پاک کردن تتو

 • خانه
 • -
 • مقالات
 • -
 • پاک کردن تتو
 پاک کردن تتو

تتو از جمله کارهای مورد علاقه جوانان می باشد. در مواردی نیز بانوان برای قسمت های خالی ابرو، خط لب و … نیز این روش را مورد استفاده قرار میدادند. تا سال ها پیش هیچ روشی برای پاک کردن تاتو و خالکوبی وجود نداشت و افرادی که از انجام اینکار پشیمان می شدند راهی برای بازگشت و پاک کردن تتو در اختیار نداشتند.

اما امروزه انواع روش های خانگی و مدرن روی کار آمده است که در تعداد جلسات کم و بدون عوارض جانبی قادر به از بین بردن طرح و رنگ تتو ها می باشد. در این مقاله قصد داریم در رابطه با پاک کردن تتو مطالبی را بیان کنیم و به سوالات ذهنی شما از جمله اینکه آیا به راستی تتو ها قابل پاک شدن هستند؟ بهترین روش برای پاک کردن تتو کدام است؟ و … پاسخ دهیم.

طب سوزنی

چرا ممکن است افراد برای پاک کردن تتو و خالکوبی اقدام کنند؟

 • با بالا رفتن سن ممکن است افراد از طرح، شکل و رنگ تتو خود احساس پشیمانی کنند.
 • شرط استخدام بسیاری از سازمان ها و ادارات نداشتن تتو می باشد.
 • یکی از شرایط ورود به خدمت سربازی و ورود به نیروهای مسلح نداشتن تتو است.
 • برای دریافت گواهینامه رانندگی فرد باید فاقد تتو و خالکوبی باشد.
 • بسیاری از خانواده ها برای ازدواج ممکن است با داشتن تتو مخالفت کنند.
 • ممکن است فرزندان و نوه ها که دارای طرز فکر متفاوتی هستند نسبت به تتو مخالفت و اعتراض کنند.
 • در کشور ما اماکن عمومی مانند استخر ها از ورود افراد دارای تتو ممانعت میکنند.
 • تغییرطرز تفکر ممکن است دلیلی بری پاک کردن تاتو و خالکوبی باشد.
 •  و …

آیا میتوان تمامی تتو ها را پاک کرد؟!

حال سوالی که در ذهن بسیاری از افراد ایجاد می شود این می باشد که آیا تمامی تتو ها با جوهر ها و رنگ های مختلف قابل پاک شدن هستند؟! در پاسخ به این سوال باید گفت خیر- پاک شدن یا نشدن تتو ها به نوع جوهر و رنگ مورد استفاده در آن بستگی دارد.

در صورتی که در تتو شما، از رنگ های با ماندگاری بالا استفاده شده باشد طبیعتا پاک کردن آن ها دشوار خواهد بود و ممکن است به طور کاملا پاک نشود. تتو هایی که در آن از رنگ سیاه استفاده شده است را به راحتی میتوان پاک کرد، بعد از رنگ مشکی پاک کردن تتو های قرمز راحت می باشد.

مطالب دیگر  همه چیز درباره پلکسر

اما تتو هایی با رنگ های قهوه ای خرمایی، آبی و سبز پر رنگ مقاومت بیشتری در برابر پاک شدن دارند. و رنگ های نارنجی، زرد و قهوه ای به هیچ عنوان با روش های رایج پاک کردن تتو پاک نخواهند شد. با این حال برای مطمئن شدن از پاک شدن یا نشدن تتو باید با متخصص پوست مشورت کنید.

پاک کردن تتو

فرآیند پاک کردن تتو به چه صورت است؟

ممکن است بسیاری کنجکاو باشند که فرآیند پاک کردن تتو چگونه است. برای اینکه با این موضوع آشنا شوید در ابتدا باید شناخت کافی از ساختار پوست داشته باشید که در ادامه بیان میکنیم:

در زمان انجام تتو رنگ های تتو به لایه عمیق پوست یعنی درم وارد می شود که این لایه در زیر اپیدرم پوست قرار دارد.  بنابراین رنگ تتو در آن لایه قرار میگیرد و توسط اپیدرم محافظت می شود. حال باید بدانید که لایه اپیدرم پوست دائما در حال تولید سلول های جدید میباشد در حالی که درم به هیچ وجه اینگونه نخواهد بود. از این رو مواد خارجی که به این لایه وارد میشوند تنها از طریق دفع میتوانند خارج شود. با توجه به این توضیحات احتمالا به دلایل دائمی بودن تتو پی برده اید. بنابراین برای انجام تتو های نیه دائمی باید تتو روی لایه اپیدرم انجام شود.  از این رو پاک کردن تاتو ها به دو روش انجام میشود:

 • وارد شدن به لایه های عمیق پوست و دسترسی راحت به لایه درم
 • از بین بردن لایه اپیدرم پوست و دسترسی به لایه درم

انواع روش های پاک کردن تتو در منزل

در ابتدا باید بدانید که روش های خانگی پاک کردن تتو ممکن است در هر حالتی تاثیر گذار نباشد. چرا که تنها بر لایه اپیدرم پوست اثر میگذارد. در ادامه رایج ترین روش های پاک کردن تاتو در منزل را معرفی میکنیم:

پاک کردن تتو با نمک

در ابتدا باید بدانید که پاک کردن تتو با نمک بسیار خطرناک می باشد. در این روش ابتدا لایه اپیدرم پوست را از بین میبرند، سپس با مالیدن نمک اقدام به پاک کردن تتو می نمایند. استفاده از نمک نه تنها چندان تاثیر گذار نیست بلکه درد بسیار زیادی را ایجاد میکند و جای زخم آن روی پوست باقی میماند.

مطالب دیگر  آشنایی با نحوه انجام طب سوزنی

پاک کردن تتو با مخلوط آلوئه ورا و ماست

استفاده از ترکیب ماست با آلوئه ورا، عسل و … هیچگونه عوارض و خطری نخواهد داشت و احساس دردی نیز ایجاد نمیکند. اما باید بدانید در پاک کردن تاتو ها نیز اثری ندارد. چرا که این مخلوط تنها قادر به اثر گذاری روی لایه اپیدرم می باشد.

پاک کردن تتو

پاک کردن تاتو با شن

پاک کردن تاتو با شن نیز از جمله روش هایی است که استفاده از آن توصیه نمیشود. چرا که نه تنها ممکن است هیچ اثری در پاک کردن تاتو شما نداشته باشد بلکه امکان دارد منجر به بریدگی، زخم های پوستی، عفونت  و … شود.

پاک کردن تاتو با آبلیمو

بی شک همه شما از خواص آبلیمو بر روی پوست آگاه هستید که منجر به روشن شدن و شفافیت پوست میگردد. با توجه به اینکه آبلیموها دارای خاصیت اسیدی هستند برای پاک کردن تاتو نیز مورد استفاده قرار میگیرند. اما باید توجه کنید استفاده از آبلیمو ممکن است حساسیت پوستی ایجاد کند.

پاک کردن تاتو با استفاده از کرم ها و محلول های مختلف

با توجه به افزایش کسانی که قصد پاک کردن تاتو را دارند امروزه محصولات مختلفی به این منظور روی کار آمده است. اما نکته قابل توجه این می باشد که این محصولات دارای تاییدیه سازمان جهانی غذا و دارو نمی باشند. بنابراین طبیعی است که هیچ اطمینانی برای کسب نتایج رضایت بخش از مصرف آن ها وجود ندارد. علاوه بر این ممکن است استفاده از کرم ها و محلول ها عوارض جانبی نیز به همراه داشته باشد.

پاک کردن تاتو با استفاده از سالیسیلیک اسید و گلی کولیک اسید

این محصولات هر دو دارای خاصیت لایه برداری می باشند و در پاکسازی سلول ها مرده پوست نیز اثر گذار هستند. اما با این حال نمیتوان مطمئن بود که قادر به پاک کردن تتو می باشند. چرا که قادر به تاثیرگذاری بر لایه درم نبوده و تنها بر روی لایه اپیدرم اثرگذار هستند.

مطالب دیگر  معرفی روش درمانی طب سوزنی و فرآیند آن

روش های پیشرفته و کلینیکی پاک کردن تاتو

طبیعتا روش های کلینیکی اثر گذاری بیشتری نسبت به روش های خانگی دارند اما با این حال بازهم احتمال عفونت و زخم شدن پوست وجود خواهد داشت. در ادامه تعدادی از روش های پیشرفته پاک کردن تاتو را بیان میکنیم:

پاک کردن تاتو با لیزر

بهترین راه برای پاک کردن تاتو استفاده از لیزر می باشد که از تاییدیه سازمان جهانی غذا و دارو نیز برخوردار است.  استفاده از لیزر منجر میشود بدون استفاده از هیچگونه مواد شیمیایی و خارجی تتو کاملا از بین برود. عملکرد لیزر به اینگونه است که ابتدا ذرات رنگ تاتو را به ذرات کوچکتری تبدیل میکند تا گلبول های سفید قادر به حمل آن ها باشد و در نتیجه از بدن خارج شوند. باید بدانید پاک کردن تاتو با لیزر به چند جلسه درمانی نیاز دارد.

پاک کردن تاتو با عمل جراحی

برای از بین بردن تاتو هایی که دارای طرح های کوچکی هستند میتوان از جراحی پلاستیک استفاده کرد. به این صورت که طی عمل جراحی قسمتی از پوست را به طور کامل بر میدارند و به هم بخیه میزنند. (قسمتی از پوست که تاتو روی آن قرار دارد.)

پاک کردن تاتو با روش درم آبریژن

درم آبریژن یکی از روش هایی است که معمولا برای از بین بردن چین و چروک های پوستی مورد استفاده قرار میگیرد. در روش درم آبریژن، سمباده مورد استفاده قرار میگیرد که منجر به لایه برداری لایه بیرونی پوست میگردد.  این روش نسبت به سایر روش هایی که برای پاک کردن تاتو بیان کردیم از نظر اقتصادی به صرفه تر بوده و کاملا غیر تهاجمی است. تنها عوارض احتمالی درم آبریژن التهاب و قرمزی پوست است.

پاک کردن تتو

سوالات متداول

برای پاک کردن تتو از روش های خانگی استفاده کنیم و یا روش های کلینیکی؟

برای انتخاب بهترین روش با متخصصان مشورت کنید اما به طور کل روش های کلینیکی تاثیرگذاری بیشتری دارند.

آیا پاک کردن تاتو درد دارد؟

این موضوع به روش انتخابی شما بستگی دارد اما بازهم درد آن از درد تاتو زدن بیشتر نخواهد بود.

آیا پاک کردن تاتو خطرناک است؟

بسته به شرایط مختلف بدن بیمار ممکن است پاک کردن تاتو ریسک پذیر باشد.

نوسینده: المیناز اردیبهشت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *