نقاط طب سوزنی

 • خانه
 • -
 • طب سوزنی
 • -
 • نقاط طب سوزنی
 نقاط طب سوزنی

طب سوزنی شامل وارد کردن سوزن‌های بسیار نازک از طریق پوست در نقاط استراتژیک بدن شما است که این سوزن‌ها یکی از اجزای اصلی طب سنتی چینی محسوب می‌شوند. طب سوزنی معمولاً برای درمان درد و به‌ طور چشم ‌گیری برای سلامتی کلی، از جمله مدیریت استرس استفاده می‌شود. اما در هر نقطه‌ای از بدن نمی‌توان این سوزن‌ها را استفاده کرد. ما در این مقاله قصد داریم در مورد نقاط مناسب برای این کار و به‌ طور کلی نقشه نقاط طب سوزنی صحبت کنیم.

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی عمل نفوذ به پوست با سوزن‌های نازک و فلزی است که سپس از طریق حرکات ملایم و خاص دست‌های پزشک یا با تحریک الکتریکی فعال می‌شوند.

طب سوزنی بخشی از عمل باستانی طب سنتی چینی است. پزشکان طب سنتی چینی معتقدند بدن انسان دارای بیش از ۲۰۰۰ نقطه طب سوزنی است که توسط مسیر‌ها یا نصف النهار‌ها به هم متصل شده‌اند.

این مسیر‌ها یک جریان انرژی Qi (تلفظ “چی”) در بدن ایجاد می‌کنند که مسئولیت سلامت کلی بدن را برعهده دارند. اختلال در جریان انرژی می‌تواند باعث بیماری شود. بنابراین با استفاده از طب سوزنی در یکی از نقاطی که در نقشه نقاط طب سوزنی مشخص شده است، تصور می‌شود که جریان Qi در نهایت سلامت را بهبود بخشد.

طب سوزنی

آشنایی با نقشه نقاط طب سوزنی در بدن

بدن انسان دارای نقاط مناسب زیادی برای طب سوزنی است و برخی افراد بر این باورند که فشار دادن این نقاط می‌تواند بر سایر قسمت‌های بدن و سلامت کلی تأثیر بگذارد. در این بخش می‌خواهیم شما را با نقشه نقاط طب سوزنی آشنا کنیم.

تحقیقات کمی وجود دارد که موافق استفاده از فشار در نقاط درد می‌باشد که برای کمک به بهبودی فرد مؤثر است. با این حال، تحقیقات بسیار بیشتری در مورد استفاده از طب سوزنی وجود دارد که به جای فشار فقط از سوزن استفاده می‌کند.

استفاده از نقاط فشار یک روش غیرتهاجمی و نسبتاً بدون خطر است. بنابراین معمولاً می‌توان از آن در کنار درمان‌های توصیه شده توسط پزشک به عنوان یک روش مؤثر استفاده کرد. پزشکان طب سوزنی و رفلکسولوژی از نقشه نقاط طب سوزنی در درمان‌های خود استفاده می‌کنند.

در ادامه با ما همراه باشید تا این نقاط را به‌ طور کلی بررسی کنیم.

نقاط متمایز طب سوزنی

نقاط طب سوزنی مناطقی هستند که از نظر آناتومیکی روی پوست نسبت به نقاط مشخصی روی بدن مشخص شده‌اند. تصاویر چینی اصلی برای نقاط تیز نشان می‌دهند که سوراخ‌هایی در پوست وجود دارد که انرژی چی می‌تواند از طریق آن‌ها جریان یابد.

مطالب دیگر  کاهش وزن با طب سوزنی

نقشه طب سوزنی را می‌توان به طور قابل اعتماد با اندازه ‌گیری‌های الکتریکی تشخیص داد.

طب سوزنی

انواع نقاط طب سوزنی را بشناسید

نقشه نقاط طب سوزنی را می‌توان به روش‌های مختلفی دسته‌ بندی کرد. یک رویکرد، نقاط را بر اساس رابطه آن‌ها با ساختار‌های عصبی و تاندون عضلانی شناخته شده جدا می‌کند. به عنوان مثال، نقاط تیز نوع I مربوط به نقاط حرکتی است که در آن عصب وارد عضله می‌شود. حداکثر انقباض عضلانی با حداقل تحریک الکتریکی در این نقاط حاصل می‌شود.

نقاط نوع II روی اعصاب سطحی در صفحه ساژیتال در خطوط میانی پشتی و شکمی قرار دارند. نقاط نوع III در نواحی با تراکم اعصاب سطحی و شبکه عصبی قرار دارند و نقاط نوع IV در محل اتصال تاندون‌ها به ماهیچه‌ها یافت می‌شوند.

در ادامه بحث نقشه نقاط طب سوزنی، بهتر است بدانید مطالعات متعددی ارتباط بین نقاط طب سوزنی، نقاط حرکتی و نقاط ماشه‌ای را بررسی کرده‌اند. در سال ۱۹۷۷ گروهی از محققین ارتباط ۷۱ درصدی بین نقاط ماشه‌ای و نقاط طب سوزنی را گزارش کردند. نقاط ماشه‌ای مناطقی هستند که در بافت عضلانی حساس هستند که می‌توانند به صورت نوار‌های کشیده لمس شوند.

از بین نقشه نقاط طب سوزنی، سوزن را کجا قرار دهیم؟

اثرات موضعی را می‌توان با سوزن زدن تقریباً در همه جا به دست آورد. اما همچنین در سرتاسر بدن نقاط خاصی وجود دارد که به ‌طور خاص مؤثر در نظر گرفته می‌شوند که به آن نقاط طب سوزنی کلاسیک می‌گویند.

نقشه نقاط طب سوزنی یک ویژگی نسبتاً آشکار و شناخته شده طب سوزنی است. آن‌ها معمولاً به عنوان مکان‌های شناخته شده‌ای در نظر گرفته می‌شوند که در کتاب‌ها و نمودار‌های تشریحی توضیح داده شده‌اند. بر اساس منابع معتبر ۳۶۱ نقطه وجود دارد که اکثراً به صورت “مریدین” مرتب شده‌اند.

تحریک الکتریکی اعصاب از راه پوست (Tens)

نقاطی که در نقشه طب سوزنی مشخص شده‌اند نیز ممکن است بدون وارد کردن سوزن تحریک الکتریکی شوند. TENS از پد‌های ‌رسانایی که روی پوست قرار می‌گیرد برای رساندن سیگنال‌های الکتریکی به فیبر‌های عصبی از طریق پوست استفاده می‌کند.

تحریک الکتریکی عصب از راه پوست که همان اثرات بیهوشی را دارد، عمدتاً در سطح پوست است و به عمق بافت گسترش نمی‌یابد. با این حال، این روش ممکن است در سناریو‌های بالینی که سوراخ سوزن به خوبی تحمل نمی‌شود یا به دلیل موارد منع مصرف توصیه نمی‌شود ارجح باشد.

مطالب دیگر  همه آنچه باید در رابطه با طب سوزنی زیبایی بدانید!

تفاوت طب سوزنی گوش و بدن

نقاط طب سوزنی بدن همیشه در یک مکان قابل اندازه ‌گیری هستند. به وسیله آشکارساز نقطه الکتریکی روی پوست بکشید که این وسیله نقشه نقاط طب سوزنی روی بدن را نشان می‌دهد.

چه فرد مورد معاینه سالم باشد چه بیمار، نقاط روی بدن همیشه قابل اندازه‌ گیری هستند. زیرا آن‌ها بخشی از جریان ثابت انرژی در نصف النهار‌ها هستند. این مورد در مورد نقاط موجود در گوش صدق نمی‌کند.

نقاط مناسب برای طب سوزنی در گوش یا “روشن” یا “خاموش” هستند. نقاط طب سوزنی گوش را می‌توان تنها زمانی که “روشن” هستند با یک آشکارساز نقطه اندازه‌گیری کرد، یعنی زمانی که فعال هستند. زیرا مشکلی در قسمت مربوطه بدن وجود دارد.

نقشه نقاط طب سوزنی در گوش نشان ‌دهنده نقص در قسمت مشخص شده از گوش می‌باشد که در آن نقص در قسمت مربوطه بدن ثبت می‌شود. این نقص ممکن است سپس درمان شود. یک انسان کاملاً سالم و در تعادل کامل نباید هیچ نقطه فعالی در گوش داشته باشد.

در این قاعده ممکن است چند استثنا وجود داشته باشد. برخی از نقاط به اصطلاح مستورپوینت را می‌توان با یک آشکارساز نقطه الکتریکی حتی روی یک فرد سالم پیدا کرد.

مهم ‌ترین نقاط طب سوزنی در کدام قسمت بدن واقع شده‌ اند؟

پزشکان طب سنتی به وسیله آشکارساز نقطه قسمت‌هایی که به درمان احتیاج دارند را مشخص کرده و به درمان آن‌ها می‌پردازند. در این بخش مهم‌ترین نقاط موجود در نقشه نقاط طب سوزنی را نام می‌بریم:

 • بالای سر
 • بالای گردن
 • مفصل ران
 • فک
 • شانه
 • کمر
 • زانو
 • گردن
 • بالای قفسه سینه
 • بازوی میانی
 • پایین پا
 • شکم
 • گوش
 • ساعد

اکوپانچر

نقاط فشار چیست؟

نقاط فشار مناطقی از بدن هستند که به عنوان منعکس‌ کننده نقاط طب سوزنی در طب سنتی چینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پزشکان سنتی نقاط خاصی را شناسایی کردند که معتقد بودند جریان انرژی در بدن را بهبود می‌بخشد. امروزه مردم هنوز از این روش‌های درمانی استفاده می‌کنند.

بررسی نقاط فشار در بدن

همان‌طور که گفته شد، بدن انسان نقاط فشار بسیاری دارد که در آن نواحی از سوزن‌های طب سوزنی استفاده می‌شود تا درد آن ناحیه را تسکین دهند. در این مطلب می‌خواهیم هر یک از این نقاط را بررسی کنیم.

نقاط فشار دست

پزشکان طب سنتی ممکن است از نقاط فشار دست زیر به عنوان نقشه نقاط طب سوزنی استفاده کنند:

مطالب دیگر  فواید طب سوزنی، طبی با رمز و راز های کشف نشده
مریدین ریه

نصف النهار ریه که به سمت لبه کف دست قرار دارد، از نوک انگشت شست به پایین می‌رود تا از چین مچ دست رد شود. به گفته پزشکان، مالش هر نقطه درد در امتداد این خط می‌تواند به تسکین علائم مرتبط با سرماخوردگی از جمله عطسه، لرز و گلودرد کمک کند.

نقاط مرتبط با قلب

از دیگر نقاطی که در نقشه نقاط طب سوزنی مشخص است، نقاطی هستند که به قلب مرتبط می‌شوند. یک فرد می‌تواند قلب را در ۷ نقطه روی مچ دست پیدا کند. یکی از این نقاط درست در قسمت بیرونی و در راستای انگشت کوچک واقع شده است که استخوان کوچکی است و نام سنتی این نقطه به “دروازه روح” معروف است.

افرادی که استفاده از نقاط فشار را مؤثر می‌دانند، معتقدند که اعمال فشار به این ۷ نقطه مرتبط با قلب معمولاً از موارد زیر جلوگیری می‌کند:

 • بیخوابی
 • اضطراب
 • افسردگی
 • بیماری قلبی
نقطه دروازه داخلی

نقطه دروازه داخلی یکی دیگر از نقاطی است که جزء نقشه نقاط طب سوزنی محسوب می‌شود. این نقطه مستقیماً روی دست نیست. برای پیدا کردن آن، کف دست را بالا قرار دهید و از سه انگشت برای اندازه‌ گیری تقریباً یک اینچ پایین مچ استفاده کنید. نقطه دروازه داخلی اینجاست، تقریباً در مرکز مچ دست.

پزشکان توصیه می‌کنند از شست دست دیگر برای ماساژ محکم این نقطه فشار برای تسکین حالت تهوع و درد معده استفاده کنید. همچنین ممکن است به سایر مشکلات گوارشی کمک کند.

نقطه دره دست

فرد می‌تواند نقطه دره دست را بین انگشت اول و شست پیدا کند. پزشکان ادعا می‌کنند که اعمال فشار محکم یا استفاده از سوزن مخصوص طب سوزنی به نقطه دره دست می‌تواند استرس را کاهش دهد، میگرن را متوقف کند و درد در موارد زیر را متوقف کند:

 • شانه‌ها
 • دندان‌ها
 • گردن

نقشه نقاط طب سوزنی

هر آنچه که باید در مورد نقشه نقاط طب سوزنی بدانید

تعداد نقاطی که در نقشه نقاط طب سوزنی مشخص هستند در ابتدا به اندازه روز‌های سال تعیین شد. اما از آنجایی که طب سوزنی‌ها در تمام نقاط آسیا به ‌طور متفاوتی نقاط بدن را شناسایی کردند، هرگز یک عدد استاندارد دقیق وجود نداشت. با این حال، گروه علمی سازمان جهانی بهداشت (WHO) در سال ۱۹۸۹ برای تصویب یک نامگذاری استاندارد طب سوزنی برای استفاده بین‌المللی تشکیل جلسه داد و در آن زمان بود که بر روی ۳۶۱ نقطه توافق شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *