نحوه اثر گذاری طب سوزنی

 • خانه
 • -
 • طب سوزنی
 • -
 • نحوه اثر گذاری طب سوزنی
 نحوه اثر گذاری طب سوزنی

طب سوزنی یا سوزن درمانی یک روش درمانی جایگزین بوده و از مهم ترین شاخه های طب سنتی به شمار می رود. قدمت درمان به این روش به دو هزار سال پیش در کشور چین بر می گردد. در این روش متخصصان با استفاده از سوزن های نازک و مخصوص و وارد کردن آن در نقاط خاصی از بدن منجر به رفع بسیاری از بیماری ها و تسکین بسیاری از درد ها می شوند. امروزه بسیاری از افراد در سراسر جهان ترجیح می ‌دهند برای درمان بیماری ‌ها و درد  های خود از روش‌های درمانی سنتی استفاده کنند. بنابراین در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با نحوه اثر گذاری طب سوزنی آشنا کرده و راجع به روش طب سوزنی، مزایا، کاربرد ها و عوارض آن مطالبی را بیان کنیم.

طب سوزنی

آشنایی با طب سوزنی

طب سوزنی یک روش درمانی غیر تهاجمی است که در آن با وارد کردن سوزن های نازک در سطح پوست، منجر به تحریک عصب های موجود در آن قسمت می شود. به طور کلی ورود سوزن ها و نحوه اثر گذاری طب سوزنی بر بدن با واکنش های مختلفی همراه است که از جمله آن ها می توان به تحریک سیستم ایمنی بدن، افزایش گردش خون در ناحیه، بهبود زخم‌ ها و کاهش درد و … اشاره کرد.

طب سوزنی چگونه کار می کند؟

بسیاری از چینیان باستان معتقدند که در بدن انسان یک جریان انرژی نامرئی به نام چی وجود دارد که مسیر آن در بدن در حالت تعادل است. در واقع زمانی که انرژی چی به خوبی در همه قسمت های بدن جریان دارد، به این معناست که شخص در سلامت کامل جسمی و روحی قرار دارد.

حال اگر جریان چی مسدود شود و یا اختلالی در مسیر آن شکل گیرد، منجر به بیماری و درد می شود. که راه درمان آن روش طب سوزنی می باشد. در طب سوزنی پزشکان این موانع را پیدا کرده و با استفاده از سوزن، جریان چی را به حالت تعادل برمی‌ گردانند. پس از آن مرکز کنترل مغز انسان تحریک می‌ شود و فرمان درمان مشکل را صادر می ‌کند.

مطالب دیگر  آموزش طب سوزنی گوش

مراحل درمان به روش طب سوزنی

پیدا کردن پزشک طب سوزنی به همراه کلینیک

در مرحله اول یک بیمار باید با توجه به ویژگی ها و معیار های مد نظرخود، یک پزشک متخصص طب سوزنی به همراه یک کلینیک طب سوزنی با امکانات بالا انتخاب کند.

ملاقات با بیمار

حال نوبت ملاقات پزشک با بیمار می باشد. در این گام پزشک بیمار را معاینه کرده و اطلاعاتی نظیر سن بیمار، سوابق بیماری های او، سوابق دارو های مصرفی، شرایط هر فرد و …. را کسب می کند. سپس پزشک با توجه به اطلاعات کسب کرده و معاینات انجام داده، یک طرح درمانی ویژه بیمار ارائه می دهد. (نحوه اثر گذاری طب سوزنی)

تعیین جزئیات درمان با طب سوزنی

در همان جلسه اول طب سوزنی، پزشک با توجه به شرایط هر فردی، فاکتور هایی را از جمله تعداد جلسات طب سوزنی، تعداد سوزن های مصرفی در هر جلسه، مزد پزشک و …. را مشخص می کند.

آماده سازی بیمار برای درمان

در این مرحله بیمار خود را برای درمان به روش طب سوزنی آماده می کند. به این منظور فرد باید با توجه به طرح درمانی خود بر روی تخت دراز بکشد و یا رو صندلی بنشیند.

نحوه اثر گذاری طب سوزنی

ضد عفونی کردن

ضد عفونی کردن از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع پزشک باید هم محل مد نظر برای درمان را ضد عفونی کند و هم سوزن های مصرفی در فرآیند درمان را استریل کند. در غیر این صورت ممکن است بدن بیمار دچار عفونت شود.

انجام طب سوزنی

حال نوبت به انجام عملیات طب سوزنی می باشد. در این روش با استفاده از سوزن های مخصوص و وارد کردن آن در نقاط درگیر شده در بدن، باعث رفع بیماری و تسکین درد می شوند.

انجام تکینک های مخصوص

در برخی از موارد ممکن است پزشک سوزن ها را در جای خود حرکت داده و یا آن ها را بچرخاند. در واقع انجام این کار منجر به ایجاد گرما و جریان الکتریسیته در بدن می شود. لازم است بدانید که این فرآیند تاثیر بسزایی در افزایش سرعت روند درمان بیماری دارد.

مطالب دیگر  طب سوزنی و تاریخچه آن در جهان

خروج سوزن ها از بدن

حال پزشک سوزن ها را از بدن خارج می کند. لازم به ذکر است که ورود و یا خروج سوزن ها هیچ دردی به همراه ندارد. چرا که این سوزن ها نازک بوده و مخصوص طب سوزنی طراحی شده است.

چرا طب سوزنی محبوب است؟

طب سوزنی یکی از محبوب ترین روش های درمانی است که به دلایل عوارض جانبی کم و طبیعی بودن روش درمان، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. به طور کلی روش درمانی طب سوزنی از مزیت های بیشماری برخوردار است که در ادامه به چند مزیت مهم آن اشاره خواهیم کرد.

 • با استفاده از روش طب سوزنی می توان بسیاری از بیماری ها و دردهای مزمن در نواحی مختلف بدن را درمان کرد.
 • طب سوزنی یک روش درمانی غیر تهاجمی می باشد. به این منظور که درمان بیماری های مختلف با طب سوزنی بدون نیاز به انجام عمل جراحی و استفاده از داروهای بیهوشی امکان پذیر است.
 • جلسات درمان به روش طب سوزنی طولانی نمی باشد. (نحوه اثر گذاری طب سوزنی)
 • طب سوزنی به روش های کاملا طبیعی بیماری ها را درمان می کند. و در صورت درمان به این روش نیازی به مصرف مواد و داروهای شیمیایی نیست.
 • روش درمانی طب سوزنی برای تمامی افراد در هر رده سنی مناسب می باشد.
 • هزینه درمان با طب سوزنی نسبت به سایر روش های درمانی کمتر و به صرفه تر می باشد.
 • طب سوزنی یکی از روش های درمانی است که از عوارض جانبی بسیار کمی برخوردار است. و این مزیت را می توان اصلی ترین دلیل محبوبیت طب سوزنی دانست.

نحوه اثر گذاری طب سوزنی

چرا طب سوزنی محبوب است؟

 • از دیگر مزایای درمان به روش طب سوزنی می توان به افزایش استقامت، بازیابی انرژی، تنظیم هورمون‌ها و افزایش سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.
 • طب سوزنی علاوه بر تسکین درد و بیماری، در زیبایی صورت و بدن نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال طب سوزنی برای جوانسازی پوست، شفافیت پوست، فرم دهی باسن و سینه و … کاربرد دارد.
 • طب سوزنی را می توان ایمن ترین روش درمانی دانست.
 • بیمارانی که نمی توانند از داروهای مسکن یا ضد درد استفاده کنند، طب سوزنی بهترین روش درمان می باشد.
 • درمان با طب سوزنی دردی به همراه ندارد. چرا که سوزن های مصرفی در این طب نازک بوده و مخصوص این طب طراحی شده است.  
 • طب سوزنی یک روش درمانی سازگار است. به این منظور که در صورت استفاده از روش طب سوزنی می توان از دیگر روش های درمانی مکمل نیز استفاده نمود.
 • و ….
مطالب دیگر  همه آنچه باید در رابطه با طب سوزنی زیبایی بدانید!

عوارض جانبی طب سوزنی

به طور کلی رفع درد و بیماری با هر روش درمانی با یکسری از عوارض جانبی و خطرات همراه است. که درمان با طب سوزنی از این قاعده مستثنی نیست. لازم به ذکر است که درمان با طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی از عوارض کمتری برخوردار است. که در ادامه شما را با عوارض جانبی طب سوزنی آشنا کنیم.

 • از متداول ترین عوارض طب سوزنی می توان به ایجاد کبودی و خونریزی اشاره کرد.
 • در صورتی که برای انجام طب سوزنی، سوزن ها استریل شده نباشد و ضد عفونی نشده باشند، ممکن است که بدن بیمار با عفونت مواجه شود.
 • اگر طب سوزنی توسط دکتر متخصص انجام نشود، ممکن است وارد کردن سوزن موجب خونریزی شده و یا به اندام های داخلی آسیب وارد کند.

نحوه اثر گذاری طب سوزنی

سوالات متداول

آیا درمان با طب سوزنی گران است؟

به طور کلی هزینه درمان با طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی به صرفه تر می باشد.

تعداد جلسات لازم برای درمان با طب سوزنی چقدر است؟

تعداد جلسات طب سوزنی با توجه به شرایط هر فرد متفاوت خواهد بود.

اثر گذاری طب سوزنی بعد از چه مدتی نمایان می شود؟

به طور میانگین پس از گذراندن ۱۰ جلسه طب سوزنی، می توان اثرات آن را در بدن مشاهده کرد.

نویسنده: المیناز اردیبهشت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *