آیا درمان با طب سوزنی گران است؟

 • خانه
 • -
 • طب سوزنی
 • -
 • آیا درمان با طب سوزنی گران است؟
 آیا درمان با طب سوزنی گران است؟

بسیاری از افرادی که قصد استفاده از روش طب سوزنی به منظور رفع بیماری و یا تسکین درد دارند، ممکن است برایشان سوال پیش آید که آیا درمان با طب سوزنی گران است؟ در پاسخ به این سوال باید بدانید که به طور کلی استفاده از هر روشی درمانی، هزینه بر بوده و درمان با طب سوزنی از این قاعده مستثنی نیست. اما لازم است بدانید روش طب سوزنی به نسبت سایر روش ها از هزینه های کمتری برخوردار بوده و از نظر اقتصادی کاملاً به صرفه تر است.

طب سوزنی

هزینه طب سوزنی و عوامل تاثیرگذار بر آن

به طور کلی هزینه درمان به روش طب سوزنی یک فاکتور متغیر است. به این منظور که هزینه آن به عواملی همچون تعداد جلسات طب سوزنی، تجهیزات مورد استفاده در طول درمان، تعداد سوزن ها، نوع کلینیک و یا مزد پزشک متخصص، شرایط بیماری هر فرد و …. بستگی دارد.

طب سوزنی و فلسفه درمانی آن

طب سوزنی روشی است که قدمت آن به دو هزار سال پیش بر می گردد و منشا آن از کشور چین سرچشمه می گیرد. در واقع بسیاری از متخصصان طب چینی معتقدند که در بدن انسان یک جریان انرژی به نام چی وجود دارد که مسیر آن در بدن در حالت تعادل است. اما اگر به هر دلیلی در این مسیر اختلالی ایجاد شود و یا مسیر آن مسدود شود، باعث درد و بیماری خواهد شد که راه درمان آن، روش طب سوزنی می باشد.

در طب سوزنی متخصصان بیش از ۷۵۰ نقطه طلایی در بدن شناسایی کرده اند که متعادل بودن انرژی در این نقاط از اهمیت بالایی برخوردار است. حال اگر اختلالی در این مسیر ایجاد شود، پزشکان با استفاده از سوزن های نازک و مخصوص و وارد کردن آن در نقاط خاصی از بدن، منجر به متعادل سازی انرژی و در نتیجه رفع بیماری و تسکین درد می شوند.

آیا درمان با طب سوزنی گران است؟

درمان با طب سوزنی شامل چه مراحلی است؟

انتخاب پزشک + کلینیک طب سوزنی

در ابتدا لازم است بدانید که بیمارانی که قصد درمان به روش طب سوزنی را دارند، در گام اول باید یک پزشک متخصص به همراه کلینیک طب سوزنی مناسب انتخاب کند. لازم به ذکر است که انتخاب موارد ذکر شده تاثیر بسزایی در خوب پیش رفتن روند درمان دارد.

مطالب دیگر  متخصص طب سوزنی

معاینه بیمار توسط پزشک

در مرحله بعد بیمار توسط پزشک معاینه می شود. سپس پزشک اطلاعاتی نظیر سوابق بیماری فرد، سن او، دارو های مصرف کرده و …. را از بیمار می پرسد و مطابق با معاینات انجام شده و اطلاعات کسب کرده، یک طرح درمانی به بیمار ارائه می دهد.

تعیین فاکتور هایی در روند درمان

در همان جلسه اول پزشک با توجه به شرایط هر فردی، فاکتور هایی را از جمله تعداد جلسات طب سوزنی، تعداد سوزن های مصرفی در هر جلسه، زمان ماندگاری سوزن ها در بدن و …. را تعیین می کند.

آماده شدن برای درمان

در مرحله بعد لازم است که بیمار برای انجام طب سوزنی خود را آماده کند. به این منظور که بیمار باید بر اساس نوع روش درمان خود، بر روی تخت دراز بکشد و یا بر روی صندلی بنشیند.

انجام ضد عفونی

سپس پزشک محل مورد نظر برای درمان را با الکل ضد عفونی کرده و سوزن های مصرفی در روند درمان را استریل می کند. بهتر است بدانید انجام ضد عفونی و استریل سوزن ها از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که در غیر این صورت ممکن است بدن بیمار با عفونت مواجه شود.

انجام عملیات طب سوزنی

حال نوبت به انجام عملیات طب سوزنی و می باشد. در این مرحله پزشک سوزن هایی را وارد نقاط درگیر شده در بدن بیمار می کند. در واقع ورود سوزن ها در بدن منجر به ایجاد شوک در بدن شده و در نهایت با انجام این کار می تواند منجر به درمان بیماری و تسکین درد شود.

انجام تکنیک هایی برای سرعت بخشیدن به روند درمان

در برخی از مواقع ممکن است که پزشک سوزن ها را در جای خود حرکت داده و یا آن ها را بچرخاند. در واقع این کار منجر به ایجاد گرما و جریان الکتریسیته در بدن شده و در نتیجه منجر به افزایش روند سرعت درمان می شود.

مطالب دیگر  طب سوزنی برای ضعیفی چشم

خروج سوزن ها از بدن

حال لازم است که پزشک سوزن ها را از بدن خارج کند. در واقع ورود و خروج سوزن ها هیچ دردی به همراه ندارد. چرا که این سوزن ها نازک بوده و مخصوص این طب طراحی شده است.

آیا درمان با طب سوزنی گران است؟

مزایای استفاده از روش طب سوزنی

 • طب سوزنی یک روش درمانی غیر تهاجمی است. غیر تهاجمی بودن طب سوزنی به این منظور است که در صورت استفاده از این روش درمانی دیگر نیازی به انجام هیچگونه بی هوشی و عمل جراحی نیست.
 • درمان با طب سوزنی دردی به همراه ندارد. از آنجا که درمان با طب سوزنی توسط سوزن های نازک و مخصوص انجام می شود. از این رو هنگام درمان با این روش افراد هیچ دردی را حس نخواهند کرد.
 • استفاده از روش طب سوزنی منجر به افزایش استقامت، بازیابی انرژی، تنظیم هورمون‌ها و افزایش سیستم ایمنی بدن می شود.
 • طب سوزنی علاوه بر این که در رفع بیماری و تسکین درد کاربرد دارد. در زیبایی صورت و بدن از جمله جوانسازی پوست صورت و فرم دهی باسن و سینه و …. نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
 • طب سوزنی یک روش درمانی سازگار است. به این منظور که در صورت استفاده از طب سوزنی می توان از دیگر روش های درمانی نیز به صورت همزمان استفاده کرد. چرا که طب سوزنی یک روش سازگار است.
 • مطمئناً هر روش درمانی با یکسری از خطرات و عوارض همراه است. و درمان با طب سوزنی از از این قاعده مستنی نیست. اما به طور کلی می توان گفت که طب سوزنی به نسبت سایر روش ها از عوارض بسیار کمتری برخوردار است. از جمله این عوارض می توان به ایجاد خونریزی، کبودی، عفونت و … اشاره کرد.
 • طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی از هزینه های پایین تری برخوردار است.
 • طب سوزنی یک روش طبیعی می باشد.
 • در صورت درمان با طب سوزنی، لازم به مصرف دارو های شیمیایی نیست.
 • و ….
مطالب دیگر  انواع طب سوزنی را بشناسید!

آیا درمان با طب سوزنی خطر دارد؟

مطمئناً استفاده از هر روش درمانی با یکسری از عوارض و خطرات همراه است و درمان با طب سوزنی از این قاعده مستثنی نیست. اما لازم است بدانید که درمان با طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی از عوارض بسیار کمتری برخوردار است. از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • از متداول ترین عوارض طب سوزنی می توان به ایجاد کبودی و خونریزی اشاره کرد. اما لازم به ذکر است که آثار این عوارض پس از مدتی به طور کامل از بین خواهد رفت.
 • در صورتی که برای انجام طب سوزنی، سوزن ها استریل شده نباشد و ضد عفونی نشده باشند، ممکن است که موجب ایجاد عفونت شود.
 • در صورتی که طب سوزنی توسط دکتر متخصص انجام نشود، ممکن است وارد کردن سوزن موجب خونریزی شده و یا به اندام های داخلی آسیب وارد کند.

آیا درمان با طب سوزنی گران است؟

چه زمانی می توان اثرات طب سوزنی در بدن را مشاهده کرد؟

به طور کلی زمان تاثیر گذاری طب سوزنی در بدن، با توجه به شرایط هر فرد و تعداد جلسات طب سوزنی متفاوت خواهد بود. به طور مثال ممکن است فردی طی گذراندن ۱۰ جلسه طب سوزنی اثرات آن را بر بدن خود مشاهده کند. اما فرد دیگر این تاثیرات را بین ۱۵ الی ۲۰ جلسه درمان مشاهده کند.

سوالات متداول

آیا درمان با طب سوزنی گران است؟

خیر. به طور کلی درمان با طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی مناسب تر می باشد.

ماندگاری درمان با طب سوزنی چقدر است؟

میزان ماندگاری درمان با توجه به شرایط هر فردی متفاوت خواهد بود.

آیا درمان با طب سوزنی خطرناک است؟

خیر. طب سوزنی یکی از ایمن ترین روش های درمانی می باشد.

نویسنده: المیناز اردیبهشت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *