ویژگی های یک کلینیک تخصصی طب سوزنی

 • خانه
 • -
 • طب سوزنی
 • -
 • ویژگی های یک کلینیک تخصصی طب سوزنی
 ویژگی های یک کلینیک تخصصی طب سوزنی

طب سوزنی از جمله روش های درمانی است که قدمت درمان آن به دو هزار سال پیش در کشور چین بر می گردد. در این روش با وارد کردن سوزن های نازک و مخصوص در نقاط خاصی از بدن، منجر به رفع بیماری و تسکین درد می شوند. به طور کلی لازم به ذکر است که روش طب سوزنی کاربرد های گسترده ای به منظور درمان بیماری و درد دارد. از این رو در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با روش طب سوزنی آشنا کرده و مطالبی را در زمینه کاربرد های طب سوزنی و نحوه درمان به این روش را بیان کنیم. (ویژگی های یک کلینیک تخصصی طب سوزنی)

طب سوزنی

فلسفه طب سوزنی چیست؟

بسیاری از متخصصان طب سوزنی معتقدند که در بدن انسان یک جریان انرژی به نام گذرگاه چی وجود دارد. که مسیر این جریان در بدن در حالت تعادل قرار دارد. اما اگر به هر دلیلی اختلالی در مسیر جریان چی ایجاد شود، باعث درد و یا بیماری خواهد شد. که راه درمان آن استفاده از روش های طب سوزنی می باشد.

مراحل درمان به روش طب سوزنی

مرحله اول برای درمان با طب سوزنی، انتخاب یک کلینیک تخصصی به همراه یک پزشک ماهر در رشته طب سوزنی می باشد. لازم به ذکر است که انتخاب دو مورد ذکر شده از اهمیت بالایی برخوردار بوده و تاثیر بسزایی در خوب پیش رفتن روند درمان دارد. از این رو در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با ویژگی های یک کلینیک تخصصی طب سوزنی آشنا کنیم.

در مرحله بعد، نوبت به ملاقات پزشک با بیمار می باشد. در ابتدا پزشک بیمار را معاینه کرده و درباره سوابق بیماری فرد، سن بیمار، دارو هایی که مصرف کرده و …. سوالاتی را می پرسد. سپس با توجه به اطلاعات شخص و معاینات صورت گرفته، طرح درمانی به او ارائه می دهد.

در گام بعد لازم است که بیمار خود را برای درمان آماده کند. به این منظور فرد باید با توجه به نحوه درمانش، یا روی صندلی بنشیند و یا بر روی تخت دراز بکشد.

مطالب دیگر  طب سوزنی در درمان کدام بیماری ها موثر است؟

ویژگی های یک کلینیک تخصصی طب سوزنی

مراحل درمان به روش طب سوزنی

در مرحله بعد پزشک، محل درمان را با الکل ضد عفونی کرده و سوزن های مصرفی خود را استریل می کند. لازم است بدانید که ضد عفونی کردن یک مرحله مهم در درمان با طب سوزنی می باشد. چرا که در غیر این صورت ممکن است بدن بیمار با عفونت مواجه شود.

مرحله بعد نوبت به عملیات طب سوزنی می باشد. به این منظور پزشک سوزن هایی را در نقاط خاصی از بدن فرو می برد. به طور کلی لازم است بدانید که به طور میانگین مدت قرار گیری سوزن ها و همچنین تعداد سوزن ها با توجه به شرایط هر فردی متفاوت می باشد. اما به طور میانگین می توان گفت که مدت قرار گیری سوزن ها در بدن بیمار ۳۰ دقیقه می باشد و تعداد آن ها بین ۲ الی ۶ عدد سوزن متغیر است.

پس از آن ممکن است که پزشک سوزن ها را دستکاری کند. به این منظور که آن ها را بچرخاند و یا در جای خود حرکت دهد. دلیل این کار را می توان گرم کردن سوزن و در نتیجه ایجاد جریان الکتریستیه دانست. که نتیجه کلی آن افزایش سرعت بهبود بیماری می باشد.

در مرحله بعد نوبت برداشتن سوزن ها می باشد. لازم به ذکر است که هنگام برداشتن سوزن ها بیمار هیچ دردی را حس نخواهد کرد. چرا که سوزن های مصرفی در این طب نازک بوده و مخصوص طب سوزنی طراحی شده است.

ویژگی های یک کلینیک تخصصی طب سوزنی چیست؟

مطمئناً کلینیک ها متعددی هستند که در زمینه درمان با طب سوزنی فعالیت می کنند. اما سوالی که ممکن است برای شما پیش آید، این است که کدام کلینیک برای درمان با طب سوزنی مناسب تر است؟ در پاسخ به این سوال باید بدانید که انتخاب یک کلینیک مطمئن و مناسب در میان تعداد بالای کلینیک ها، کار دشواری است. از این رو در ادامه قصد داریم شما را با ویژگی های یک کلینیک تخصصی طب سوزنی آشنا کنیم.

مطالب دیگر  طب سوزنی برای سردرد

برخورداری از پزشکان متخصص و ماهر

 • از مهم ترین ویژگی های یک کلینیک تخصصی طب سوزنی می توان به برخورداری آن کلینیک از متخصصین ماهر و زبردست اشاره کرد. چرا که طب سوزنی همانند علم پزشکی نیازمند تخصص و مهارت خاص خود می باشد.

دارای مشتریان راضی

 • درصد بالای مشتریانی که از روند درمان خود رضایت دارند، می تواند یکی دیگر از ویژگی های یک کلینیک تخصصی طب سوزنی باشد.

برخورداری از تجهیزات و امکانات بالا

 • لازم است بدانید که برخورداری از تجهیزات مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که در غیر این صورت ممکن است عوارض جبران ناپذیری را برای افراد به وجود بیاورد.

آگاهی از انواع روش های درمانی

 • از دیگر ویژگی های یک کلینیک تخصصی طب سوزنی باید آن را دارا باشد، برخورداری از انواع روش های درمانی طب سوزنی می باشد. به این منظور که کلینیک بتواند علاوه بر طب سوزنی، انواع روش های مکمل آن را مانند هیدرودرمی، میکرونیدلینگ، امبدینگ و …. را در اختیار افراد قرار دهد.

ضد عفونی کردن ابزارآلات

 • یک کلینیک طب سوزنی باید به منظور جلوگیری از ایجاد هر گونه عفونت و بیماری، ابزار های مربوط به روند درمان را به صورت مداوم ضد عفونی کند.

برخورداری از مجوز

 • از ویژگی های یک کلینیک تخصصی طب سوزنی دار بودن مجوز رسمی برای انجام طب سوزنی می باشد.

ویژگی های یک کلینیک تخصصی طب سوزنی

مزایای درمان با طب سوزنی

 •  از مزایای مهم درمان با طب سوزنی، غیر تهاجمی بدن این روش می باشد. به این معنا که هنگام استفاده از این روش هیچ گونه بی هوشی و یا جراحی صورت نمی گیرد.
 • هنگام درمان با طب سوزنی، افراد هیچ دردی را حس نخواهند کرد. چرا که سوزن های مصرفی در این طب نازک بوده و مخصوص طب سوزنی طراحی شده است.
 • در صورتی که برای درمان از طب سوزنی استفاده کنید، دیگر نیازی نیست که از دارو های شیمیایی استفاده کنید. چرا که طب سوزنی یک روش کاملاً طبیعی می باشد.
 • درمان با طب سوزنی را می توان از ایمن ترین روش های درمانی دانست.
 • از دیگر مزایای درمان با طب سوزنی می توان به افزایش استقامت، بازیابی انرژی، تنظیم هورمون‌ها و افزایش سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.
 • به طور کلی طب سوزنی در درمان بسیاری از بیماری ها و تسکین اغلب درد ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • به طور کلی درمان با طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمان از عوارض جانبی بسیار کمتری برخوردار است. از مزایای مهم طب سوزنی، کم عوارض بودن این روش می باشد.
 • طب سوزنی یک روش درمانی سازگار می باشد. به این معنا که در صورت استفاده از روش طب سوزنی می توان از دیگر روش های درمانی نیز استفاده نمود.
 • و ……
مطالب دیگر  شناخت کامل طب سوزنی

درمان با طب سوزنی چه عوارضی دارد؟

به طور کلی استفاده از روش های درمانی مختلف، هر کدام با یکسری عوارض همراه است. و مطمئنا روش طب سوزنی از این قاعده مستثنی نیست. اما به طور کلی لازم است بدانید که درمان با طب سوزنی به نسبت سایر روش ها از عوارض جانبی کمتری برخوردار می باشد. از عوارض طب سوزنی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • در صورتی که برای انجام طب سوزنی، سوزن ها استریل شده نباشد و ضد عفونی نشده باشند، ممکن است که موجب ایجاد عفونت شود.
 • در صورتی که طب سوزنی توسط دکتر متخصص انجام نشود، ممکن است وارد کردن سوزن موجب خونریزی شده و یا به اندام های داخلی آسیب وارد کند.
 • از دیگر عوارض احتمالی طب سوزنی می توان به ایجاد کبودی در ناحیه درمان اشاره کرد.

ویژگی های یک کلینیک تخصصی طب سوزنی

سوالات متداول

آیا درمان با طب سوزنی دردناک است؟

خیر. به دلیل وجود سوزن های نازک و مخصوص، درمان با طب سوزنی دردی به همراه ندارد.

هزینه درمان با طب سوزنی گران است؟

به طور کلی قیمت درمان با طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی پایین تر می باشد.

تعداد جلسات لازم برای درمان با طب سوزنی چقدر است؟

تعداد جلسات درمان با توجه به شرایط هر فرد متفاوت خواهد بود.

نویسنده: المیناز اردیبهشت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *