کاربردها و فواید طب سوزنی را بیشتر بشناسید!

  • خانه
  • -
  • طب سوزنی
  • -
  • کاربردها و فواید طب سوزنی را بیشتر بشناسید!
 کاربردها و فواید طب سوزنی را بیشتر بشناسید!

طب سوزنی یکی از روش های درمانی معجزه بخش می باشد که قدمت آن به هزاران سال پیش باز میگردد و قادر به درمان طیف وسیعی از بیماری ها و مشکلات از دل درد و حالت تهوع گرفته تا استرس، دردهای مزمن، درمان مشکلات پوست و زیبایی و … می باشد. (کاربردها و فواید طب سوزنی را بیشتر بشناسید!)

هزینه به صرفه، بدون عوارض بودن و ایمنی بالای این روش منجر گشته تا تعداد طرفداران آن روز به روز بیشتر شود. اگر شما هم جزو افرادی هستید که نام این روش درمانی را شنیده اید اما هنوز هم ابهاماتی در رابطه با آن در ذهنتان وجود دارد تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا شما را به طور کل با روش طب سوزنی و مزیت های آن آشنا کنیم.

طب سوزنی

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی یکی از روش های مورد استفاده چینیان باستان می باشد که روش درمان آن از طریق تحریک نقاط خاصی از بدن با سوزن های مخصوص است. به بیان دیگر میتوان طب سوزنی را روشی غیر تهاجی دانست که با تحریک مناطقی از بدن که اعصاب سطح پوست در آن قرار دارد بر بافت ها، غدد، اندام و عملکرد های مختلف بدن اثر میگذارد. در واقع ورود سوزن به هر منطقه از بدن منجر به وارد شدن آسیب جزئی به آن قسمت شده و با کمک به افزایش جریان گردش خون تولید پروتئین های کلاژن و الاستین را بیشتر میکند.

فلسفه طب سوزنی

فلسفه طب سوزنی کمی پیچیده می باشد. چرا که این روش سنتی بوده و بر پایه علم پزشکی نمی باشد. چینیان باستان معتقد بودند که در بدن انسان نیرویی حیات بخش و نامرئی وجود دارد که آن را (انرژی چی) می نامند. چینیان معتقد بودند زمانی که بدن انسان سرشار از این انرژی است فرد احساس سلامت روحی و جسمی خواهد داشت و در مقابل در صورت کمبود و ناقص بودن این انرژی بیماری های مختلفی به وجود می آید. (کاربردها و فواید طب سوزنی را بیشتر بشناسید!)

به عبارتی مفهوم چی را میتوان عملکرد طبیعی و درونی بدن در نظر گرفت. زمانی که شما دچار استرس و اضطراب هستید مستعد بیماری می باشید و برعکس زمانی که از نظر روحی و ذهنی آرام و خوشحال باشید از نظر جسمی نیز سلامت بیشتری دارید. از این رو در طب سوزنی سعی بر این است که تعادل این انرژی را در بدن برقرار کند و به تسکین درد و بهبود بیماری ها کمک کند.

مطالب دیگر  اثرات طب سوزنی در کاهش درد

کاربردها و فواید طب سوزنی را بیشتر بشناسید!

کاربردها و فواید طب سوزنی را بیشتر بشناسید!

کاربرد طب سوزنی در درمان اختلالات گوارشی

طب سوزی در درمان طب وسیعی از اختلالات گوارشی از جمله زخم معده، سندروم روده، اسهال، رفلاکس معده، یبوست و … موثر است.

کاربرد طب سوزنی در درمان میگرن و سردرد

یکی از موثر ترین درمان ها به منظور تسکین سردرد و میگرن، طب سوزنی می باشد. تاثیرات این روش در درمان دردهای میگرنی امروزه توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است.

کاربرد طب سوزنی در درمان اختلالات روانی

امروزه یکی از مشکلات رایج در جامعه ما انواع اختلالات روانی مانند افسردگی، استرس، اختلالات خواب، سندروم خستگی مزمن و … می باشد که روش های درمانی بسیاری نیز برای بهبود آن روی کار آمده است. اما به جرات میتوان موثرترین و کم عوارض ترین روش ها در درمان این اختلالات را طب سوزنی دانست.

درمان اختلالات تنفسی با طب سوزنی

طب سوزنی قادر است طیف وسیعی از مشکلات تنفسی مانند آسم، انواع آلرژی، سینوزیت و … را درمان کند. در واقع ورود سوزن های طب سوزنی به نقاط خاصی از بدن تعادل انرژی را در بدن برقرار کرده و منجر میگردد حساسیت های مجاری تنفسی کاهش پیدا کند.

کاربرد طب سوزنی در لاغری و کاهش وزن

ورود سوزن های طب سوزنی به نقاط خاصی از بدن منجر میگردد جریان گردش خون و انرژی در کانال ها افزایش پیدا کند و این فرآیند در کاهش اشتها موثر است. در نهایت استفاده از طب سوزنی چربی سوزی را افزایش داده و منجر به کاهش وزن و لاغری می شود.

کاربرد طب سوزنی در زیبایی و جوانسازی پوست

یکی از دلایل محبوبیت طب سوزنی کاربرد آن در زیبایی و جوانسازی پوست می باشد. این روش درمانی بدون داشتن هیچگونه عوارض جانبی و با برخورداری از هزینه به صرفه قادر است بسیاری از مشکلات پوستی را درمان کند. از جمله کاربردهای درمارولر میتوان به برجستگی گونه و لب، لیفت صورت، چاقی  یا لاغری، رفع خطوط پیشانی، از بین بردن خطوط اخم و خنده، سفت کردن غبغب و … اشاره کرد.

مطالب دیگر  طب سوزنی برای چاقی صورت شما

استفاده از طب سوزنی در ترک اعتیاد

طب سوزنی قادر است ترشح هورمون آندورفین در بدن را افزایش دهد. آندورفین ماده ای است که دارای قابلیت آرامش بخشی و ضد دردی می باشد و از این رو کاربردهای چشم گیری در ترک اعتیاد دارد. (کاربردها و فواید طب سوزنی را بیشتر بشناسید!)

کاربرد طب سوزنی در درمان گرفتگی سیاتیک

ورورد سوزن های طب سوزنی به بدن منجر میگردد جریان گردش خون افزایش پیدا کند و انرژی در اندام ها به تعادل برسد. این عوامل کمک میکند دردهای حاصل از گرفتگی سیاتیک درمان شود.

کاربردها و فواید طب سوزنی را بیشتر بشناسید!

کاربرد طب سوزنی در درمان اختلالات زنان

بسیاری از مشکلات و اختلالات زنان مانند ناباروری، نازایی، درد قاعدگی، اختلالات جنسی، ویار بارداری، عفونت های مثانه و … با طب سوزنی به راحتی درمان می شود.

استفاده از طب سوزنی به منظور تسکین درد کمر و گردن

طب سوزنی تاثیر چشم گیری در تسکین بسیاری از درد ها دارد از جمله درد کمر و گردن. طب سوزنی با تحریک اعصاب در ناحیه کمر و گردن تولید هورمون های اندورفین، انکفالین و بتا اندورفین را افزایش داده و به کاهش انقباضات عضلات و کاهش تورم و کبودی کمک میکند. در نتیجه  در کاهش درد گردن و کمر موثر است.

کاربرد طب سوزنی در درمان اختلالات نورولوژی

بیماری های نورولوژی به بیماری های مغز و اعصاب گفته میشود که از جمله آن میتوان به سکته مغزی، سرگیجه، وزوز گوش، پارکینسون و … اشاره کرد. طب سوزنی یکی از موثرترین روش ها در درمان این بیماری ها می باشد و قادر است بدون عوارض جانبی انواع بیماری های نورولوژی را درمان کند.

مطالب دیگر  آموزش طب سوزنی

استفاده از طب سوزنی در درمان مشکلات ارتوپدی

وارد شدن سوزن های مخصوص طب سوزنی در نقاط خاصی از بدن، منجر به تحریک گیرنده های عصبی در بدن شده و این فرآیند منجر به آزادسازی هورمون های تسکین دهنده درد می شود. در نتیجه این روش می تواند تاثیر به سزایی در درمان اختلالات ارتوپدی و تسکین دردهای ناشی از آن داشته باشد.

کاربردها و فواید طب سوزنی را بیشتر بشناسید!

چرا استفاده از طب سوزنی را جایگزین سایر روش های درمانی کنیم؟

اما چرا استفاده از طب سوزنی را جایگزین سایر روش های درمانی کنیم؟ این سوالی است که شاید در ذهن بسیاری از شما ایجاد  شده باشد. طب سوزنی روشی غیر تهاجمی می باشد که قادر است طیف وسیعی از بیماری ها و دردها را درمان کند و در کنار آن مزیت های بی شمار دیگری نیز به همراه دارد. در ادامه تعدادی از مزیت های طب سوزنی را بیان میکنیم تا با دلایل محبوبیت بالای این روش سنتی آشنا شوید: (کاربردها و فواید طب سوزنی را بیشتر بشناسید!)

  • طب سوزنی روشی درمانی غیر تهاجمی می باشد که نیاز به هیچگونه عمل جراحی و استفاده از مواد بیهوشی ندارد.
  • طب سوزنی نسبت به سایر روش های درمانی به هزینه های درمانی کمتری نیاز دارد.
  • طب سوزنی روشی بدون درد، خونریزی و کبودی می باشد که به طور موثری طیف وسیعی از مشکلات را درمان میکند.
  • استفاده از طب سوزنی هیچگونه عوارض جانبی به همراه ندارد.
  • طب سوزنی قادر است مشکلات جانبی بیمار مانند تمایل به سیگار، اختلالات خواب، مشکلات استرسی و اضطرابی و … را بهبود ببخشد.

سوالات متداول

آیا میتوان گفت طب سوزنی در درمان استرس و اضطراب موثر است؟

بله- طب سوزنی به طور چشم گیری میزان استرس و اضطراب را کاهش میدهد.

آیا درمان با طب سوزنی به پرداخت هزینه زیادی نیاز دارد؟

خیر-طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی کم هزینه تر می باشد.

هر جلسه درمان طب سوزنی به چه مقدار زمان نیاز دارد؟

هر جلسه طب سوزنی حدود ۲ ساعت زمان می برد. 

نویسنده: المیناز اردیبهشت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *