فواید طب سوزنی، طبی با رمز و راز های کشف نشده

 • خانه
 • -
 • طب سوزنی
 • -
 • فواید طب سوزنی، طبی با رمز و راز های کشف نشده
 فواید طب سوزنی، طبی با رمز و راز های کشف نشده

در دنیایی که دسترسی به اطلاعات و زندگی روزمره به شکل قابل توجهی رو به تغییر است، نگاه ما به زندگی دچار تناقص‌ها و مشکلاتی شده است. این موضوع به تنهایی می‌تواند عامل بسیاری از بیماری‌های موجود در چند سال اخیر باشد.  فواید طب سوزنی که از دیرباز در امپراطوری چین مورد توجه و در چند ده اخیر در سرتاسر جهان به عنوان یک روش درمانی مورد توجه  قرارمی‌گیرد،  باعث شده عموم مردم نگاه مثبت‌تری به این شیوه درمانی داشته باشند.

طب سوزنی چیست و چرا مورد استفاده قرار می گیرد؟

طب سوزنی شاخه‌ای از طب پزشکی بوده وکه ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و در زبان انگلیسی با نام شناخته می‌شود شیوه اصلی درمان در این طب تحریک نقاطی خاص است که به آن گذرگاه انرژی است علوم چینی، انرژی حیات که  در زبان چینی به آن چی گفته می‌شود، از این گذرگاه جریان دارند.

در این میان یکی از مطرح‌ترین متخصصان این زمینه طب سوزنی را چنین تفسیرمی‌کند: طب سوزنی یک روش با تهاجم نسبتا کم در مقابل سایر موارد برای تحریک مناطق غنی از عصب سطح پوست است که به منظور تاثیر بر بافت‌ها، غدد، اندام‌ها و عملکرد سیستم‌های مختلف بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طب سوزنی

روش درمان از طریق طب سوزنی چگونه است؟

روش درمان در طب سوزنی به این صورت است که با وارد کردن سوزنی بسیارنازک به سطح پوست، باعث تحریک اعصاب بدن در قسمت مربوطه می‌شود. به عبارت دیگر طب سوزنی یک روش غیر تهاجمی برای تحریک نقاط عصبی در بدن است که اهداف خاصی را به همراه دارد.

ورود سوزن به بدن واکنش‌های فراوانی را ایجاد می‌کند، به طور مثال می‌توان به تحرک سیستم ایمنی بدن و افزایش گردش خون و… اشاره کرد، اما داستان در اینجا به پایان نمی‌رسد چون ما از فلسفه پیچیده علمی این موضوع کاملا بی اطلاع هستیم.

 عملکرد طب سوزنی به چگونه است؟

همانطور که می‌دانید وجود همه چیز در بدن ما چه از نظر فیزیکی و چه از نظر روحی با حضور انرژی حیاتی یا چی عجین شده است. انرژی چی که در هستی تمام موجودات زنده وجود دارد، در کانال‌هایی مریدین نامیده می‌شود در جریان باشد.

نحوه درمان به  صورت ایجاد جریان آزاد انرژی در راستای بدست آوردن سلامت است، به شکلی که ایجاد خلال و انسداد نیز در این جریان باعث بیماری خواهد شد. بیماری و علائم به علت عدم تعادل در انرژی چی به وجود آمده است که درخواست بدن برای کمک‌خواهی را نمایش می‌دهد. پس تماس سوزن با نقاط بدن مانند ورود نیرویی برای بازکردن دری محکم برای بازیابی سلامت است.

مطالب دیگر  چگونه طب سوزنی می­تونه به درمان ریزش مو و رویش مجدد موها کمک کنه؟
آیا واقعا طب سوزنی می­تونه از پس اینکار بر بیاد؟

چه چیزهایی را می‌توان از درمانگر طب سوزنی انتظار داشت؟

متخصص طب سوزنی پس از بررسی ضربان قلب و انجام ویزیت ابتدایی تاریخچه پزشکی فرد را مورد بررسی قرار می‌دهند. در این میان اطلاعاتی محرمانه از رشد و پیشرفت عملکرد فرد در جداولی ثبت می‌شوند. سوزن‌های فلزی مورد استفاده برای این کار بسیار نازک هستند که درد زیادی را به همراه ندارند.

حس و حال افراد با انجام این روش درمانی کاملا متفاوت است به طوری که برخی با انجام این روش احساس پرانرژی بودن و دسته دیگر سرشار از حس آرامش خواهند بود. روند درمان می‌تواند از چند هفته تا چند ماه طول بکشد.

طب سوزنی

فواید طب سوزنی که شما را برای امتحان آن ترغیب می کند

همانطور که گفته شد طب سوزنی یکی از دیرینه‌ترین روش‌های درمانی_پزشکی شناخته شده توسط انسان‌هاست. تنها دلیلی که با گذشت از محبوبیت این روش درمانی تغییر نکرده و حتی رو به افزایش است تاثیرگذاری آن است. در این بخش از مقاله به بررسی ارتباط اطلاعاتی پایه در خصوص طب سوزنی و فواید طب سوزنی در کنار خواهیم پرداخت.

طب سوزنی به کاهش و از بین بردن درد کمک می کند.

بیشتر افراد در جهان پس از شنیدن اسم طب سوزنی به بخش درمانی این طب توجه می‌کنند. در واقع خاصیت و ویژگی کاهش درد آن از دیده‌ها پوشیده مانده است، اما همین خصلت در آمریکا جز مشهورترین‌ ویژگی‌های درمانی آن می‌باشد. در مواردی که آسیب به طور دردناکی به بافت نرم بدن وارد شود بهترین گزینه برای درمان طب سوزنی در نظر گرفته می‌شود.

در طب سوزنی_درمانی از سوزن بسیار نازک و یک بار مصرف در جهت تحریک مکانیسم درمان در بافت‌های آسیب دیده استفاده می‌شود در این راستا غدد درون ریز و سیستم ایمنی بدن تحریک شده که این امر باعث کم شدن حساسیت در عصب‌‌های فعال می‌شود. در همین حال سرعت تعمیر بافت‌های آسیب دیده نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

درمان طب سوزنی

آیا انجام طب سوزنی درد ندارد؟  

برخلاف تصوری که از دوران کودکی با بازیگوشی‌های برای خود با سوزن ساخته‌ایم، سوزن مربوط به طب سوزنی بسیار کوچک بوده و ضخامتی کمتر از قطر یک تار مو است. همچنین این سوزن تحت نظر و توسط پزشک طب سوزنی وارد بدن می‌شود و فرآیند بدون هیچ دردی اتفاق می‌افتد.

مطالب دیگر  نقاط طب سوزنی برای افسردگی

این طب به مدت هزاران سال مورد استفاده بوده است

تخمین‌های گوناگونی در خصوص قدمت و سن این رشته پزشکی خارق العاده وجود دارد اما بیشترین میزان توافق بر قدمتی حدودا ۴ تا ۵ هزار ساله است. در طول این چند هزار سال پزشکان و متخصصان وقت زیادی را صرف کشف روش‌های استفاده شده و کاربرد آنها و سبک‌های درمانی جدید کرده‌اند. در دنیای امروزی نیز روش‌های درمانی طب سوزنی همچنان توسط دانشمندان در حال پیشرفت و اصلاح شدن است.

آیا این طب می تواند در حالت روحی و روانی تعادل ایجاد کرد؟

طب سوزنی چین مدت زمانی به عنوان  روشی درمانی در جهت کمک به ایجاد بالانس در شرایط روحی و روانی مردم در برخی نقاط جهان مورد استفاده قرار گرفته بود که یکی از فواید طب سوزنی محسوب می‌شد.

در تئوری مربوط به طب سوزنی، سوزن را وسیله‌ای برای ایجاد تعادل و متواضع کردن انرژی در بدن می‌شناسند اما با گذشت زمان، افزایش تکنولوژی و انجام تحقیقاتی مانند ام ار ای و پی ای تی نگاه ما به این موضوع تغییرکرد. همچنین دانستن تحریک مغز و آزادسازی اندروفین و دیگر هورمون عصبی نیز این تئوری را به واقعیت نزدیک‌تر کرد.

آیا این روش ایمن است؟

این موضوع کاملا به فرد درمانگر مربوط است. هنگامی که طب سوزنی توسط فردی زبردست که دارای گواهینامه تخصص است صورت گیرد ایمنی بسیار بالایی خواهد داشت. یکی از رایج‌ترین عوارضی در این حوزه می‌توان اشاره کرد ایجاد غده خونی یا همان کبودی است.

طب سوزنی تراپی

آیا طب سوزنی تنها برای بیماری است و در پیشگیری مورد استفاده قرار نمی‌گیرد؟

بیشتر مراجعات صورت گرفته به مراکز طب سوزنی مربوط به خدمات درمانی است اما در کشورهای پیشرفته نگاه ویژه‌ای به خصوص برای پیشگیری به آن می‌شود. به عنوان مثال ورزشکاران حرفه‌ای پیش از مسابقات خود از طب سوزنی برای افزایش توان بدنی و کاهش اضطراب استفاده می‌کنند.

طب سوزنی چه بیماری هایی را درمان خواهد کرد؟

مطالعات بالینی بسیار زیادی انجام گرفته است که نشان می‌دهد این روش درمانی در بسیاری بیماری‌ها از جمله مشکلات عضلانی، تهوع، بی‌خوابی، ناباروری و… مورد استفاده قرارمی‌گیرد. همچنین از این علم در زمینه‌های مانند زیبایی، چاقی، سینوزیت، بیماری‌های رماتولوژیک و گوارشی می‌توان از آن استفاده کرد. توجه بر اینکه این روش  در درمان بیماری‌های اعصاب، مشکلات روانپزشکی، کمک به  روند بهبود سرطان و موارد این چنین موثر است نیز خالی از لطف نیست.

مطالب دیگر  همه چیز درباره طب سوزنی

همانطور که می‌دانیم مجموعه‌ای از نکات مثبت و منفی در کنار هم به محبوبیت این روش درمانی کمک می‌کنند که دانستن آن کمک برزگی به ما خواهد کرد. ما قصد داریم به چندین نکات مثبت و منفی این روش درمانی نگاهی بیاندازیم.  از نکات مثبتی که در خصوص طب سوزنی می‌توان به آن اشاره کرد عدم نیاز به بیهوشی، غیرتهاجمی بودن این روش و داشتن عوارض بسیار کم است. علاوه بر موضوعات گفته شده:

 • طب سوزنی در درمان بسیاری از بیماری‌ها کاربرد دارد.
 • جلسات طب سوزنی وقت‌گیر نیست و زمان زیادی را به خود اختصاص نمی‌دهد.
 • این روش درمانی بدون نیاز به استفاده از ترکیبات شیمیایی است.

طب سوزنی و بحث چاقی

یکی دیگر از مزایایی طب سوزنی که جز دلایل محبوبیت آن در چند سال اخیر نیز است، بحث چاقی است که می‌تواند در کنار کمک به چاقی مشکلات دیگری را نیز برطرف کند. به طور مثال افراد دارای یبوست، سندرم روده تحریک پذیر، ریفلاکس معده می‌تواند در کنار درمان چاقی برای برطرف شدن این بیماری‌ها تحت درمان قرار بگیرند.

در کنار فواید بی‌شمار طب سوزنی معایبی نیز وجود دارند که از تعداد انگشتان دست کمتر هستند، اما بررسی شایع ترین معایب کمک بزرگی به آگاهی و نحوه برخورد شما با موضوع دارد. به طور مثال یکی از رایج‌ترین عوارض که می‌توان به آن اشاره کرد اسپاسم عضلانی است که احساس عجیبی در نقاط سوزن شده ایجاد می‌کند. همانطور که در ابتدا گفته شد این نکات آنقدر کم اهمیت بوده که تاثیر زیادی بر روی حجم زیاد نکات مثبت نخواهد داشت.

فواید طب سوزنی، یک روش اثر بخش:

در انتها کلینیک‌های بسیاری مرتبط با این حوزه وجود دارند اما به علت عدم آگاهی مردم در کشورمان با شنیدن اسم طب سوزنی وحشت و ترس وجود افراد را فرا می‌گیرد در صورتی که این چنین نیست. تمام این فرایند به گونه‌ای صورت می‌گیرد که دردی احساس نمی‌شود. سوزن مورد استفاده برای این کار بسیار ویژه بوده و نیازمند نیروی مخصوص است که آن را انجام دهد، با وجود چنین شرایطی و فواید بیشمار طب سوزنی تجربه آن خالی از لطف نخواهد بود.

1 نظر

 • یکی از دوستای من چند سال پیش سر دردای خیلی زیادی داشت و خیلی کارا کرده بود اما خوب نشده بود
  تا اینکه با طب سوزنی خوب شد. الان خداروشکر خیلی بهتره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *