کاربرد طب سوزنی در درمان کبد چرب

 • خانه
 • -
 • طب سوزنی
 • -
 • کاربرد طب سوزنی در درمان کبد چرب
 کاربرد طب سوزنی در درمان کبد چرب

کبد چرب یکی از مشکلات رایج در دنیای امروز است که دلایل مختلفی در ایجاد آن دخیل هستند. اما به طور کلی زمانی که بدن چربی زیادی تولید کند، در این صورت می تواند سلامتی افراد را به خطر بیاندازد و منجر به ایجاد بیماری شود. به طور کلی تکنیک ها و روش های متعددی به منظور درمان کبد چرب وجود دارد. که در این مقاله شما را با روش طب سوزنی و کاربرد طب سوزنی در درمان کبد چرب آشنا کرده و مطالبی را در این زمینه بیان خواهیم کرد.

طب سوزنی

انواع بیماری کبد چرب کدام است؟

کبد چرب ساده

 • همان طور که از نامش مشخص است، کبد چرب ساده یا استئاتوز در مرحله اول بیماری قرار دارد. در این بیماری چربی اضافی در سلول ‌های کبدی جمع شده اما بی ضرر هستند. لازم است بدانید که کبد چرب ساده بدون علائم بوده و تنها با انجام آزمایش می توان از وجود بیماری مطلع شد.

استئو هپاتیت غیر الکلی

 • این نوع بیماری کمی تهاجمی تر می باشد. در واقع در استئو هپاتیت غیر الکلی کبد ملتهب می باشد. از علائم این بیماری می توان به احساس کسلی، درد بالای شکم، درد پایین دنده ها و … اشاره کرد. (کاربرد طب سوزنی در درمان کبد چرب)

فیبروز

 • در صورتی که التهاب مداوم در کبد منجر به تولید بافت فیبری در اطراف سلول‌ های کبدی و رگ‌ های خونی شود، بیماری فیبروز ایجاد می شود. در واقع بافت فیبری جایگزین بافت های سالم کبد می شود.

سیروز

 • سیروز را می توان شدید ترین بیماری کبد چرب دانست. در واقع در این مرحله کبد جمع شده و دلیل ایجاد آن التهابات طولانی کبد می باشد.

آشنایی با طب سوزنی

طب سوزنی روشی مبتنی بر سوزن می باشد. در واقع در این روش با استفاده از سوزن های نازک و مخصوص، سوراخ هایی را بر روی پوست ایجاد می کنند. در واقع طب سوزنی با تحریک قسمت هایی از سطح پوست که عصب فراوانی دارد، بافت ‌ها، غدد، اندام‌ ها و کارکرد های مختلف بدن را تحت تأثیر قرار داده و در درمان بسیاری از بیماری ها و تسکین اغلب درد ها موثر است.

فلسفه طب سوزنی چیست؟

فلسفه طب سوزنی به دو هزار سال پیش در کشور چین بر می گردد. بسیاری از چینیان باستان معتقدند که در بدن انسان یک جریان انرژی نامرئی به نام جریان “چی” وجود دارد که به طور کلی این مسیر در بدن انسان در حالت تعادل است. اما اگر اختلالی در این مسیر شکل گیرد، منجر به ایجاد درد و یا بیماری خواهد شد. که روش درمان آن استفاده از تکنیک ها و روش های طب سوزنی می باشد. (کاربرد طب سوزنی در درمان کبد چرب)

مطالب دیگر  زاویه سازی صورت با طب سوزنی

کاربرد طب سوزنی در درمان کبد چرب

مراحل طب سوزنی در درمان کبد چرب

در مرحله اول فرد باید نسبت به پیدا کردن یک کلینیک تخصصی به همراه یک پزشک متخصص طب سوزنی اقدام کند. لازم است بدانید که انتخاب این موارد تاثیر بسزایی در خوب پیش رفتن روند درمان دارد.

در جلسه اول طب سوزنی، پزشک بیمار را معاینه کرده و اطلاعاتی را مانند سوابق بیماری، سن بیمار، دارو های مصرف کرده و …. را از او می پرسد. سپس پزشک با توجه به معاینات انجام شده و اطلاعات کسب کرده یک طرح درمانی برای بیمار ارائه می دهد. لازم است بدانید که شناسایی نقاط طب سوزنی و انتخاب محل ورود سوزن ها به عهده پزشک می باشد.

سپس نوبت به انجام عملیات کاربرد طب سوزنی در درمان کبد چرب می باشد. به این منظور لازم است که بیمار با توجه به نوع درمان خود، بر روی تخت دراز بکشد و یا روی صندلی بنشیند.

در این مرحله نوبت به ورود سوزن ها در بدن می باشد. بر اساس مطالعات صورت گرفته، طب سوزنی با تاثیر بر متابولیسم چربی ها، افزایش مقاومت به انسولین و افزایش سطح آنتی اکسیدانت ها در کبد، منجر به درمان کبد چرب می شود.

در برخی از مواقع ممکن است پزشک سوزن ها را در جای خود حرکت داده و یا آن ها را بچرخاند. این کار منجر به ایجاد گرما و جریان الکتریسیته در بدن شده و در نتیجه سبب افزایش سرعت روند بهبود بیماری می شود.

و سرانجام مرحله آخر، نوبت به خروج سوزن ها از بدن می باشد. لازم است بدانید که ورود و یا خروج سوزن ها در بدن هیچ دردی به همراه ندارد. چرا که این سوزن ها نازک بوده و مختص طب سوزنی طراحی شده است.

درمان کبد چرب با طب سوزنی به چند جلسه درمان نیاز دارد؟

به طور کلی تعداد جلسات طب سوزنی یک عامل متغیر است. به این معنا که تعداد آن بستگی به عوامل مختلفی دارد. از جمله این فاکتور ها می توان به نوع بیماری فرد، شرایط بیماری فرد، عملکرد بدن نسبت به طب سوزنی و …. اشاره کرد. اما به طور کلی لازم است بدانید که به طور میانگین تعداد جلسات درمان با طب سوزنی بین ۸ الی ۱۵ جلسه می باشد. به این منظور که در طی این تعداد جلسات می توان بهبودی حاصل از درمان را مشاهده کرد.

کاربرد طب سوزنی در درمان کبد چرب

هزینه درمان کبد چرب با طب سوزنی

کاربرد طب سوزنی در درمان کبد چرب یکی از روش هایی است که امروزه بسیاری از افراد از آن برای درمان کبد چرب استفاده می کنند. اما سوالی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند، این است که آیا استفاده از طب سوزنی برای درمان کبد چرب نیاز به هزینه بالا دارد؟ در پاسخ به این سوال لازم است بدانید که هزینه درمان با طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی مناسب تر و به صرفه است.

مطالب دیگر  تاثیر طب سوزنی در درمان ناباروری

اما به طور کلی لازم است بدانید که هزینه درمان کبد چرب با طب سوزنی به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این عوامل می توان به تعداد جلسات درمانی، تجهیزات به کار رفته در روند بیماری، تعداد سوزن های استفاده شده، مزد پزشک و …. بستگی دارد.

مزایای درمان کبد چرب با طب سوزنی چیست؟

 •  از مزایای مهم درمان با طب سوزنی، غیر تهاجمی بدن این روش می باشد. به این معنا که هنگام استفاده از این روش هیچ گونه بی هوشی و یا جراحی صورت نمی گیرد.
 • درمان کبد چرب با طب سوزنی را می توان از ایمن ترین روش های درمانی دانست.
 • از دیگر مزایای درمان با طب سوزنی می توان به افزایش استقامت، بازیابی انرژی، تنظیم هورمون‌ها و افزایش سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.
 • به طور کلی طب سوزنی در درمان بسیاری از بیماری ها و تسکین اغلب درد ها مورد استفاده قرار می گیرد. و همان طور که گفته شد، یکی از کاربرد های گسترده آن، کاربرد طب سوزنی در درمان کبد چرب می باشد.
 • از مزایای مهم طب سوزنی، کم عوارض بودن این روش می باشد. به طور کلی درمان با طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمان از عوارض جانبی بسیار کمتری برخوردار است.
 • طب سوزنی یک روش درمانی سازگار می باشد. به این معنا که در صورت استفاده از روش طب سوزنی می توان از دیگر روش های درمانی نیز استفاده نمود.
 • هنگام درمان با طب سوزنی، افراد هیچ دردی را حس نخواهند کرد. چرا که سوزن های مصرفی در این طب نازک بوده و مخصوص طب سوزنی طراحی شده است.
 • در صورتی که برای درمان کبد چرب از طب سوزنی استفاده کنید، دیگر نیازی نیست که از دارو های شیمیایی استفاده کنید. چرا که طب سوزنی یک روش کاملاً طبیعی می باشد.

کاربرد طب سوزنی در درمان کبد چرب

آیا درمان کبد چرب با طب سوزنی خطرناک است؟

در پاسخ به این سوال لازم است بدانید که درمان کبد چرب با هر روش درمانی با یکسری از خطرات و عوارض همراه است. و درمان با طب سوزنی از این قاعده مستثنی نیست. اما باید بدانید که درمان کبد چرب به روش طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی از عوارض کمتری برخوردار است. از جمله عوارض این روش درمان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

از متداول ترین عوارض طب سوزنی می توان به ایجاد کبودی و خونریزی اشاره کرد. اما لازم به ذکر است که آثار این عوارض پس از مدتی به طور کامل از بین خواهد رفت.

در صورتی که برای انجام طب سوزنی، سوزن ها استریل شده نباشد و ضد عفونی نشده باشند، ممکن است که موجب ایجاد عفونت شود.

مطالب دیگر  طب سوزنی و کاربردهای مربوط به آن

در صورتی که طب سوزنی توسط دکتر متخصص انجام نشود، ممکن است وارد کردن سوزن موجب خونریزی شده و یا به اندام های داخلی آسیب وارد کند.

قبل و بعد از درمان با طب سوزنی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

نکات مهم قبل از انجام طب سوزنی

قبل از این که از روش درمان طب سوزنی استفاده کنید، بهتر است در ابتدا تمامی دارو هایی که از قبل مصرف کرده اید و به طور کلی سوابق بیماری های خود را به دکتر متخصص نشان دهید.

قبل از مراجعه به کلینیک طب سوزنی، یک آزمایش کل از خود را تهیه کرده و آن را به دکتر متخصص نشان دهید.

قبل از درمان به روش طب سوزنی به هیچ عنوان نباید معده شما خالی باشد.

تا چند روز قبل از طب سوزنی از انجام فعالیت های سنگین و همچنین ورزش های سنگین خودداری کنید.

قبل از درمان باید اطلاعات کافی از روش طب سوزنی داشته باشید.

لازم است بدانید که متخصصان علاوه بر طب سوزنی از دیگر روش های درمانی از جمله طب فشاری، میکرونیدلینگ، امبدینگ و …. برای افزایش سرعت روند بیماری استفاده می کنند.

قبل از انجام درمان بهتر است بدانید که سوزن های طب سوزنی نازک بوده و در هنگام فرورفتن در بدن، افراد هیچ دردی را حس نخواهند کرد.

قبل از طب سوزنی مصرف برخی از نوشیدنی ها ممنوع می باشد.

مراقبت های بعد از طب سوزنی

عدم مصرف کافئین، الکل، قهوه و …. از دیگر مراقبت های بعد از طب سوزنی می باشد.

پس از درمان با طب سوزنی تا حد ممکن بدن خود را گرم نگه دارید.

می توانید پس از طب سوزنی به منظور کاهش درد و گرفتگی و همچنین افزایش سرعت روند درمان خود از روش ماساژ درمانی استفاده کنید.

مصرف غذا های سالم و مفید و داشتن رژیم غذایی مناسب یکی دیگر از مراقبت های پس از طب سوزنی می باشد.

از مهم ترین اقداماتی که باید پس از درمان با طب سوزنی انجام داد، استراحت کردن می باشد.

پس از درمان با طب سوزنی لازم است از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.

سوالات متداول

درمان با طب سوزنی چقدر ماندگاری دارد؟

میزان ماندگاری درمان با طب سوزنی به عواملی همچون تعداد جلسات درمان، شرایط بیماری فرد و … بستگی دارد.

آیا درمان با طب سوزنی خطرناک است؟

خیر. طب سوزنی را می توان ایمن ترین روش درمانی دانست.

چه زمانی می توان اثرات درمان با طب سوزنی را مشاهده کرد؟

زمان تاثیرگذاری درمان با طب سوزنی با توجه به شرایط بیماری هر فرد متفاوت خواهد بود.

نویسنده: المیناز اردیبهشت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *