همه آنچه باید در رابطه با طب سوزنی زیبایی بدانید!

  • خانه
  • -
  • پوست ، مو ، زیبایی
  • -
  • همه آنچه باید در رابطه با طب سوزنی زیبایی بدانید!
 همه آنچه باید در رابطه با طب سوزنی زیبایی بدانید!

شاید در رابطه با طب سوزنی که نوعی روش معالجه بیماری محسوب می‌شود اطلاعاتی داشته باشید؛ اما تا به‌ حال از جوان‌سازی با طب سوزنی چیزی شنیده‌اید؟ همان‌طور که می‌دانید طب سوزنی یک روش سنتی برای رفع درد و بیماری است؛ البته این روش از سازمان غذا و داروی آمریکا تأییدیه گرفته است و سوزن‌های استفاده شده در آن هم یک نوع وسیله درمانی محسوب می‌شوند.

موضوعی که در این مقاله قصد داریم تا به بررسی آن بپردازیم، طب سوزنی است که برای رفع مشکلات پوستی و به نوعی برای جوان‌سازی پوست انجام می‌شود. با توجه به بیش‌تر شدن استفاده از انواع روش‌های مختلف برای جوان‌سازی و زیبایی صورت مانند عمل و تزریق مواد مختلفی مانند بوتاکس، فیلر و مواردی از این قبیل، شاید داشتن اطلاعاتی در رابطه با طب سوزنی برای پوست در تصمیم گیری افراد تأثیرگذار باشد.

اگر شما هم جزو کسانی هستید که به دنبال روشی برای جوان‌سازی یا برطرف کردن برخی مشکلات پوستی خود مانند رفع لک، رفع چین و چروک و مواردی از این قبیل می‌گردید، پس تا پایان مقاله همراه ما باشید تا از مزایا و معایبی که طب سوزنی می‌تواند به همراه داشته باشد مطلع شوید.

نحوه انجام طب سوزنی زیبایی پوست به چه صورت است؟

طب سوزنی همان‌طور که از نامش پیدا است به کمک چندین سوزن طبی و به هدف متعادل کردن انرژی انجام می‌شود. روش زیبایی صورت با طب سوزنی هم از این قاعده مستثنی نیست و با سوزن‌های مخصوصی انجام می‌شود. شیوه انجام آن به این صورت است که پزشک یا فرد متخصص سوزن‌ها را در نقاط مختلفی از پوست صورت قرار می‌دهد.

طب سوزنی زخمی روی پوست به جا نمی‌گذارد و در ۹۹ درصد مواقع بدون درد انجام می‌شود. ۱ درصد افراد استثنا نیز درد چندانی را تحمل نمی‌کنند و بسیار جزئی است. این فرایند در بعضی از نقاط کبودی ایجاد می‌کند که جای هیچ نگرانی نیست و پس از چند روز برطرف می‌شود. در واقع بر اثر یک سری فعالیت‌های ایمنی بدن شروع به بازسازی کردن کلاژن می‌کند و دیگر اثری از کبودی نیست.

در طب سوزنی زیبایی جوان‌سازی و بازسازی پوست توسط سیستم و سلول‌های خود پوست اتفاق می‌افتد و طب سوزنی تنها یک محرک برای این کار است. پس از مدتی هم (بسته به نوع پوست) تمام آثار به جا مانده از سوزن‌ها از روی پوست پاک می‌شوند و شما پوست شفاف و مستحکم‌تری خواهید داشت.

مطالب دیگر  چگونه با طب سوزنی افتادگی صورت را درمان کنیم؟

انجام طب سوزنی

مزایا و معایب طب سوزنی برای جوان‌سازی پوست؟

با توجه به اینکه که در روش درمانی با طب سوزنی هیچ گونه ماده شیمیایی وارد بدن نمی‌شود و مانند سایر عمل‌ها نیاز به بیهوشی و مراقبت ندارد، می‌توان گفت جوان‌سازی با طب سوزنی روش بسیار خوب و کم خطری برای رفع عیوب و جوان‌سازی پوست است.

همچنین طب سوزنی باعث می‌شود تا خون در بدن بهتر به چرخش در بیاید. علاوه بر جسم، روح و روان نیز تحت تأثیر این روش درمانی قرار می‌گیرد. به متعادل و میزان شدن هورمون‌ها هم کمک می‌کند. به بیشتر شدن رطوبت و آب میان بافتی پوست کمک می‌کند و اضطراب را به حداقل می‌رساند.

طب سوزنی هیچ گونه عوارضی در پی نخواهد داشت و بی‌عارضه بودن آن به شکل علمی اثبات شده است. موارد گفته شد زیر بسیار نادر هستند اما احتمال وقوع آنها حدود ۱ درصد وجود دارد. این موارد بیشتر در مکان‌های غیر بهداشتی و سوزن‌های غیر استاندارد ظهور می‌کنند. از جمله:

  • عفونت ( خود طب سوزنی ندارد و احتمال آن در امبدینگ است)
  • ملتهب شدن و کبودی پوست (فقط در زمان کاشت نخ یا امبدینگ احتمال دارد)
  • خارش و سوزش پوست ( احتمال بروز در زمان کاشت نخ)
  • ایجاد خونریزی ( به صورت کاملا طبیعی در موارد نادر)

در ادامه به بررسی هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت.

عفونت

با انجام طب سوزنی زیبایی یکی از مشکلاتی که می‌تواند گریبان‌گیر شما شود، عفونت است. همان‌طور که گفتیم سوزن به لایه نسبتاً عمیق پوست نفوذ می‌کند و اگر استریل یا بهداشتی نباشد، می‌تواند منجر به انتقال آلودگی و در نهایت عفونت شود.

این مورد بیشتر در مکان‌های غیر بهداشتی که بیشتر هم افراد غیر متخصص در آنها فعالیت دارند، احتمال دارد اتفاق بیفتد؛ چرا که افراد متخصص از سوزن‌های بسته بندی و یکبار مصرف استفاده می‌کنند و قبل از شروع کار هم محل ورود سوزن را استریل و ضدعفونی می‌کنند. پس بهتر است در انتخاب محل درمان و پزشک معالج خود دقت کنید.

ملتهب شدن و کبودی پوست

عارضه‌ی دیگری که به دنبال زیبایی صورت با طب سوزنی اتفاق می‌افتد، کبود شدن و ملتهب شدن پوست است. البته این عارضه تا حدی طبیعی است و جای نگران ندارد؛ چرا که پوست در برابر نفوذ سوزن و زخم ایجاد شده واکنش نشان می‌دهد و به همین خاطر آن قسمت از پوست کمی قرمز و ملتهب می‌شود.

مطالب دیگر  تعداد جلسات طب سوزنی برای صورت

همچنین ممکن است پوست کبود هم شود که باز هم به خاطر واکنش پوست و ازدیاد خون در آن ناحیه از پوست است. این مشکل برای پوست‌هایی که حساسیت زیادی دارند بیشتر اتفاق می‌افتد. البته اگر در این مورد هم متوجه موضوع غیرطبیعی شدید می‌توانید به پزشک خود رجوع کنید.

خستگی و بی حالی

همان‌طور که گفتیم طب سوزنی زیبایی و انواع دیگر این طب سنتی، علاوه بر برطرف کردن مشکلات و بیماری‌های مربوط به جسم، می‌توانند در تغییر حالات روحی، انرژی بدن و هورمون‌ها نیز مؤثر باشند.

در واقع این عوض شدن حال روحی با تغییر هورمون‌ها و جایگزین شدن انرژی اتفاق می‌افتد و این موضوع می‌تواند با بروز خستگی و بی حالی خود را نشان دهد. استراحت کردن، ریلکس بودن و استفاده از دوش آب گرم تا حد زیادی می‌تواند به شما برای رفع این حالت کمک کند.

خستگی شما کوتاه مدت می‌باشد و پس از گذشت مدت کمی تغییرات روحی شما به حالت مثبت کاملا قابل مشاهده است.

خارش و سوزش

خارش و سوزش هم جزو مواردی است که بعد از جوان‌سازی با طب سوزنی احتمال دارد برایتان پیش بیاید. در واقع این مورد هم مربوط به تحریکات پوستی ناشی از وارد شدن سوزن به پوست است و بعد از مدت کوتاهی رفع می‌شود.

خارش و سوزش

تغییر حالات روحی

همان‌طور که گفتیم طب سوزنی می‌تواند روی هورمون‌ها نیز تأثیر بگذارد و به نوعی با انرژی‌های بدن سروکار دارد. زمانی که انرژی از بدن آزاد می‌شود یا بدن انرژی جدیدی دریافت می‌کند احساسات و حالات روحی هم تغییر می‌کند. گاهی ممکن است فرد تمایل زیادی به گریه کردن داشته باشد، این تغییر حالات نشان می‌دهد که طب سوزنی روی فرد تأثیرگذار بوده است.

ایجاد خونریزی در جوان‌سازی با طب سوزنی

خونریزی جزو مواردی است که کم‌تر اتفاق می‌افتد و در واقع به شرایط بدنی فرد بستگی دارد. کسی که خون رقیقی دارد یا به بیماری‌های خاصی مبتلاست که باعث خون ‌ریزی زیاد یا ایجاد اختلال در این امر می‌شوند، بیشتر در معرض این عارضه هستند، وگرنه طب سوزنی زیبایی به خودی خود با خونریزی زیادی همراه نیست.

مطالب دیگر  کاربرد طب سوزنی در درمان التهابات مفاصل

علاوه بر مواردی که ذکر کردیم ممکن است با انجام طب سوزنی در قسمت‌های مختلفی از بدن عوارض متفاوتی مانند، پرش ماهیچه‌ای، پیچش عضله‌ای و موارد دیگری رخ دهد. البته رخ دادن تمامی این موارد تا حدود زیادی به حرفه‌ای بودن پزشک و استریل بودن محیط و سوزن‌ها نیز بستگی دارد.

افرادی که نباید با طب سوزنی درمان شوند

در حالت کلی تمامی افرادی که قصد درمان یا جوان‌سازی با طب سوزنی را دارند در ابتدا باید از روحیات خود شناخت داشته باشند، سپس به پزشک مراجعه کنند و در صورت تأیید پزشک اقدام به درمان کنند.

افرادی مانند خانم‌های باردار، کسانی که فوبیا و ترس از سوزن دارند و کسانی که خون رقیقی دارند یا از دارو برای رقیق شدن خون خود استفاده می‌کنند، لازم است تا تحت درمان با طب سوزنی قرار نگیرند.

طب سوزنی

نکات مهم و جمع‌بندی کلی برای استفاده از طب سوزنی

طب سوزنی جزو آن دسته از روش‌های درمانی است که در ایران به آن صورت جا نیفتاده است، اما کم کم در حال پیشرفت است و می‌تواند آینده‌ی خوبی داشته باشد. البته در برخی کشورهای اروپایی این روش درمان بسیار زیاد به کار گرفته می‌شود.

موضوعی که در زیبایی صورت با طب سوزنی یا هر نوع درمان دیگری که با طب سوزنی انجام می‌شود، مطرح است موضوع انتخاب مکان و شخص درست برای انجام این کار است که واقعاً این مورد از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار است. کلینیک سلامت هما با کادر متخصص و محیطی کاملا بهداشتی خدمات طب سوزنی را ارائه می‌دهد. شما با مراجعه به این مرکز با خیال آسوده فراینده درمان یا زیبایی را طی خواهید کرد.

با توجه به این موضوع که سوزن‌های طب سوزنی به لایه‌ی زیرین پوست نفوذ می‌کنند و در ارتباط با خون انسان قرار می‌گیرند، اگر بهداشتی و طبق تأییدیه سازمان غذا و دارو نباشند، می‌توانند موجب انتقال بیماری‌های خونی و خطرناک مانند ایدز شوند.

پس در هنگام مراجعه به پزشک از حرفه‌ای بودن او و بسته بندی و استریل بودن سوزن‌ها مطمئن شوید، سپس اقدام به جوان‌سازی با طب سوزنی یا هر درمان دیگری بکنید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *