معرفی کاربرد های طب سوزنی

 • خانه
 • -
 • طب سوزنی
 • -
 • معرفی کاربرد های طب سوزنی
 معرفی کاربرد های طب سوزنی

طب سوزنی یکی از شیوه های درمانی است که قدمت آن به دو هزار سال پیش در کشور چین بر می گردد. در آن زمان به جای استفاده از سوزن های نازک امروزی، از سنگ های نوک تیزی به نام “بیان شی” استفاده می کردند. بسیاری از متخصصان طب سوزنی معتقدند که در بدن انسان یک جریان انرژی به نام “چی” وجود دارد که مسیر آن در بدن انسان، در حالت تعادل است. اما اگر به هر دلیلی اختلالی در این مسیر ایجاد شود، باعث به وجود آمدن درد و یا بیماری خواهد شد. که راه درمان آن استفاده از روش های طب سوزنی می باشد. (معرفی کاربرد های طب سوزنی)

در طب سوزنی با استفاده از سوزن های نازک و مخصوص به نام نیدل، و وارد کردن آن ها در بدن، منجر به تسکین درد و رفع بیماری می شوند. به طور کلی لازم است بدانید که طب سوزنی یک روش طبیعی است که از آن برای درمان بسیاری از بیماری ها و تسکین درد ها استفاده می کنند. بنابراین در ادامه مقاله قصد داریم به معرفی کاربرد های طب سوزنی پرداخته و در زمینه مراحل درمان با طب سوزنی مطالبی را بیان کنیم.

طب سوزنی

معرفی کاربرد های طب سوزنی

درمان اختلالات گوارشی با طب سوزنی

 • با استفاده از طب سوزنی می توان بیماری هایی را از جمله زخم معده، سوزش معده، سندروم روده، اسهال، رفلاکس معده، اسپاسم مری، یبوست و …. را بهبود بخشید.

درمان اختلالات تنفسی با طب سوزنی

 • متخصصان با استفاده از روش طب سوزنی می توانند انواع مشکلات تنفسی را از جمله آسم، آلرژی، سینوزیت، سرفه های مزمن و …. را درمان کنند. در واقع پزشک متخصص طب سوزنی با وارد کردن سوزن ها در نقاط خاصی از بدن، منجر به ایجاد تعادل انرژی در بدن شده و در نتیجه منجر به درمان حساسیت، مقاومت مجاری تنفسی و بهبود سینوزیت می شوند.

کاربرد طب سوزنی در درمان میگرن و سردرد

 • معرفی کاربرد های طب سوزنی: یکی از روش های درمانی برای تسکین سردرد و میگرن، استفاده از طب سوزنی می باشد. لازم است بدانید که این روش به دلیل رضایت بالای بیماران، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.
مطالب دیگر  روش های اجرایی و تکنیک های طب سوزنی

کاربرد طب سوزنی برای لاغری و کاهش وزن

 • در واقع متخصصان طب سوزنی می توانند با وارد کردن سوزن ها در نقاط خاصی از بدن، منجر به افزایش گردش خون و انرژی در کانال ها شده و همچنین اشتها را کاهش می دهند. که این موضوع در نهایت منجر به افزایش چربی سوزنی بدن می شود. فرآیند انجام شده تاثیر بسزایی در کاهش وزن و لاغری دارد.

استفاده از طب سوزنی برای درمان اختلالات روانی

 • به طور کلی تکنیک های متعددی به منظور درمان اختلالات روانی از جمله افسردگی، استرس، اختلال خواب، سندروم خستگی مزمن و … وجود دارد. اما لازم است بدانید که یکی از موثر ترین و کم عوارض ترین روش های درمانی اختلالات روانی، استفاده از طب سوزنی می باشد.

امکان ترک اعتیاد با طب سوزنی

 • متخصصان با استفاده از طب سوزنی، منجر به ترشح آندروفین در بدن می شوند. این ماده اثرات ارامش بخش و ضد درد دارد و از این رو می توان گفت که برای ترک اعتیاد مفید می باشد. بنابراین یکی از کاربرد های طب سوزنی، امکان ترک اعتیاد می باشد.

معرفی کاربرد های طب سوزنی

درمان اختلالات زنان با طب سوزنی

 • با استفاده از روش های طب سوزنی می توان اختلالات زنان از جمله ناباروری، کاهش درد قاعدگی، نازایی، اختلالات جنسی، کنترل علائم یائسگی، ویار بارداری، اندومتریوز، عفونت های مثانه و … را درمان کرد. (معرفی کاربرد های طب سوزنی)

کاربرد طب سوزنی در درمان اختلالات نورولوژی

 • در ابتدا بهتر است به این موضوع اشاره کنیم که بیماری های نورولوژی شامل بیماری های مغز و اعصاب از جمله انواع سکته مغزی، سر گیجه، وز وز گوش، مشکلات پس از صدمات مغزی، فلج بلز، پارکینسون و …. می باشد. حال طب سوزنی یکی از روش های درمانی است که برای کاهش بیماری های نورولوژی مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان گرفتگی سیاتیک با استفاده از طب سوزنی

 • در واقع متخصصان با استفاده از طب سوزنی و فرو برد سوزن ها در بدن منجر به افزایش گردش خون و انرژی در اندام ها شده و  منجر به درمان گرفتگی های حاصل از سیاتیک می شوند.
مطالب دیگر  فواید طب سوزنی برای جوش صورت

استفاده از طب سوزنی در درمان مشکلات ارتوپدی

 • متخصصان با استفاده از سوزن های مخصوص و وارد کردن آن ها در نقاط خاصی از بدن، منجر به تحریک گیرنده های عصبی در بدن شده و این امر منجر به آزادسازی هورمون های تسکین دهنده درد می شود. سر انجام این روش می تواند تاثیر بسزایی در درمان اختلالات ارتوپدی داشته باشد. (معرفی کاربرد های طب سوزنی)

معرفی کاربرد های طب سوزنی

تسکین درد کمر و گردن با طب سوزنی

 • همان طور که اشاره شد، طب سوزنی در تسکین بسیاری از درد ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این میان لازم است بدانید که طب سوزنی در درمان کمردرد و گردن درد تاثیر بسیاری داشته است. در واقع طب سوزنی منجر به تحریک اعصاب شده و از این رو ترشح هورمون هایی را از جمله اندروفین، انکفالین و بتا اندروفین‌ افزایش می دهد. افزایش ترشح این هورمون ها باعث کاهش انقباضات عضلات و کاهش تورم و کبودی می شود. در نتیجه این روند درمانی منجر به کاهش درد گردن و کمر می شود.

کاربرد طب سوزنی در زیبایی و جوانسازی پوست

 • لازم به ذکر است که طب سوزنی علاوه بر درمان بیماری ها و تسکین درد ها، در انجام زیبایی ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله آن ها می توان به امکان برجستگی گونه و لب، امکان لیفت صورت، امکان چاقی و یا لاغری صورت با طب سوزنی، رفع خطوط پوستی دور چشم، پیشانی، خط اخم و خنده، درمان یسوریازیس، سفت کردن غبغب، رفع چین و چروک ها و جوانسازی و شادابی صورت، رفع افتادگی، درمان ریزش مو و … اشاره کرد.

مراحل درمان با طب سوزنی چیست؟

اولین گام برای درمان با طب سوزنی، پیدا کردن یک متخصص طب سوزنی به همراه یک کلینیک با تجهیزات کامل می باشد. لازم به ذکر است که انتخاب این موارد تاثیر بسزایی در خوب پیش رفتن روند درمان دارد.

مطالب دیگر  طب سوزنی چگونه عمل میکند؟

مرحله بعد نوبت به ملاقات بیمار با پزشک می باشد. در این گام پزشک بیمار را معاینه کرده و اطلاعاتی را نظیر سوابق بیماری فرد، دارو های مصرف کرده، سن، آلرژی های او و …. را با پرسش از بیمار به دست می آورد. سپس پزشک با توجه به اطلاعات کسب کرده و معاینات انجام داده، یک طرح درمانی مناسب برای فرد ارائه می دهد. (معرفی کاربرد های طب سوزنی)

گام بعدی نوبت به آماده سازی بیمار برای درمان به روش طب سوزنی می باشد. در واقع به این منظور لازم است که بیمار با توجه به نوع درمان و روش درمان خود، بر روی تخت دراز بکشد و یا روی صندلی بنشیند. سپس پزشک محل مد نظر برای درمان را با الکل ضد عفونی می کند.

حال نوبت به ورود سوزن ها در بدن می باشد. در این میان لازم است به این موضوع اشاره کنیم که به طور میانگین سوزن ها در حدود نیم دقیقه در بدن باقی می مانند.

در برخی از مواقع ممکن است که پزشک سوزن ها را در جای خود حرکت داده و یا آن ها را بچرخاند. که انجام این کار منجر به ایجاد جریان الکتریسیته و گرما در بدن شده و در نهایت موجب افزایش سرعت روند درمان بیماری می شود.

مرحله آخر نوبت به خروج سوزن ها از بدن می باشد. لازم به ذکر است که ورود و یا خروج سوزن ها از بدن دردناک نیست. چرا که سوزن های طب سوزنی نازک بوده و مخصوص این طب طراحی شده است.

معرفی کاربرد های طب سوزنی

سوالات متداول

آیا درمان با طب سوزنی گران است؟

درمان با طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی از هزینه مناسب تری برخوردار است.

درمان با طب سوزنی به چند جلسه نیاز دارد؟

تعداد جلسات درمان با طب سوزنی با توجه به شرایط بیماری هر فرد متفاوت خواهد بود.

آیا درمان با طب سوزنی دردناک است؟

از آنجایی که سوزن های مصرفی در این طب نازک می باشد. بنابراین درمان با طب سوزنی دردی به همراه ندارد.

نویسنده: المیناز اردیبهشت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *