تاثیر طب سوزنی در درمان ناباروری

 • خانه
 • -
 • طب سوزنی
 • -
 • تاثیر طب سوزنی در درمان ناباروری
 تاثیر طب سوزنی در درمان ناباروری

امروزه استفاده از روش های طب سنتی جایگزین دیگر روش های درمانی شده و در دوران اخیر رواج بسیاری داشته است. و دلیل آن را می توان امکان درمان بسیاری از بیماری ها بدون هیچ گونه عوارض دانست. در این میان یکی از پرطرفدارترین شیوه های درمانی طب سنتی، طب سوزنی می باشد. در واقع این طب در درمان طیف وسیعی از اختلالات کاربرد دارد. که در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با تاثیر طب سوزنی در درمان ناباروری آشنا کرده و درباره روش طب سوزنی، کاربرد ها، مزایا و عوارض آن مطالبی را بیان کنیم.

طب سوزنی

آشنایی با روش طب سوزنی

طب سوزنی یک روش درمانی قدیمی است که قدمت آن به دو هزار سال پیش در کشور چین برمی گردد. در واقع بسیاری از متخصصان طب چینی معتقدند که در بدن انسان یک جریان انرژی به نام چی وجود دارد که مسیر آن در بدن در حالت تعادل است. اما اگر به هر دلیلی اختلالی در مسیر این جریان شکل گیرد، باعث ایجاد درد و بیماری خواهد شد که راه درمان آن استفاده از شیوه های طب سوزنی می باشد. در روش طب سوزنی با استفاده از سوزن ها نازک و مخصوص و وارد کردن آن در نقاط خاصی از بدن منجر به متعادل سازی جریان انرژی در بدن شده و در نتیجه به رفع مشکلات و بیماری ها کمک می کنند.

ناباروری چیست؟

ناباروری به معنای نتیجه نداشتن یک رابطه جنسی بدون پیشگیری برای باردار شدن می باشد. بسیاری از افراد گمان می کنند که ناباروری تنها برای بانوان است. اما لازم است بدانید که ناباروری اختلالی است که هم در زنان و هم در اقایان وجود دارد. حال سوالی که ممکن است برای شما پیش آید، این است که علت ایجاد ناباروری چیست؟

علت ناباروری در زنان

 • از شايع‌ ترين علت های بروز ناباروری در زنان می توان به اختلالات تخمک گذاری، دیابت، کاهش وزن شدید، چاقی، استرس های روحی، انسداد لوله ‌های رحمی، بیماری‌ های التهابی لگن و آندومتریوز، اختلالات سیستم تناسلی، اختلالات هیپوتالاموس، یائسگی زودرس و …. اشاره کرد.
مطالب دیگر  نحوه طب سوزنی زیر چشم

علت ناباروری در مردان

 • از دلایل ناباروری در مردان می توان به مشکلات تولید و انتقال اسپرم، واریکوسل، انسداد مسیر اسپرم، بیماری ‌های مزمن، عفونت‌ه ای انتقالی از راه جنسی، ضربه به ناحیه تناسلی، عدم نزول بیضه ها، استعمال دخانیات و ….. اشاره کرد.

درمان ناباروری

به طور کلی روش های متعددی به منظور درمان ناباروری وجود دارد. در این میان یکی از روش های بدون عوارض و با اثر گذاری بالا، می توان به تاثیر طب سوزنی در درمان ناباروری اشاره کرد. درواقع پس از تشخیص این که مشکل ناباروری از سمت چه کسی است، فرد باید تحت درمان قرار گیرد. حال درمان ناباروری با طب سوزنی شامل چه مراحلی است؟

تاثیر طب سوزنی در درمان ناباروری

درمان ناباروری با طب سوزنی شامل چه مراحلی است؟

گام اول: انتخاب پزشک متخصص + کلینیک تخصصی طب سوزنی

مهم ترین کاری که یک بیمار برای درمان با طب سوزنی باید انجام دهد، پیدا کردن کلینیک مخصوص به همراه پزشک متخصص طب سوزنی می باشد. این مرحله از مهم ترین مراحل درمان می باشد. چرا که در صورت انتخاب مناسب آن ها می توان به تاثیر طب سوزنی در درمان ناباروری اشاره کرد.

گام دوم: ملاقات با پزشک و تعیین فاکتور های لازم

در مرحله بعد لازم است که بیمار با پزشک ملاقات کند. در واقع پزشک در این مرحله بیمار را معاینه کرده و اطلاعاتی را نظیر سن بیمار، سوابق بیماری فرد، دارو های مصرف کرده و … را کسب می کند. سپس با توجه به معاینات انجام داده و اطلاعات کسب کرده، یک طرح درمانی برای فرد ارائه می دهد.

لازم به ذکر است که در جلسه اول درمان، پزشک با توجه به شرایط بیماری هر فرد، فاکتور هایی را از جمله تعداد جلسات درمان، تعداد سوزن های مصرفی در هر جلسه، زمان بندی هر جلسه و …. را تعیین می کند.

گام سوم: آماده شدن برای درمان

در مرحله بعد لازم است که بیمار برای درمان آماده شود. به این منظور که با توجه به طرح درمانی خود، بر روی تخت دراز بکشد و یا روی صندلی بنشیند. سپس پزشک محل مد نظر برای درمان را با الکل ضد عفونی می کند. لازم است بدانید که این مرحله را می توان یکی از مهم ترین مراحل طب سوزنی دانست. چرا که در صورت عدم ضد عفونی و یا استریل نکردن سوزن های طب سوزنی، ممکن است بدن بیمار با عفونت مواجه شود.

مطالب دیگر  لاغری با طب سوزنی در تهران

گام چهارم: انجام عملیات طب سوزنی

مرحله بعد نوبت به انجام طب سوزنی می باشد. در واقع پزشک سوزن ها را وارد نقاط مد نظر بر بدن می کند. لازم به ذکر است که تعداد سوزن ها و زمان ماندگاری آن ها در بدن برای هر فردی متفاوت است. اما به طور میانگین پزشکان از ۲ الی ۶ سوزن به مدت ۵ الی ۲۰ دقیقه برای مشاهده تاثیر طب سوزنی در درمان ناباروری استفاده می کنند.

گام پنجم: انجام تکنیک هایی به منظور تسریع روند درمان

در برخی از موارد ممکن است پزشک سوزن ها را در جای خود حرکت داده و یا آن ها را بچرخاند. در واقع انجام این کار منجر به ایجاد جریان الکتریسیته و گرما در بدن شده و در نهایت باعث سرعت بخشیدن به روند درمان خواهد شد.

گام ششم: خروج سوزن ها از بدن

حال نوبت آن است که پزشک سوزن ها را از بدن خارج کند. لازم به ذکر است که ورود و یا خروج سوزن ها از بدن دردی به همراه ندارد. چرا که سوزن های طب سوزنی نازک بوده و مخصوص این طب طراحی شده است.

تاثیر طب سوزنی در درمان ناباروری

تاثیر طب سوزنی در درمان ناباروری

تاثیر طب سوزنی در درمان ناباروری در مردان و زنان متفاوت است. به این منظور که طب سوزنی در مردان منجر به نشاط بخشی، تقویت تحرک و تعداد اسپرم ‌ها، تنظیم سیستم ایمنی، اصلاح کننده سیستم هورمونی و ساختار اسپرم‌ ها، توقف ترشحات مضر با درمان هورمونی و … می شود. اما طب سوزنی در زنان منجر به از بین رفتن گرفتگی لوله‌ ها، از بین بردن کیست در تخمدان‌ ها، افزایش تولید تخمک، افزایش ضخامت لایه داخلی رحم، تنظیم دوره قاعدگی، از بین بردن درد هنگام تماس جنسی، کاهش خطر عفونت، تحریک تخمدان‌ ها برای رشد تخمدان و … اشاره کرد.

مطالب دیگر  از بین بردن گودی زیر چشم با طب سوزنی

آیا طب سوزنی در بارداری خطرناک است؟

در پاسخ به این سوال لازم است بدانید که طب سوزنی در بارداری یک امر کاملا بی خطر می باشد. شاید جالب باشد بدانید که انجام طب سوزنی در زمان بارداری فوایدی نیز به همراه دارد که از جمله آن ها می توان به از بین رفتن حالت تهوع، خستگی، کاهش درد های بارداری، کاهش استرس و اضطراب، سرعت بخشیدن زایمان و … اشاره کرد.

مزایای درمان به روش طب سوزنی

 • طب سوزنی یکی از ایمن ترین روش های درمانی است که با استفاده از آن می توان تاثیر طب سوزنی در درمان ناباروری را مشاهده کرد. 
 • طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی از عوارض بسیار پایین تری برخوردار است.
 • طب سوزنی یک روش سازگار است.
 • طب سوزنی یک روش طبیعی است. به این منظور که در صورت استفاده از این روش، نیازی به مصرف دارو های شیمیایی نیست.
 • طب سوزنی علاوه بر درمان بیماری و تسکین درد ها، در انجام زیبایی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
 • علاوه بر تاثیر طب سوزنی در درمان ناباروری، می توان تاثیر این روش طب سوزنی را در افزایش استقامت، بازیابی انرژی، تنظیم هورمون‌ها و افزایش سیستم ایمنی بدن مشاهده کرد.
 • طب سوزنی یک روش غیر تهاجمی است.
 • سوزن های مصرفی در این طب نازک بوده و مخصوص این طب طراحی شده است. بنابراین هنگام درمان با طب سوزنی افراد هیچ دردی را احساس نخواهند کرد.
 • و ….

تاثیر طب سوزنی در درمان ناباروری

سوالات متداول

آیا درمان با طب سوزنی خطرناک است؟

خیر. طب سوزنی یکی از ایمن ترین روش های درمانی می باشد.

هزینه درمان با طب سوزنی چقدر است؟

هزینه طب سوزنی با توجه به عواملی همچون تعداد جلسات، تعداد سوزن ها، مزد پزشک و … متغیر است.  

تعداد جلسات لازم برای مشاهده تاثیر طب سوزنی در درمان ناباروری چقدر است؟

تعداد جلسات طب سوزنی با توجه به شرایط بیماری هر فرد متفاوت خواهد بود.

نویسنده: المیناز اردیبهشت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *