راهنمای کامل برای شناخت طب سوزنی

 • خانه
 • -
 • طب سوزنی
 • -
 • راهنمای کامل برای شناخت طب سوزنی
 راهنمای کامل برای شناخت طب سوزنی

راهنمای کامل برای شناخت طب سوزنی: یکی از روش های درمانی محبوب که از زمان های بسیار قدیم مورد استفاده قرار میگرفت، طب سوزنی می باشد. قدمت استفاده از طب سوزنی را میتوان زمان های قدیم و دوره چینیان باستان دانست. اما مزیت های بیشمار منجر گشت تا جایگزین درمان های مدرن شود. در واقع غیر تهاجمی و بدون عوارض بودن این روش علاقه مندان بسیاری را به خود جذب کرده است. اما برای استفاده از آن باید اطلاعات درست و کافی از طب سوزنی داشته باشید. از این رو در این مقاله یک  راهنمای جامع برای شناخت طب سوزنی ارائه میدهیم تا با علم و آگاهی از آن استفاده کنید. با ما همراه باشید.

راهنمای کامل برای شناخت طب سوزنی
راهنمای کامل برای شناخت طب سوزنی

طب سوزنی را بشناسید!(راهنمای کامل برای شناخت طب سوزنی)

همانطور که در بالا بیان کردیم طب سوزنی یک روش طب سنتی چینی است. این روش درمانی شامل قرار دادن سوزن های ریز و ظریف در نقاط خاصی از بدن است. این نقاط که نقاط طب سوزنی نامیده میشود در امتداد مسیرهای انرژی قرار دارد. در واقع در طب سوزنی اعتقاد بر این است که سلامت کلی بدن به تعادل یا عدم تعادل جریان انرژی که (چی) نامیده شود، بستگی دارد. در نتیجه عدم تعادل یا انسداد جریان انرژی در مریدین ها منجر به بروز مشکلات سلامتی مختلف میشود.  ورود سوزن های طب سوزنی، به تعادل این جریان کمک کرده  و در درمان بیماری ها موثر خواهد بود.

طب سوزنی چگونه به درمان مشکلات مختلف کمک میکند؟

(طب سوزنی برای لاغری))

در درمان با طب سوزنی از روش های مختلفی به درمان بیماری های مختلف کمک میکند. در ادامه تعدادی از راهکارهای طب سوزنی در درمان مشکلات سلامتی مختلف را معرفی میکنیم:

مدیریت درد:
 • یکی از مهم ترین فواید طب سوزنی تسکین درد است. در واقع طب سوزنی با تحریک نقاط خاصی از بدن منجر به ترشح اندورفین که یک  مسکن طبیعی است، خواهد شد. ترشح این هورمون به کاهش درد کمک میکند . این ویژگی منجر شده تا طب سوزنی برای بیماری هایی مانند درد مزمن، آرتریت و نارحتی های اسکلتی مفید و موثر باشد.
مطالب دیگر  بهبود سردرد با روش طب سوزنی
تعادل انرژی:
 • همانطور که بیان کردیم یکی از اهداف اصلی طب سوزنی برقراری تعادل بین جریان انرژی در بدن می باشد. متخصصان طب سوزنی با هدف قرار دادن نقاط خاصی از بدن به تعادل این جریان انرژی کمک میکند. تعادل در این جریان سلامت و رفاه کلی بدن را ارتقا میدهد.
تنظیم عملکردهای فیزیولوژیکی:
 • طب سوزنی بر عملکردهای فیزیولوژیکی مختلف مانند مانند فشار خون، پاسخ ایمنی و هضم تاثیر بگذارد. این ویژگی باعث شده تا طب سوزنی یک درمان همه کاره برای طیف گسترده ای مسائل بهداشتی مناسب باشد.
کاهش استرس:
 • یکی از مزیت های مهم جلسات طب سوزنی، اثر آرامبخشی آن است. طب سوزنی قادر به کاهش پاسخ های استرس بوده و منجر انتقال احساس آرامش به افراد می شود.
راهنمای کامل برای شناخت طب سوزنی
راهنمای کامل برای شناخت طب سوزنی

با نقاط مختلف طب سوزنی آشنا شوید!

متخصصان طب سوزنی برای درمان بیماری های مختلف سوزن های استریل شده را در نقاط خاصی از بدن وارد میکنند. در واقع نقاط طب سوزنی با اندام ها، سیستم ها و عملکرد های مختلف ارتباط دارد و دارای انرژی چی است. نقاط طب سوزنی از طریق مریدین ها یا مسیر های انرژیی به هم متصل میشوند.  

در نتیجه فشار به این نقاط منجر به برقراری تعادل در جریان انرژی و در نتیجه درمان بیماری های مختلف میشود. باید بدانید که صدها نقطه طب سوزنی در بدن وجود که هریک از عملکرد ها و کاربردهای خاصی برخوردارند. و متخصصان با توجه به نوع بیماری نقاط خاصی را هدف قرار میدهند.

کاربردهای رایج طب سوزنی(راهنمای کامل برای شناخت طب سوزنی)

همانطور که بیان کردیم انواع طب سوزنی برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها مورد استفاده قرار میگیرد و جایگزین سایر روش های درمانی مدرن شده است. از جمله مهم ترین کاربردهای طب سوزنی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدیریت درد: طب سوزنی دارای اثرات تکسین درد می باشد و از این رو برای بیماری هایی مانند کمر درد، گردن درد، میگرن، آرتروز و … مورد استفاده قرار میگیرد.
 • کاهش استرس و اضطراب: یکی از مهم ترین تاثیرات طب سوزنی انتقال احساس آرامش به افراد می باشد. از این رو طب سوزنی اغلب برای مدیریت استرس و کاهش اضطراب و افسردگی مورد استفاده قرار میگیرد.
 • اختلالات گوارشی: طب سوزنی در درمان مشکلات و بیماری های گوارشی مانند سندروم روده تحریک پذیر، رفلاکس اسید معده و … کاربرد دارد.
 • تسکین آلرژی: بسیاری از افراد با استفاده از طب سوزنی علائم آلرژی خود را درمان میکند و بهبود میبخشند.
 • کمک به سلامت باروری: طب سوزنی در بسیاری از مواقع برای درمان اختلالات باروری و قاعدگی در بانوان مورد استفاده قرار میگیرد.
مطالب دیگر  اقدامات پس از طب سوزنی

جلسات طب سوزنی به چه صورت است؟

یکی از سوالات اصلی که در ذهن افرادی که اولین بار است قصد استفاده از طب سوزنی را دارند ایجاد میشود این است که جلسات طب سوزنی به چه صورت است؟ و چه اتفاقاتی در آن رخ میدهد؟ باید بدانید که در طول یک جلسه طب سوزنی بیماران روی تخت به صورت ثابت دراز میکشند و پزشک متخصص سوزن های نازک و استریل شده را با توجه به هدف مورد نظر در نقاط خاصی از بدن قرار میدهند.

این سوزن ها باید ۲۰ الی ۳۰ دقیقه در جای خود بماند. ممکن است بسیاری از افراد احساس کنند که ورود سوزن ها با درد همراه است اما باید بدانید که این سوزن ها بسیار نازک و ظریف بوده و احساس دردی ایجاد نمیکند بلکه برعکس بسیاری از افراد تجربه آرامبخشی در این جلسات خواهند داشت. این نکته را در نظر داشته باشید که حتما به پزشک متخصص و آموزش دیده مراجعه کنید.

بهترین مرکز برای انجام طب سوزنی در تهران(راهنمای کامل برای شناخت طب سوزنی)

در این مقاله سعی کردیم شما را تا حدودی با طب سوزنی آشنا کنیم. همانطور که بیان شد طب سوزنی روش درمانی کاملا ایمن و بدون عوارضی می باشد که در دنیای امروز از محبوبیت بالایی برخوردار است. اما نکته ای که باید مورد توجه قرار دهید اسن است که طب سوزنی زمانی ایمنی کامل را دارد که توسط پزشکان و متخصصان انجام شود. از این رو توصیه میکنیم اگر شما نیز قصد انجام طب سوزنی را دارید به کلینیک تخصصی طب سوزنی سلامت هما مراجعه کنید. کلینیک سلامت هما با بهره مندی از پزشکان و متخصصان مجرب و حرفه ای به عنوان یکی از بهترین مراکز برای انجام طب سوزنی شناخته میشود.

مطالب دیگر  معرفی بهترین روش طب سنتی
راهنمای کامل برای شناخت طب سوزنی
راهنمای کامل برای شناخت طب سوزنی

نتیجه گیری 

در پایان باید گفت که طب سوزنی یک رویکرد جامع به سلامت و تندرستی است که هزاران سال است در بین مردم مورد استفاده قرار میگیرد و محبوبیت بالایی دارد. درست است که مکانیسم های طب سوزنی همچنان در حال مطالعه است اما برخی از ویژگی ها مانند اثربخشی آن در مدیریت درد، کاهش استرس و بهبود کلی سلامت به طور گسترده ای شناخته شده است و محبوبیت بالایی به دست آورده است. به عنوان یک درمان مکمل و جایگزین، طب سوزنی یک گزینه طبیعی و بدون دارو برای کسانی که به دنبال افزایش سلامت و تندرستی خود هستند ارائه می دهد. اگر طب سوزنی را به عنوان بخشی از رژیم مراقبت های بهداشتی خود در نظر می گیرید، با یک متخصص طب سوزنی دارای مجوز مشورت کنید و نگرانی های سلامتی خاص خود را مطرح کنید تا بهترین روش را انتخاب کنید.

سوالات متداول

آیا طب سوزنی برای کسانی که مشکلات خواب دارند مؤثر است؟

 • بله، طب سوزنی میتواند به تسکین مشکلات خواب کمک کند.

آیا درمان با طب سوزنی نیاز به مراقبت ویژه‌ای دارد؟

 • خیر، اما باید توسط یک متخصص با تجربه تحت درمان قرار بگیرید.

چه مدت طول می‌کشد تا نتایج طب سوزنی مشهود شود؟

 • تأثیرات طب سوزنی بستگی به شرایط فردی متفاوت است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *