چگونه کلینیک تخصصی طب سوزنی پیدا کنیم؟

 • خانه
 • -
 • طب سوزنی
 • -
 • چگونه کلینیک تخصصی طب سوزنی پیدا کنیم؟
 چگونه کلینیک تخصصی طب سوزنی پیدا کنیم؟

مطمئناً هر فردی که قصد داشته باشد از روش طب سوزنی برای رفع بیماری و یا تسکین درد خود استفاده کند، در گام اول لازم است نسبت به پیدا کردن یک متخصص طب سوزنی و همچنین یک کلینیک تخصصی طب سوزنی اقدام کند. حال سوالی که ممکن است برای شما پیش آید، این است که چگونه کلینیک تخصصی طب سوزنی پیدا کنیم؟

در پاسخ به این سوال لازم است بدانید که کلینیک های طب سوزنی متعددی وجود دارد که از انواع روش های این طب، برای درمان بیماری ها استفاده می کنند. اما این که کدام یک بهتر است، به معیار هر فرد بستگی دارد. بنابراین در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با ویژگی های بهترین کلینیک تخصصی طب سوزنی آشنا کرده و در زمینه روش درمانی طب سوزنی، مطالبی را بیان کنیم.

طب سوزنی

آشنایی با روش طب سوزنی

طب سوزنی یک روش درمانی است که ریشه آن به دو هزار سال پیش در کشور چین بر می گردد. در این روش، نقاط خاصی از بدن که به آن‌ ها گذرگاه‌ های انرژی یا جریان چی گفته می ‌شود، با استفاده از سوزن های نازک و مخصوص به نام نیدل مورد هدف قرار می ‌گیرند. در واقع بسیاری از متخصصان طب سوزنی معتقدند که عدم تعادل در مسیر این انرژی، منجر به بروز بیماری و ایجاد درد می شود. و در روش طب سوزنی با هدف قرار دادن این گذرگاه‌ ها، می توان به درمان برخی اختلالات و بیماری‌ ها کمک کرد.

چگونه کلینیک تخصصی طب سوزنی پیدا کنیم؟

چگونه کلینیک تخصصی طب سوزنی پیدا کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید بدانید که انتخاب یک کلینیک مطمئن و مناسب در میان تعداد بالای کلینیک ها، کار دشواری است. از این رو در ادامه قصد داریم شما را با مشخصات و ویژگی های بهترین کلینیک طب سوزنی آشنا کنیم.

برخورداری از مجوز

از مهم ترین فاکتور هایی که یک کلینیک طب سوزنی باید به منظور فعالیت و درمان اختلالات و بیماری ها از آن برخوردار باشد، داشتن مجوز کار می باشد.

دارای متخصصان ماهر و زبردست

از آنجایی که روش درمانی طب سوزنی، روشی است که همانند علم پزشکی نیازمند تخصص و مهارت خاص خود می باشد. از این رو یک کلینیک خوب باید از متخصصان ماهر و زبردست به منظور رفع بیماری ها و تسکین درد افراد برخوردار باشد.

استفاده از انواع روش های درمانی

یک کلینیک تخصصی طب سوزنی باید بتواند از انواع روش های درمانی طب سوزنی که پزشک با توجه به شرایط هر بیماری تجویز می کند، پشتیبانی کند. به این منظور که تجهیزات و امکانات مربوطه را تهیه کند و در اختیار پزشک قرار دهد.

چگونه کلینیک تخصصی طب سوزنی پیدا کنیم؟

تهیه تجهیزات و امکانات

تهیه تجهیزات و امکانات مربوط به طب سوزنی، فاکتور مهمی است که هر کلینیک طب سوزنی باید از آن برخوردار باشد. چرا که در غیر این صورت ممکن است عوارض جبران ناپذیری را برای افراد به وجود بیاورد.

مطالب دیگر  نقاط طب سوزنی

برخورداری از مشتریان راضی

درصد بالای مشتریانی که از روند درمان خود رضایت دارند، می تواند یکی دیگر از معیار های خوب بودن یک کلینیک تخصصی طب سوزنی باشد.  

توجه به اصول بهداشتی

یکی از عوامل خوب پیش رفتن روند درمان، توجه به اصول بهداشتی و رعایت آن می باشد. یک کلینیک طب سوزنی باید به منظور جلوگیری از ایجاد هر گونه عفونت و بیماری، ابزار های مربوط به روند درمان را به صورت مداوم ضد عفونی کند.

گام به گام مراحل درمان با روش طب سوزنی

گام اول

انتخاب پزشک متخصص + چگونه کلینیک تخصصی طب سوزنی پیدا کنیم؟ گام اول برای درمان به روش طب سوزنی، پیدا کردن کلینیک مخصوص به همراه پزشک متخصص طب سوزنی می باشد. این مرحله از مهم ترین مراحل درمان می باشد. چرا که مناسب بودن آن ها تاثیر بسزایی در خوب پیش رفتن روند درمان دارد.

گام دوم

ملاقات با پزشک و تعیین فاکتور های لازم در روند درمان: در مرحله بعد لازم است که بیمار با پزشک ملاقات کند. در واقع پزشک در این مرحله بیمار را معاینه کرده و اطلاعاتی را نظیر سن بیمار، سوابق بیماری فرد، دارو های مصرف کرده و … را کسب می کند. سپس با توجه به معاینات انجام داده و اطلاعات کسب کرده، یک طرح درمانی برای فرد ارائه می دهد.

لازم به ذکر است که در جلسه اول درمان، پزشک با توجه به شرایط بیماری هر فرد، فاکتور هایی را از جمله تعداد جلسات درمان، تعداد سوزن های مصرفی در هر جلسه، زمان بندی هر جلسه و …. را تعیین می کند.

گام سوم

آماده شدن برای درمان: در مرحله بعد لازم است که بیمار آماده شود. به این منظور که با توجه به نوع درمان خود، بر روی تخت دراز بکشد و یا روی صندلی بنشیند. سپس پزشک محل مد نظر برای درمان را با الکل ضد عفونی می کند. لازم است بدانید که این مرحله را می توان یکی از مهم ترین مراحل طب سوزنی دانست. چرا که در صورت عدم ضد عفونی و یا استریل نکردن سوزن های طب سوزنی، ممکن است بدن بیمار با عفونت مواجه شود.

چگونه کلینیک تخصصی طب سوزنی پیدا کنیم؟

گام چهارم

انجام عملیات طب سوزنی: مرحله بعد نوبت به انجام طب سوزنی می باشد. در واقع پزشک سوزن ها را وارد نقاط مد نظر بر بدن می کند. لازم به ذکر است که تعداد سوزن ها و زمان ماندگاری آن ها در بدن برای هر فردی متفاوت است. اما به طور میانگین پزشکان از دو الی شش سوزن به مدت ۵ الی ۲۰ دقیقه برای رفع بیماری و تسکین درد استفاده می کنند.

مطالب دیگر  پاك كردن تاتو با ليزر در تهران

گام پنجم

انجام تکنیک هایی به منظور تسریع روند درمان: در برخی از موارد ممکن است پزشک سوزن ها را در جای خود حرکت داده و یا آن ها را بچرخاند. در واقع انجام این کار منجر به ایجاد جریان الکتریسیته و گرما در بدن شده و در نهایت باعث سرعت بخشیدن به روند درمان خواهد شد.

گام ششم

خروج سوزن ها از بدن: پزشک سوزن ها را از بدن خارج می کند. لازم به ذکر است که ورود و یا خروج سوزن ها از بدن دردی به همراه ندارد. چرا که سوزن های طب سوزنی نازک بوده و مخصوص این طب طراحی شده است.

مزیت های درمان با طب سوزنی چیست؟

 • از آنجایی که سوزن های مصرفی در این طب مخصوص بوده و بسیار نازک می باشند، از این رو هنگام درمان با طب سوزنی، افراد هیچی دردی را احساس نخواهند کرد.
 • طب سوزنی یک روش درمانی غیر تهاجمی می باشد. به این منظور که در صورت استفاده از این روش درمان، نیاز به هیچ گونه عمل جراحی و یا بی هوشی نیاز نیست.
 • طب سوزنی یکی از ایمن ترین روش های درمانی می باشد که امروزه مورد استفاده بسیاری از افراد قرار گرفته است.
 • درمان با طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی، از لحاظ هزینه و زمان به صرفه تر می باشد.
 • به طور کلی درمان با هر روشی با یکسری از خطرات و عوارض همراه است و مطمئناً درمان با طب سوزنی از این قاعده مستثنی نیست. اما لازم است بدانید که درمان با طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی از عوارض بسیار کمتری برخوردار است.
 • علاوه بر این که از طب سوزنی برای درمان بیماری و تسکین درد استفاده می کنند، این روش برای زیبایی و جوانسازی پوست نیز کاربرد دارد.
 • طب سوزنی روشی است که استفاده از آن منجر به افزایش استقامت، بازیابی انرژی، تنظیم هورمون‌ها و افزایش سیستم ایمنی بدن می شود.
 • به طور کلی طب سوزنی یکی از روش های طبیعی برای درمان بیماری می باشد. بنابراین هنگام استفاده از این روش، نیاز به مصرف دارو های شیمیایی نیست.
 • طب سوزنی روشی است که سازگاری بالایی با دیگر روش های درمانی دارد. به این منظور که می توان همزمان با طب سوزنی از دیگر روش های مکمل نیز استفاده کرد.
 • و ….

چگونه کلینیک تخصصی طب سوزنی پیدا کنیم؟

نکات مهمی که قبل از انجام طب سوزنی باید به آن توجه کرد؟

 • سعی کنید قبل از انجام درمان، وعده غذایی سبک مصرف کنید. به هیچ عنوان با معده خالی طب سوزنی انجام ندهید.
 • لازم است بدانید که سوزن های طب سوزنی نازک بوده و دردی ندارد. بنابراین در هنگام درمان با طب سوزنی استرس را از خود دور کنید. چرا که استرس داشتن قبل از طب سوزنی می تواند منجر به افزایش آدرنالین بدن شده و در نهایت فرآیند درمان را با مشکل مواجه کند.
 • قبل از درمان از این موضوع آگاه باشید که تنها با یک الی دو جلسه درمانی، اختلال شما رفع نخواهد شد و طب سوزنی به ۸ الی ۱۵ جلسه درمانی نیازمند است.
 • به شما توصیه می کنیم تا چند روز قبل از طب سوزنی از انجام فعالیت های سنگین و همچنین ورزش های سنگین خودداری کنید.
 • به هیچ عنوان قبل از طب سوزنی از نوشیدنی هایی مانند قهوه، الکل و …. استفاده نکنید.
 • قبل از درمان طب سوزنی بهتر است بدانید که ممکن است متخصصان علاوه بر طب سوزنی از دیگر روش های درمانی مکمل برای افزایش سرعت روند بیماری استفاده کنند.
 • قبل از انجام طب سوزنی، تمامی دارو هایی را که از قبل مصرف می کردید را لیست کرده و آن را به دکتر متخصص نشان دهید.
 • بهتر است قبل از مراجعه به کلینیک طب سوزنی، یک آزمایش کل از خود را تهیه کرده و آن را به دکتر متخصص نشان دهید.
مطالب دیگر  لاغری با طب سوزنی و نخ

مراقبت های لازم پس از طب سوزنی

 • در صورتی که می خواهید ورزش کنید، ورزش های سبک مانند پیاده روی انجام دهید.
 • پس از درمان با طب سوزنی سعی کنید به مدت ۱ الی ۲ ساعت چیزی مصرف نکنید.
 • ماساژ درمانی یکی از کار هایی است که شما می توانید پس از طب سوزنی به منظور کاهش درد و گرفتگی و همچنین افزایش سرعت روند درمان استفاده کنید.
 • پس از انجام طب سوزنی، به صورت کامل استراحت کنید.
 • از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.
 • از مصرف کافئین، الکل، قهوه و …. خودداری کنید. در صورت عدم رعایت این نکته، درمان شما مختل شده و ممکن است مشکلاتی برای شما ایجاد شود.
 • مصرف غذا های سالم و مفید و داشتن رژیم غذایی مناسب یکی از مراقبت های ضروری پس از درمان طب سوزنی می باشد.
 • پس از درمان با طب سوزنی بدن تا حد ممکن بدن خود را گرم نگه دارید. نوشیدنی گرم بنوشید و لباس ضخیم بپوشید.

سوالات متداول

آیا استفاده از روش طب سوزنی برای درمان اختلالات، یک روش درمانی ماندگار است؟

باید گفت که ماندگاری درمان با طب سوزنی با توجه به تعداد جلسات طب سوزنی، نوع روش درمان و … متفاوت است.

هزینه درمان با طب سوزنی چقدر است؟

به طور کلی هزینه درمان با طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی کاملا به صرفه و مناسب تر است.

تعداد جلسات لازم برای درمان با طب سوزنی چقدر است؟

تعداد جلسات طب سوزنی با توجه به شرایط بیماری هر فردی متفاوت است.

نویسنده: المیناز اردیبهشت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *