روند درمان با طب سوزنی

 • خانه
 • -
 • طب سوزنی
 • -
 • روند درمان با طب سوزنی
 روند درمان با طب سوزنی

در درمان با طب سوزنی متخصصان با استفاده از سوزن های نازک و مخصوص به نام نیدل، و وارد کردن آن در نقاط خاصی از بدن، منجر به رفع بیماری و تسکین درد می شوند. قدمت درمان با طب سوزنی به دو هزار سال پیش در کشور چین بر می گردد. در واقع بسیاری از چینیان باستان معتقدند که در بدن انسان یک جریان انرژی به نام گذرگاه چی وجود دارد. که مسیر آن در بدن در حالت تعادل است. اما اگر به هر دلیلی اختلالی در مسیر آن ایجاد شود، منجر به ایجاد درد و بیماری خواهد شد که راه از بین بردن آن استفاده از روند درمان با طب سوزنی می باشد.

طب سوزنی

آشنایی با روند درمان با طب سوزنی

گام اول: انتخاب کلینیک و متخصص طب سوزنی

گام اول از روند درمان با طب سوزنی، بررسی متخصصان و کلینیک های مختلف طب سوزنی و در نهایت انتخاب یکی از بهترین آن ها است. لازم است بدانید که انتخاب کلینیک و متخصص طب سوزنی مناسب، از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که خوب بودن آن ها تاثیر بسزایی در افزایش سرعت بهبود روند درمان با طب سوزنی دارد.

گام دوم: ملاقات با پزشک

در مرحله بعد، لازم است بیمار با پزشک ملاقات کند. در جلسه اول پزشک بیمار را معاینه کرده و اطلاعاتی نظیر سوابق بیماری فرد، سن بیمار، دارو هایی که مصرف کرده و …. را با پرسش از او، کسب می کند. سپس با توجه به معاینات صورت گرفته و اطلاعات کسب کرده، یک طرح درمانی به او ارائه می دهد. در این مرحله پزشک با توجه به شرایط هر فردی، تعداد جلساتی را برای پروسه درمان مشخص می کند.

گام سوم: آماده شدن برای انجام عملیات درمانی

حال لازم است که فرد با توجه به نحوه درمانش، بر روی صندلی بنشیند و یا بر روی تخت دراز بکشد. سپس پزشک محل مد نظر برای درمان را ضد عفونی می کند. لازم است بدانید که ضد عفونی و استریل کردن نقاط مد نظر برای درمان و همچنین سوزن های مصرفی برای درمان، از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که در غیر این صورت ممکن است بدن بیمار دچار عفونت شود.

گام چهارم: انجام عملیات طب سوزنی

حال نوبت به انجام عملیات طب سوزنی می باشد. در این مرحله پزشک تعدادی از سوزن ها را وارد نقاط خاصی از بدن بیمار می کند. لازم است بدانید که مدت قرارگیری سوزن ها در بدن با توجه به شرایط هر فردی متفاوت خواهد بود. اما به طور میانگین می توان گفت که مدت آن در حدود ۳۰ دقیقه می باشد.

مطالب دیگر  درمان افسردگی با طب سوزنی

گام پنجم: انجام کار های تکمیلی

در برخی از موارد ممکن است که پزشک سوزن ها را دستکاری کند. به این منظور که آن ها را بچرخاند و یا در جای خود حرکت دهد. انجام این کار منجر به ایجاد گرما و جریان الکتریسیته در بدن شده و در نهایت موجب افزایش سرعت روند درمان با طب سوزنی می شود.

گام ششم: خروج سوزن ها از بدن

مرحله آخر نوبت به خروج سوزن ها از بدن می باشد. لازم است بدانید که ورود سوزن ها در بدن و یا خروج آن ها، دردی به همراه ندارد. چرا که این سوزن ها نازک بوده و مخصوص طب سوزنی طراحی شده است.

روند درمان با طب سوزنی

انواع طب سوزنی کدام است؟

طب سوزنی الکتریکی

 • یکی از روش های طب سوزنی، روش الکتریکی می باشد. در واقع در این روش با فرستادن جریانی از الکترومغناطیس به بدن، منجر به کاهش درد و یا درمان بیماری می شوند.

امبدینگ

 • یکی دیگر از انواع طب سوزنی، روش امبدینگ می باشد. در این روش به جای سوزن، از نخ های مخصوص استفاده می کنند.

طب فشاری

 • یکی از قدیمی ترین روش های طب سوزنی، طب فشاری می باشد. در واقع در این روش بدون استفاده از سوزن و تنها با فشار دست، منجر به تسکین درد می شوند.

طب سوزنی با سوزن

 • یکی از متداول ترین روش های درمان با طب سوزنی، استفاده از سوزن های مخصوص این طب می باشد. در این روش با ورود سوزن ها در نقاط خاصی از بدن منجر به تسکین درد و یا رفع بیماری می شوند.
مطالب دیگر  رفع خطوط صورت با طب سوزنی

استفاده از گیاهان دارویی

 • برخی از متخصصان طب سوزنی در طول درمان خود به منظور سرعت بخشیدن به روند درمان، از گیاهان دارویی استفاده می کنند. به این صورت که این گیاهان را بر روی نقاط آسیب دیده قرار داده و در نهایت منجر به کاهش درد می شوند.

روند درمان با طب سوزنی

آشنایی با مزایا و معایب روند درمان با طب سوزنی

مزایای درمان با طب سوزنی چیست؟

 • طب سوزنی یک روش غیر تهاجمی می باشد. به این منظور که در صورت درمان با روش طب سوزنی نیازی به هیچ گونه انجام عمل جراحی و یا بی هوشی نیست.
 • بیماران حین روند درمان با طب سوزنی، هیچ دردی را احساس نخواهند کرد. چرا که سوزن های مصرفی در این طب نازک بوده و مخصوص آن طراحی شده است.
 • درمان با طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی از نظر اقتصادی به صرفه تر می باشد.
 • طب سوزنی یک روش سازگار است. به این منظور که در صورت درمان با طب سوزنی می توان از دیگر روش های درمانی مکمل مانند امبدینگ، میکرونیدلینگ و … استفاده نمود.
 • از دیگر مزایای طب سوزنی می توان به افزایش استقامت، بازیابی انرژی، تنظیم هورمون‌ها و افزایش سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.
 • طب سوزنی یک روش طبیعی می باشد. به این منظور که در صورت استفاده از روش طب سوزنی، دیگر نیازی به استفاده از دارو های شیمیایی نیست.
 • عوارض جانبی پایین طب سوزنی، از دیگر مزایای روند درمان با طب سوزنی می باشد.
 • طب سوزنی علاوه بر کاربرد در درمان بیماری و تسکین درد ها، به منظور زیبایی و جوانسازی پوست از جمله زاویه سازی فک، رفع غبغب، فرم دهی باسن و سینه، رفع آکنه و جوش و …. مورد استفاده قرار می گیرد.
 • و ….

عوارض طب سوزنی

به طور کلی استفاده از روش های درمانی مختلف، هر کدام با یکسری عوارض همراه است. و مطمئنا روند درمان با طب سوزنی از این قاعده مستثنی نیست. اما به طور کلی لازم است بدانید که درمان با طب سوزنی به نسبت سایر روش ها از عوارض جانبی کمتری برخوردار می باشد. از عوارض طب سوزنی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • در صورتی که برای انجام طب سوزنی، سوزن ها استریل شده نباشد و ضد عفونی نشده باشند، ممکن است که موجب ایجاد عفونت شود.
 • در صورتی که طب سوزنی توسط دکتر متخصص انجام نشود، ممکن است وارد کردن سوزن موجب خونریزی شده و یا به اندام های داخلی آسیب وارد کند.
 • از دیگر عوارض احتمالی طب سوزنی می توان به ایجاد کبودی در ناحیه درمان اشاره کرد.
مطالب دیگر  کاهش وزن به روش طب سوزنی

روند درمان با طب سوزنی

درمان با طب سوزنی تا چه میزان موثر است؟

به طور کلی در ابتدا لازم است بدانید که در علم پزشکی هیچ درمانی به صورت قطعی وجود ندارد. بنابراین روند درمان با طب سوزنی نیز از این قاعده مستثنی نیست. به این منظور که ممکن است برخی از بیماری ها با طب سوزنی کاملاً درمان شود و یا برخی دیگر از بیماری ها به صورت کامل با طب سوزنی درمان نشود.

آیا درمان با طب سوزنی گران است؟

مطمئناً درمان به هر روشی با یکسری از هزینه ها همراه است. در این میان لازم است بدانید که هزینه روند درمان با طب سوزنی نسبت به سایر روش های درمانی، مناسب تر و به صرفه تر می باشد. اما به طور کلی لازم است بدانید که هزینه درمان با طب سوزنی با توجه به عوامل متعدد، متغیر است. از جمله این عوامل می توان به تعداد جلسات درمانی، تجهیزات مورد استفاده در طول درمان، تعداد سوزن ها، نوع کلینیک و یا مزد پزشک متخصص، شرایط بیماری هر فرد و …. اشاره کرد.

سوالات متداول

چه زمانی می توان اثرات حاصل از طب سوزنی را مشاهده کرد؟

اثرات حاصل از طب سوزنی با توجه به شرایط هر فردی متفاوت خواهد شود.

آیا درمان با طب سوزنی دردناک است؟

خیر. به دلیل سوزن های نازک، روند درمان با طب سوزنی دردی به همراه ندارد.

تعداد جلسات لازم برای درمان با طب سوزنی چقدر است؟

هر پزشکی مطابق با نوع بیماری فرد و شرایط آن، تعداد جلساتی مختلفی را تجویز می کند.

نویسنده: المیناز اردیبهشت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *