این مشکل هستند و سالانه هزینه بسیار زیادی را جهت درمان صرف آن می‌کنند. هزینه‌های درمان بسیار بالا بوده و اثر بخشی آن نیز تضمینی نیست. طب سوزنی با کمک نقطه‌های معروف یا همان نقاط طب سوزنی، گردش خون را افزوده و موجب تخمک‌گذاری در زنان می‌شود. برای این کار کافی است، طب سوزنی بر روی نقاط مختلف شکم انجام گیرد.

·         کمر درد

زمانی که کسی مبتلا به درد کمر شود، اولین چیزی که پیشنهاد می‌دهند، ماساژ درمانی و چسب‌های کمر است. این درمان‌ها تنها برای مدتی کوتاه پاسخ‌گو بوده و پس از گذشت زمان، درد مجددا به سراغ شما خواهد آمد. اگر نظر ما را بخواهید، نقاط طب سوزنی در این مرحله نیز حرف اول را می‌زند و می‌تواند با وارد کردن سوزن‌های مخصوص به ناحیه‌ی پایینی یا گودی کمر، همه مشکلات را برطرف سازد.

·         درد دندان

درد دندان یکی از درد‌هایی می‌باشد که هر فرد، حداقل یکبار آن را در زندگی تجربه کرده و می‌داند که به چه اندازه‌ای می‌تواند دردآور باشد. دندان‌ها دارای یک سری کانال می‌باشند که کانال‌های انرژی نام داشته و با سایر کانال‌های انرژی در بدن مرتبط هستند. اگر سوزن‌ها طبی وارد این ناحیه‌ها شوند می‌توانند درد دندان را برطرف ساخته یا به اندازه‌ای که قابل توجه باشد، درد را کاهش دهد.

·         تسکین سردرد با شناسایی نقاط طب سوزنی

نقاط طب سوزنی که لازم است برای تسکین سردرد، به آن‌ها فشار وارد کنیم، بالای لگن و بازو می‌باشد. اگر با سردردهای مزمن و میگرن درگیر هستید، پیشنهاد می‌شود هر چه سریع‌تر به مراکز طب سوزنی مراجعه کرده و نسبت به التیام آن اقدام کنید.

·         درمان درد آرتروز

اگر با درد آرتروز مواجه هستید، پزشک می‌تواند با شناخت نقاط طب سوزنی مورد نظر و وارد کردن سوزن‌های طبی در قسمت‌های اطراف مفاصل، چون زانو، آرنج، مچ و گردن، این درد را رفع کند. البته درد مفاصل میان میانسالان بسیار شایع بوده و شمار زیادی از میانسالان برای درمان این درد به فیزیوتراپی‌ها مراجعه می‌کنند. درحالی که بهترین راه‌حل درمان درد مفاصل آن‌ها، مراجعه به یک مرکز طب سوزنی است. چرا که سرعت درمان بالا می‌باشد و اثرات درمان نیز به‌زودی قابل مشاهده می‌شوند.

·         در‌دهای فک و جمجمه

در عین ناباوری باید گفت که برای درمان درد گردن، فک و جمجمه، باید از نقاط طب سوزنی که شامل مفصل ران و شانه می‌شوند، کمک گرفت. این نقاط با یکدیگر در ارتباط بوده و وارد کردن سوزن به این نواحی، به درد‌های شما پایان خواهد بخشید.

مطالب دیگر  کاربرد طب سوزنی

·         درمان درد شکم و پشت

درد شکم یکی از درد‌هایی است که بیشتر افراد از آن رنج می‌برند و برای درمان آن از دارو‌های شیمیایی و مصنوعی بهره می‌گیرند. داروهای شیمیایی همیشه تاثیر مثبت در درمان ندارند و ممکن است برخی اوقات، عوارض آن بسیار بیشتر از اثر تسکین باشد. اگر به مرکز طب سوزنی مراجعه کنید متوجه خواهید شد که متخصصان جهت درمان و تسکین درد شکم و پشت، می‌توانند نقاط طب سوزنی را شناسایی کرده و سوزن‌ها را به ساق پا و ساعد وارد می‌کنند چرا که این نقاط از بدن، با شکم و پشت ارتباط داشته و می‌تواند در کوتاه مدت، درد را تسکین دهد.

·         درمان درد ناحیه تناسلی، مثانه و بیضه با نقاط طب سوزنی

قوزک پا یک ناحیه استخوانی در بدن می‌باشد که بسیار حساس است و وارد کردن سوزن به این نواحی، دقت بالا و مهارت کافی را می‌طلبد. شاید این سوال به ذهن‌تان آید که ربط قوزک پا به بحث ما چیست. برای رفع و درمان درد ناحیه تناسلی و مثانه، کافی است سوزن‌های طبی را وارد ناحیه قوزک پا کرد تا فرایند درمان به جریان افتد.

طب سوزنی

درد بیضه نیز مسئله مهمی است و درمان آن را نباید به تاخیر انداخت، چرا که عواقب بدتری دارد. طب سوزنی با تشخیص نقاط و وارد کردن سوزن به انگشتان دست و پا، می‌تواند این درد را تسکین داده و شما را از این عذاب رهایی بخشد. درد بیضه از جمله بیماری‌هایی می‌باشد که برای درمان آن باید داروهای گران مصرف کرد و برای مراجعه به پزشک، هزینه‌های بیشتری پرداخت کرد. بر خلاف این موارد، طب سوزنی، با بهترین کیفیت کار و کمترین هزینه درمان و شناسایی نقاط طب سوزنی می‌تواند در کوتاه مدت، درد شما را بهبود بخشد.

 

چرا از طب سوزنی جواب نمیگیریم؟

برای پاسخ به این سوال پیشنهاد می کنم ویدئو زیر را حتما ببینید.

 

علم طب سوزنی و سلامت انسان

با معرفی علم و درمان سنتی چینی طب سوزنی، به درک صحیح از این درمان رسیده و اطلاعات کاربردی در این باب کسب کردیم. طب سوزنی، با تشخیص نقاط طب سوزنی، وضعیت بدن را به حالت پایدار می‌رساند و تعادل را برقرار می‌کند. به‌عبارتی می‌توان گفت، طب سوزنی نقش مهمی در رسیدن انسان به سلامت و رهایی از درد و فشار دارد.

6 دیدگاه ‌ها

 • سلام
  برای یادگیری نقاط طب سوزنی باید چیکار کنیم؟

  • سلام
   پیشنهاد ما کارگاه های آموزشی بازرگانی اردیبهشت می باشد.
   http://www.iranacupuncture.com

 • سلام.
  ایا نقاط طب سوزنی در طب غربی با طب چینی متفاوت هستند؟

  • سلام خیر نقاط یکی هستند

 • سلام
  مادر من حدود ۳ سال پیش کمر درد شدید داشت
  آوردیمش پیش شما و خداروشکر درمان شد
  جوری که بعد از ۳ سال هنوز دردش بر نگشت
  واقعا دست خانم درد درد نکنه
  واقعا ممنونم ازتون

  • سلام ممنون از شما که وقت گذاشتید و برامون کامنت گذاشتیم انشالله مادرتون همیشه در سلامت کامل باشند

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *