فواید طب سوزنی

  • خانه
  • -
  • درمان با طب سوزنی
  • -
  • فواید طب سوزنی
 فواید طب سوزنی

در این مقاله قراره درباره فواید طب سوزنی و همچنین آشنایی با مراحل انجام کار در روش درمانی – زیبایی طب سوزنی با هم صحبت کنیم. اگر شما هم این روزها اسم طب سوزنی زیاد به گوشتون خورده و از دوستانتون شنیدید که چقدر نتایج خوبی از این روش گرفتند بهتون توصیه می کنم تا پایان این مقاله با من همراه باشید تا همه چیز رو درباره طب سوزنی و فواید اون بدونید.

طب سوزنی

 

طب سوزنی

طب سوزنی (acupuncture) در واقع به عملی گفته می شود که با روش های مختلف نقاط خاصی از بدن را که نقاط مخصوص طب سوزنی نامیده می شود را تحریک می کنند.

در این روش با فرو کردن سوزن های بسیار ریز مخصوص طب سوزنی داخل بدن (در نقاط طب سوزنی قرار گرفته بر روی مریدین ها) و همچنین با تحریک این نقاط به وسیله دست و یا دستگاه الکترواکوپانچر باعث به جریان انداختن انرژی (انرژی چی) می شوند که در نهایت باعث به تعادل رسیدن یین و یانگ شده و درمان بیماری صورت می پذیرد.

 

ممکن است در نگاه اول باور کردنی نباشد که با فرو کردن چند سوزن در بدن بتوان بیماری هایی نظیر انواع سر درد های مزمن و میگرنی، کمر درد و سیاتیک، دردهای مفصلی و آرتروز و صدها بیماری دیگر که حتی در علم نوین پزشکی درمان ندارند را بتوان به وسیله طب سوزنی درمان کرد. اما این مسئله نه تنها واقعیت دارد بلکه تمامی مستندات مربوط به آن توسط بزرگان طب سنتی چین ارائه شده و به تمان دنیا به اثبات رسیده است.

نقاط طب سوزنی

تاریخچه طب سوزنی:

قدمت این علم قدیمی به بیش از ۲۵۰۰ سال پیش باز می گردد که در کشور چین آغاز گردیده است. در اصل کهن ترین کتاب و نوشته های مربوط به طب سوزنی یافت شده تاکنون به حدود سال ۱۱۲۷ سال (قبل از میلاد مسیح) باز می گردد. در آن زمان متخصصین به جای استفاده از سوزن های امروزی سنگ هایی را می تراشیدند و نوک آن ها را با وسایل مخصوص تیز می کردند تا به شکل سوزن دربیایند و آن ها را وارد بدن می کردند که قطعا بسیار دردناک بودند.

مطالب دیگر  قیمت طب سوزنی صورت

اولین کتاب هم درباره طب سوزنی و روش های درمان آن در سال ۲۶ میلادی در همان کشور چین نوشته شد. به کارگیری از طب سنتی چین (طب سوزنی) برای درمان بیماری ها تا مدت ها (قرن ها) فقط در قاره آسیا به کار گرفته می شد. کشور فرانسه اولین کشوری بود که در قرن ۱۶ میلادی با طب سوزنی آشنا شد و باعث شد تا این علم در اروپا نیز شناسانده شود و شروع به گسترش کرد. در آن زمان درباره جواب دهی یا عدم جواب دهی این علم اختلافات زیادی وجود داشت حتی بسیاری از پزشکان تا به امروز هم وجود این علم را رد می کنند ولی این موضوعات ادامه داشت تا زمانی که در سال ۱۹۷۵ سازمان بهداشت جهانی به صورت کاملا رسمی و علنی این علم را تایید کرد و استفاده از طب سوزنی برای تشخیص بیماری و درمان آن را معتبر شناخت.

تا جایی که حتی امروزه در خود چین طب سوزنی در درمان بیماری کرونا هم تاثیرات بسیار زیادی را در بهبود آن داشته است.

 

سوزن های مورد استفاده امروزی:

دیگه دوره آن سنگ های تیز شده و دردناک به پایان رسیده است و امروزه سوزن های استیل و با دقت ساخت بسیار بالا و تکنولوژی جدید ساخته شده است به بازار آمده است. این سوزن ها که در سایز ها و برندهای متفاوت وجود دارد دارای کاربردهای متفاوت هستند.

این سوزن ها بسیار نازک و تا حدی انعطاف پذیر هستند تا از شکستن سوزن در بدن جلوگیری شود و نازک بودن آنها هم برای کاهش درد به میزان قابل توجه است.

سوزن های طب سوزنی

قطر (گیج) سوزن ها:

قطر سوزن های موجود از ۰٫۷ میلیمتر تا ۰٫۳۰ میلیمتر و حتی در موارد بسیار نادر تا ۰٫۴۰ میلیمتر موجود می باشد. که هر کدوم از سایزها دارای کاربردهای مختلفی هستند.

سوزن هایی با قطر ۰٫۴۰ خیلی خیلی کم توسط متخصصان استفاده می شود تا جایی که حتی دیده شده در مواردی برای مصارف صنعتی از آنها استفاده کرده اند.

مطالب دیگر  فواید طب سوزنی و کاربرد آن چیست؟

قطر سوزن ها تاثیر بسیار زیادی در کاربرد آنها دارد به این صورت که هر سوزن به قطر (گیج) مخصوص به خودش عمل خاصی را انجام میدهد.

 

طول سوزن ها:

این مقدار کاملا رابطه مستقیم با قطر سوزن ها دارند که هرچه قطر سوزن بیشتر شوند طول آنها نیز افزایش می یابد و با توجه به نیاز، می توان از سوزن های بلندتر هم استفاده کرد.

این عدد معمولا از ۷ میلیمتر تا ۷۵ میلیمتر می باشد.

 

میزان فرو کردن سوزن ها در بدن:

این مقدار هم مسئله ای است که با توجه به نظر پزشک و هدف مورد نظر توسط متخصص تعیین می گردد. برای مثال افراد چاق تر نیاز به فرو کردن مقدار بیشتری از سوزن در بدن آن ها می باشد تا نوک سوزن به نقطه مورد ما نظر برسد.

 

یین و یانگ:

بر طبق نظریه طب سوزنی چینی تمام عالم از جمله بدن انسان تحت تاثیر دو نیرو (که یین و یانگ نام دارند) که این دو نیز متضاد هم هستند و در جهت مخالف هم قرار دارند هستند.

یین و یانگ

 

یین:

صفاتی همچون سردی بدن، آرامی و یا غیر فعال بودن را در بر می گیرد.

یانگ:

برعکس و در نقطه مخالف یین صفاتی چون گرمی، هیجان و فعال بودن را در بر میگیرد.

 

با توجه به این دیدگاه و نظریه زمانی انسان به سلامتی کامل دست می یابد که تعادل بین این دو نیرو یین و یانگ برقرار باشد و به گونه ای نباشد که میزان یکی بیشتر و دیگری کمتر باشد. در غیر این صورت و در هنگام عدم تعادل این دو نیرو موجب بروز بیماری و اختلال در بدن می شود و با انجام طب سوزنی ما باید این تعادل را برقرار کنیم.

در بدن کانال ها و مسیرهایی وجود دارد که مریدین نامیده می شوند و انرژی چی QI در این مسیر ها قرار گرفته اند هنگامی که یکی از این کانال ها دچار اختلال و یا مسدودی گردد انرژی هم نمی تواند در آن به جریان بیفتد و در نهایت بیماری رخ می دهد.

مطالب دیگر  همه آنچه باید در رابطه با طب سوزنی زیبایی بدانید!

حال نقاط طب سوزنی ما هم دقیقا بر روی این کانال ها قرار گرفته اند که با سوزن زدن باعث تحریک می شویم و تلاش می کنیم که کانال را از مسدود بودن در بیاوریم که این عمل باعث زدودن و از بین بردن بیماری می شود.

 

فواید طب سوزنی برای بیماری ها:

 

با توجه به تحقیقات و تجربه های متخصصین ثابت شده است که طب سوزنی تاثیر بسیار زیادی در درمان بیماری هایی نظیر ترک اعتیاد، بیماری های گوارشی، میگرن، کمر دردها، شب ادراری، انواع آسم ها، مشکلات معده و ریوی، و … دارد.همچنین تاثیرات بسیار خوبی برای حل اختلالات خواب و کاهش دردها پس از انجام عمل جراحی و حتی برای بیحسی موضعی جهت جراحی های کوچک دارد.

 

یکی از ویژگی های خاص و جذاب طب سوزنی برای ما خانم ها تاثیرات مثبت این علم برای کاهش وزن و لاغری و همچنین زیبایی صورت و جوانسازی پوست می باشد.

 

و همچنین این علم کاربردهای بسیار زیادی برای بزرگ و یا کوچک کردن سینه دارد. شما می توانید با گذراندن یک پکیج ۱۵ جلسه در مرکز سلامت هما به نتایج بسیار خوبی در این مورد برسید و از نتایج خارق العاده طب سوزنی در زیبایی و سلامت انسان قطعا شگفت زده خواهید شد.

مرکز سلامت هما با سال ها تجربه کاری همراه با کادری مجرب و متخصصانی برگزیده آماده ارائه انواع خدمات طب سوزنی و زیبایی و سلامت به شما عزیزان است. شما می توانید با یک جلسه مشاوره حضوری پکیج مورد نظر خودتون رو انتخاب کنید و هر گونه سوال و ابهامی درباره طب سوزنی و روش های دیگه زیبایی دارید بپرسید و با آگاهی کامل بهترین و مناسب ترین روش خودتون رو انتخاب کنید.

 

نویسنده: المیناز اردیبهشت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *