درمان اختلال افسردگی با طب سوزنی

 • خانه
 • -
 • طب سوزنی
 • -
 • درمان اختلال افسردگی با طب سوزنی
 درمان اختلال افسردگی با طب سوزنی

افسردگی یک اختلال روانی است که هر شخصی ممکن است با آن درگیر شود. به طور کلی علائم افسردگی در هر فردی متفاوت است. اما از شایع ترین علائم آن می توان به ناتوانی، پر خوری یا کم خوری، احساس غم و اندوه، کم خوابی یا خوابیدن بیش از حد، احساس خستگی، ناامیدی، گرفتگی یا مشکلات گوارشی و همچنین تصور مرگ یا خودکشی اشاره کرد. افسردگی یک بیماری جدی است که درمان آن از اهمیت بالایی برخوردار است. (درمان اختلال افسردگی با طب سوزنی)

به طور کلی تکنیک ها و روش های متعددی به منظور درمان افسردگی وجود دارد که از رایج ترین آن ها می توان به مصرف دارو های شیمیایی اشاره کرد. اما لازم است بدانید که این روش درمانی به دلیل عوارض جانبی بالا، به بیماران توصیه نمی شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید درمان افسردگی بدون دارو نیز ممکن است. از جمله این روش‌ ها، درمان اختلال افسردگی با طب سوزنی می باشد. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با روش طب سوزنی، کاربرد آن در درمان بیماری های مختلف، مزایا و عوارض آن مطالبی را بیان کنیم.

طب سوزنی

آشنایی با طب سوزنی و فلسفه آن

طب سوزنی یک روش درمانی به صورت طبیعی می باشد. که در آن بدون استفاده از هیچگونه دارو شیمیایی منجر به رفع بیماری و تسکین درد می شوند. در طب سوزنی بیش از ۷۵۰ نقطه طلایی در بدن شناسایی شده است که در این روش متخصصان با استفاده از سوزن های نازک و مخصوص به نام نیدل، و وارد کردن آن ها در نقاط خاصی از بدن، منجر به تسکین درد و بهبود بیماری می شوند.

لازم به ذکر است که قدمت درمان با طب سوزنی به دو هزار سال پیش در کشور چین بر می گردد. در واقع بسیاری از چینیان باستان معتقدند که در بدن انسان یک جریان انرژی به نام چی وجود دارد که مسیر آن در بدن در حالت تعادل است. اما اگر به هر دلیلی مسیر این انرژی مسدود شده و یا اختلالی در آن ایجاد شود، باعث به وجود آمدن درد و یا بیماری خواهد شد. که در این صورت راه درمان آن استفاده از روش طب سوزنی می باشد.

درمان اختلال افسردگی با طب سوزنی چگونه است؟

انتخاب کلینیک به همراه پزشک متخصص طب سوزنی

در ابتدا به منظور درمان اختلال افسردگی با طب سوزنی، لازم است یک پزشک متخصص طب سوزنی به همراه یک کلینیک با امکانات و تجهیزات کامل پیدا کنید. چرا که انتخاب این عوامل تاثیر بسزایی در خوب پیش رفتن روند درمان دارد.

مطالب دیگر  میکرونیدلینگ صورت (درماپن) چیست؟

معاینه شدن توسط پزشک

در مرحله بعد لازم است که پزشک بیمار را معاینه کرده و اطلاعاتی را مانند سن او، سوابق بیماری، دارو های مصرف کرده و … را از بیمار بپرسد. سپس پزشک با توجه به معاینات انجام داده و اطلاعات کسب کرده، یک طرح درمانی برای بیمار ارائه می دهد.

تعیین فاکتور های اساسی در روند درمان با طب سوزنی

در همان جلسه اول پزشک با توجه به شرایط هر فردی، فاکتور هایی را از جمله تعداد جلسات طب سوزنی، تعداد سوزن های مصرفی در هر جلسه، زمان ماندگاری سوزن ها در بدن و …. مشخص می کند.

آماده شدن قبل از انجام درمان

حال بیمار باید با توجه به نوع درمان خود، روی تخت دراز کشیده و یا روی صندلی بنشیند. سپس پزشک محل مد نظر برای درمان را با الکل ضد عفونی می کند. لازم به ذکر است که ضد عفونی کردن محل درمان و استریل کردن سوزن های مصرفی، از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که در غیر این صورت ممکن است بدن بیمار با عفونت مواجه شود.

درمان اختلال افسردگی با طب سوزنی

انجام عملیات طب سوزنی

حال نوبت به انجام عملیات درمان اختلال افسردگی با طب سوزنی می باشد. در این مرحله پزشک سوزن ها را در نقاط مد نظر وارد بدن می کند. همان طور که اشاره شد، زمان ماندگاری سوزن ها و تعداد آن ها با توجه به شرایط هر بیماری متفاوت خواهد بود. اما به طور میانگین می توان گفت که پزشکان از ۲ الی ۶ سوزن در مدت ۲۰ دقیقه در روند درمان خود استفاده می کنند.

مطالب دیگر  کاربرد طب سوزنی در درمان دیسک کمر

انجام تکنیک هایی در روش طب سوزنی به منظور افزایش سرعت بهبود

در برخی از موارد ممکن است پزشکان سوزن های موجود در بدن را در جای خود حرکت داده و آن ها را بچرخانند. در واقع انجام این کار منجر به ایجاد گرما و جریان الکتریسیته شده و در نتیجه موجب افزایش سرعت روند درمان اختلال افسردگی با طب سوزنی خواهد شد.

خارج کردن سوزن ها

مرحله آخر، نوبت به خروج سوزن ها می باشد. لازم است بدانید که ورود و یا خروج سوزن از بدن دردی به همراه ندارد. چرا که این سوزن ها نازک بوده و مخصوص طب سوزنی طراحی شده است.

تاثیرات طب سوزنی در درمان افسردگی

در روش درمان اختلال افسردگی با طب سوزنی، با ورود سوزن ها در بدن، مسیر هایی از جریان چی که تعادل نداشته و منجر به ایجاد افسردگی و اضطراب شده، به مرور زمان به حالت تعادل بر می گردد. در واقع ورود سوزن ها باعث تحریک اعصاب حسی بدن شده و هر سوزن یک عصب حسی را تحریک می ‌کند که ارتباط آن با مغز باعث ایجاد پاسخی از سیستم ایمنی بدن می ‌شود. این فرآیند منجر به ترشح اندورفین (مسکن طبیعی بدن) شده و در نتیجه باعث بهبود بیمار می‌ شود.

درمان اختلال افسردگی با طب سوزنی

درمان با طب سوزنی چه مزایایی به همراه دارد؟

 • درمان اختلال افسردگی با طب سوزنی هیچ عوارض جانبی ندارد. به بیان دیگر می توان گفت که عوارض این روش درمانی نسبت به دیگر روش های درمانی بسیار کم می باشد.
 • از دیگر مزایا طب سوزنی می توان به افزایش استقامت بدن، بازیابی انرژی، تنظیم هورمون‌ها و افزایش سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.
 • انجام روش طب سوزنی می‌ تواند به طور قابل توجهی شدت افسردگی را کاهش دهد.
 • یکی از ایمن ترین روش های درمانی به منظور درمان اختلال افسردگی با طب سوزنی می باشد.
 • طب سوزنی روشی است که علاوه بر درمان بیماری ها و تسکین درد ها، به  منظور زیبایی از جمله فرم دهی سینه و باسن، رفع جوش و آکنه، جوانسازی پوست و … نیز مورد استفاده قرا می گیرد.
 • درمان با طب سوزنی هیچ دردی به همراه ندارد، چرا که سوزن های مصرفی در این طب بسیار نازک بوده و مخصوص طب سوزنی طراحی شده است.
 • در صورت درمان با طب سوزنی، می توانید همزمان از دیگر شیوه های درمانی نیز استفاده کنید. چرا که طب سوزنی یک روش درمانی سازگار می باشد.
 • طب سوزنی یک روش طبیعی می باشد. بنابراین در صورت درمان اختلال افسردگی با طب سوزنی، دیگر نیازی به استفاده از دارو های شیمیایی نیست.
 • طب سوزنی یک روش غیر تهاجمی است. به این منظور که درمان با طب سوزنی با هیچ گونه عمل جراحی و بی هوشی همراه نیست.
 • هزینه درمان با طب سوزنی، به نسبت سایر روش های درمانی مناسب تر و به صرفه تر می باشد.
 • و ….
مطالب دیگر  جوانسازی صورت با طب سوزنی

درمان اختلال افسردگی با طب سوزنی

خطرات درمان با طب سوزنی

به طور کلی درمان افسردگی با هر روشی با یکسری از عوارض جانبی همراه است. بنابراین درمان اختلال افسردگی با طب سوزنی از این قاعده مستثنی نیست. اما در این میان لازم است بدانید که درمان با طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی از خطرات و عوارض بسیاری کمتری برخوردار است. از جمله این عوارض می توان به ایجاد خونریزی، کبودی، آسیب رسیدن به اندام های داخلی، عفونت و … اشاره کرد.

سوالات متداول

ماندگاری درمان با طب سوزنی چقدر است؟

ماندگاری درمان با طب سوزنی با توجه به تعداد جلسات، تعداد سوزن ها و شرایط هر فردی متفاوت خواهد بود.

آیا درمان با طب سوزنی گران است؟

خیر. درمان با طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی مناسب تر می باشد.

تعداد جلسات درمان اختلال افسردگی با طب سوزنی چقدر است؟

تعداد جلسات با توجه به نوع بیماری و شرایط آن، متفاوت می باشد.

نویسنده: المیناز اردیبهشت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *