طب سوزنی و تأثیر آن بر اختلالات خواب

 • خانه
 • -
 • طب سوزنی
 • -
 • طب سوزنی و تأثیر آن بر اختلالات خواب
 طب سوزنی و تأثیر آن بر اختلالات خواب

طب سوزنی و تأثیر آن بر اختلالات خواب: خواب با کیفیت، فراتر از رفع خستگی و تجدید قوا، فواید بی‌ شماری برای سلامتی جسم و روان انسان دارد. لذا اختلال های مختلف بر خواب مناسب من جمله بی خوابی می تواند سلامت روح و جسم افراد را به طور قابل توجهی متاثر نموده و حتی سبب کاهش سطح هوشیاری و تمرکز افراد گردد. به عبارتی دیگر، همچنین می توان عنوان داشت که بی‌ خوابی، اختلالی شایع که خواب شبانه را به تاراج می ‌برد و روزها را با خستگی و آشفتگی همراه می ‌کند که رنج بسیاری از افراد در سراسر جهان است.

در حالی که داروها راه ‌حلی رایج برای این مشکل هستند، اما عوارض جانبی ناخوشایندی به همراه دارند. در این میان، طب سوزنی، طب سنتی چینی با قدمتی چند هزار ساله، به عنوان روشی جایگزین و مکمل، به یاری انسان ‌هایی می‌ شتابد که در جستجوی خوابی آرام و بدون دغدغه هستند، چرا که حتی می توان عنوان داشت که طب سوزنی به گونه ای موثر می تواند کلید رهایی از اختلالات خواب و بی خوابی نیز، محسوب گردد.

طب سوزنی و تأثیر آن بر اختلالات خواب
طب سوزنی و تأثیر آن بر اختلالات خواب

مکانیسم اثر طب سوزنی بر خواب

دانشمندان مکانیسم ‌های مختلفی را برای اثرگذاری طب سوزنی بر خواب ارائه داده ‌اند. برخی از این مکانیسم‌ ها در قسمت زیر آورده شده است:

 • کاهش سطح استرس: طب سوزنی با آزاد کردن هورمون‌ های ضد استرس، به آرامش ذهن و بدن کمک می ‌کند و اضطراب و استرس را که از عوامل اصلی بی‌ خوابی هستند، کاهش می ‌دهد.
 • کاهش درد: درد یکی از شایع ‌ترین عواملی است که می ‌تواند خواب را مختل کند. طب سوزنی با تسکین درد، به بهبود کیفیت خواب کمک می ‌کند.
 • افزایش ترشح ملاتونین: ملاتونین هورمونی است که نقش کلیدی در تنظیم چرخه خواب و بیداری دارد. طب سوزنی می‌ تواند به افزایش ترشح ملاتونین و در نتیجه، عمیق ‌تر شدن خواب کمک کند.
مطالب دیگر  زمان تاثیرگذاری طب سوزنی چقدر است؟

انواع اختلالات خواب

اختلالات خواب دسته‌ ای از بیماری ‌ها هستند که بر الگوی خواب افراد تأثیر می ‌گذارند و می ‌توانند کیفیت، مدت و زمان خواب را تحت الشعاع قرار دهند. این اختلالات می ‌توانند طیف وسیعی از علائم از جمله مشکل در به خواب رفتن، بیداری‌ های مکرر در طول شب، خواب‌ آلودگی در طول روز و خستگی بیش از حد را ایجاد کنند.

برخی از شایع‌ ترین انواع اختلالات خواب

 • بی‌ خوابی: بی‌ خوابی شایع‌ ترین اختلال خواب است که با مشکل به خواب رفتن، بیداری ‌های مکرر در طول شب یا خواب غیرقابل ‌تجدید مشخص می ‌شود. بی‌ خوابی می ‌تواند حاد (کوتاه‌ مدت) یا مزمن (بلندمدت) باشد.
 • آپنه خواب: آپنه خواب اختلالی است که با وقفه‌ های تنفسی در طول خواب مشخص می ‌شود. این وقفه‌ ها می ‌توانند کوتاه یا بلند باشند و بارها در طول شب رخ دهند.
 • اختلالات ریتم شبانه روزی خواب و بیداری: این اختلالات زمانی رخ می ‌دهند که چرخه طبیعی خواب و بیداری بدن مختل شود. این امر می ‌تواند ناشی از مسافرت به مناطق زمانی مختلف، شیفت‌ های کاری شبانه یا برخی شرایط پزشکی باشد.
طب سوزنی و تأثیر آن بر اختلالات خواب
طب سوزنی و تأثیر آن بر اختلالات خواب

کاربرد طب سوزنی در درمان اختلالات خواب

چنانچه پیش تر عنوان شد، طب سوزنی می تواند در درمان طیف وسیعی از اختلالات خواب مفید واقع گردد. لذا به طور خلاصه به کاربرد این طب در درمان اختلالات خواب به شرح ذیل پرداخته شده است:

 • کاربرد طب سوزنی در درمان بی‌ خوابی:

طب سوزنی به عنوان یک درمان مؤثر برای بی‌ خوابی، چه حاد و چه مزمن، شناخته شده است. مطالعات متعددی نشان داده‌ اند که طب سوزنی می‌ تواند به طور قابل توجهی زمان به خواب رفتن را کوتاه کرده، کیفیت خواب را بهبود بخشد و از بیداری ‌های مکرر در طول شب جلوگیری کند.

همچنین می توان به نقش طب سوزنی در درمان بی خوابی با افزایش ترشح هورمن ملاتونین اشاره نمود. ملاتونین هورمونی است که نقش کلیدی در تنظیم چرخه خواب و بیداری دارد. طب سوزنی می ‌تواند به افزایش ترشح ملاتونین و در نتیجه، عمیق ‌تر شدن خواب کمک کند.

 • کاربرد طب سوزنی در درمان آپنه خواب:

آپنه خواب اختلالی است که با وقفه ‌های تنفسی در طول خواب مشخص می ‌شود. طب سوزنی می ‌تواند به شل شدن عضلات مجاری تنفسی و بهبود تنفس در طول خواب کمک کند و بدین ترتیب، علائم آپنه خواب مانند خروپف، تنگی نفس و خواب ‌آلودگی در طول روز را کاهش دهد. همچنین طب سوزنی می تواند طب سوزنی می ‌تواند به کاهش التهاب در مجاری تنفسی کمک کند که یکی از عوامل موثر در آپنه خواب است.

 • کاربرد طب سوزنی در درمان اختلالات ریتم شبانه روزی خواب و بیداری:

طب سوزنی می ‌تواند با تحریک نقاط طب سوزنی خاص به تنظیم چرخه طبیعی خواب و بیداری بدن کمک کند. طب سوزنی می ‌تواند علائمی مانند خستگی در طول روز، مشکل در به خواب رفتن و بیداری زودهنگام صبح را در افراد مبتلا به اختلالات ریتم شبانه روزی خواب و بیداری کاهش دهد. شایان ذکر است که برخی مطالعات نیز نشان داده ‌اند که طب سوزنی می‌ تواند به عنوان یک درمان مکمل در کنار سایر روش ‌های درمانی برای اختلالات ریتم شبانه روزی خواب و بیداری مفید باشد.

مطالب دیگر  از بین بردن گودی زیر چشم با طب سوزنی

مزایای طب سوزنی در درمان اختلالات خواب

طب سوزنی در مقایسه با داروهای خواب، مزایای متعددی دارد که در قسمت زیر به آن ها اشاره شده است:

 • ایمنی: طب سوزنی روشی بسیار ایمن است. عوارض جانبی آن نادر و خفیف هستند و معمولاً به درد مختصر در محل سوزن ‌ها محدود می‌ شوند.
 • عدم ایجاد وابستگی: بر خلاف داروهای خواب، طب سوزنی اعتیادآور نیست و نیازی به افزایش تدریجی دوز برای حفظ اثر آن وجود ندارد.
 • اثربخشی: طب سوزنی در درمان بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات خواب مؤثر است.
طب سوزنی و تأثیر آن بر اختلالات خواب
طب سوزنی و تأثیر آن بر اختلالات خواب

نکاتی در مورد انجام طب سوزنی برای اختلالات خواب

 • انتخاب متخصص: برای انجام طب سوزنی، به یک متخصص طب سوزنی دارای مجوز مراجعه کنید. یکی از بهترین مراکز برای انجام خدمات طب سوزنی، کلینیک تخصصی سلامت هما می باشد.
 • مشاوره قبل از درمان: قبل از شروع درمان، با متخصص طب سوزنی خود در مورد سابقه پزشکی، داروهایی که مصرف می ‌کنید و اختلال خواب خود صحبت کنید.
 • تعداد جلسات: تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان، بسته به نوع اختلال خواب و شدت آن متفاوت بوده و می بایست با مشورت با فرد متخصص در طب سوزنی نسبت به شرکت در تعداد جلسات مقتضی، اقدام نمود.
 • مراقبت ‌های بعد از درمان: بعد از هر جلسه طب سوزنی، نوشیدن آب فراوان و استراحت کافی توصیه می ‌شود.

سخن پایانی

طب سوزنی به عنوان یک روش درمانی طبیعی و ایمن، می ‌تواند به طور مؤثری برای بهبود کیفیت خواب و درمان اختلالات خواب موثر و مفید واقع گردد. همچنین شایان ذکر است که مطالعات متعددی نشان داده‌ اند که طب سوزنی می ‌تواند به طور قابل توجهی زمان به خواب رفتن را کوتاه کرده، کیفیت خواب را بهبود بخشد و از بیداری ‌های مکرر در طول شب جلوگیری کند. لذا چنانچه فردی هستید که از بی‌ خوابی یا سایر اختلالات خواب رنج می ‌برید، طب سوزنی می ‌تواند راه حلی جایگزین یا مکمل برای داروها باشد و به شما کمک کند تا خوابی آرام و بدون دغدغه را تجربه کنید.

مطالب دیگر  انواع طب سوزنی را بشناسید!

سوالات متداول

آیا انجام طب سوزنی به بهبود خواب کمک می کند؟

بله انجام طب سوزنی به بهبود کیفیت خواب کمک می کند.

آیا طب سوزنی روشی ایمن در درمان اختلالات خواب است؟

بله طب سوزنی روشی بسیار ایمن برای درمان اختلالات خواب است.

آیا فرد بعد از انجام طب سوزنی نیاز به استراحت دارد؟

بله بعد از انجام طب سوزنی برای فرد استراحت کافی توصیه می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *