استفاده از نقاط طب سوزنی گوش برای درمان بسیاری از بیماری‌ها

  • خانه
  • -
  • طب سوزنی
  • -
  • استفاده از نقاط طب سوزنی گوش برای درمان بسیاری از بیماری‌ها
 استفاده از نقاط طب سوزنی گوش برای درمان بسیاری از بیماری‌ها

طب سوزنی بیش از ۳۰۰۰ سال است که در جهان استفاده می‌شود و پیشینه آن به کشور چین بازمی‌گردد. میکروسیستم‌هایی که کشور چین استفاده می‌کند، می‌تواند انواع بیماری‌ها را درمان کند و دردها را تسکین بخشد. میکروسیستم‌های مختلفی در بدن انسان وجود دارند، به عنوان مثال در ایریدولوژی می‌توان تشخیص داد که کدام عضو بدن دچار بیماری است اما نمی‌توان از این سیستم برای درمان استفاده کرد. با استفاده از نقاط طب سوزنی گوش نه‌تنها می‌توان عضو بیمار بدن را تشخیص داد، بلکه از طریق گوش می‌توان پیشگیری و درمان را انجام داد.

گوش

طب سوزنی گوش یا اریکولو تراپی چیست؟

استفاده از نقاط طب سوزنی گوش یک درمان تخصصی است که بر اساس طب سوزنی چینی با قدمت بیش از ۳ هزار سال انجام می‌شود. طب سوزنی در عرصه طب شرقی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر است. زمانی که علم طب سوزنی چینی به اروپا می‌رسد، در رابطه با هرکدام از میکروسیستم‌های موجود برروی آن کار می‌کنند؛ و با تلاش مستمر در این علم به دنبال این هستند که چطور می‌شود به درمان افراد بدون نیاز به مواد شیمیایی کمک کرد.

 این میکرو سیستم کل بدن را بر روی گوش منعکس می‌کند و با روش‌هایی مانند رفلکسولوژی و ایرولوژی بیان می‌کند که در داخل بدن چه اتفاقاتی میافتد و همچنین بدن با چه مشکلاتی روبرو است. درواقع با نگاه به گوش انسان می‌توان از صحت و سلامتی قدرت جسمانی او آگاه شد.

گوش مانند یک تابلوبرق نسبت به مغز انسان عمل می‌کند. هر نقطه‌ای از این تابلو که در اینجا منظور گوش است را سوزن‌گذاری کنید، رفلکس آن در ناحیه خاصی از مغز اتفاق می‌افتد و آن را تحریک می‌کند، در این هنگام اندورفین ترشح می‌شود که باعث تسکیل درد است.

طب سوزنی گوش

نکات بیشتر در این خصوص

رفلکس تمامی ارگان‌‌ها و اعضای داخلی بدن در ناحیه گوش وجود دارد. با استناد بر تجارب متخصصین فعال در این حوزه، می‌توان گفت که اثر درمانی نقاط طب سوزنی گوش در ۹۰ درصد از بیماری‌ها مشاهده شده و دامنه وسیعی از انواع بیماری‌ها را طب سوزنی گوش پوشش می‌دهد. با استفاده از این طب در اختلالاتی مانند انواع زانودردها، دردهای شانه، دست‌درد، درد در مچ پا یا دست، اختلالات تیروئید، قاعدگی و یائسگی، انواع بیماری‌های معده، گوارشی، آسم به نتایج شگفت‌انگیزی دست یافتند.

از نقاط طب سوزنی گوش که یک روش منحصر به فرد و مستقل و یا یک مکمل درمان است، می‌توان به منظور ارتقا سلامتی با روش‌های دیگر پزشکی استفاده کرد. میزان اثربخشی نقاط طب سوزنی گوش به گونه‌ای است که پزشکان با خیال آسوده می‌توانند در کنار علم روز بدون هیچ‌گونه مداخله‌ای به یکدیگر از آن استفاده کنند و به عنوان یک گزینه مکمل مورد بهره‌برداری قرار بدهند.

مطالب دیگر  طب سوزنی و درمان بی حسی دست و پا

کاربرد های نقاط طب سوزنی گوش

از کاربردهای دیگر نقاط طب سوزنی گوش می‌توان به کنترل درد در مشکلات تنفسی، اختلالات گردش خون، بیماری‌های اورولوژی، بیماری‌های زنان و زایمان، بیماری‌های کودکان، اختلالات چشم و پوست، بیماری‌های شکمی اشاره کرد. همچنین در کاهش وزن، ترک سیگار، اعتیاد و مشروبات الکلی نیز از این طب استفاده می‌شود.

با سوزن‌گذاری در گوش برای کمردرد و میگرن، فشار خون بالا و اضطراب می‌توان به صورت رضایت‌بخشی نتیجه مثبت گرفت. تنها با سوزن‌گذاری پنج نقطه از گوش می‌توان اکثر بیماری‌ها را درمان کرد.

طب سوزنی

نگاه طب چین و فرانسه به نقاط طب سوزنی گوش

متخصص مغز و اعصاب، پروفسور پل نوژیه از فرانسه، به این درک رسید که تاثیر گوش انسان بر بدن بسیار فراتر است. ایشان با گذراندن دوره‌ای در چین، علم خودشان را با آن ادغام می‌کند و در سال ۱۹۵۷ به صورت رسمی نظریه‌ی خود را در حوزه نقاط طب سوزنی گوش به ثبت می‌رساند. طبق این نظریه نقاط بیشتری نسبت به طب سوزنی چینی در گوش وجود دارد که با تحریک این نقاط می‌توان به سلامتی ارگان‌ها و اعضای بدن دست پیدا کرد.

در چارت طب چینی در هر گوش به طور متوسط ۱۰۰ نقطه وجود دارد که این نقاط تمامی اعضای بدن را شامل می‌شود. اما پروفسور پل نوژیه معتقد است در هر گوش انسان ۲۰۰ نقطه وجود دارد. با بررسی‌های انجام‌شده می‌توان گفت که چارت طب چینی به صورت کلی نقاط را تعریف کرده است. اما در نظریه پروفسور نوژیه ممکن است یک عضو یا ارگان به چندین نقطه ربط داشته باشد. به عنوان مثال طبق طب چینی، قلب در قسمت مرکزی گوش قرار دارد اما طبق نظریه پروفسور در نقطه‌ی دیگری نیز می‌توان قلب را پیدا کرد. به این دلیل که ایشان از جدیدترین دستگاه‌های روز مانند اسکن، ام آر آی و … استفاده کرده و نتایج جامع‌تری بدست آورده است.

در حال حاضر طب سوزنی گوش به طور گسترده‌ای در فرانسه، ایتالیا، آلمان، یونان، آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر در حال انجام است. طبق آمار سازمان جهانی بهداشت (WHO) در سال ۱۹۹۰، حدود ۱۵۰نوع بیماری را با طب سوزنی گوش می‌توان درمان کرد. طبق بیانیه‌ی این سازمان، طب سوزنی گوش بهترین میکروسیستمی است که به راحتی می‌توان از آن استفاده کرد و اثرگذاری قابل قبولی برای مداوای بیماری‌ها دارد.

تجهیزات مورد استفاده در نقاط طب سوزنی گوش

سوزن‌هایی که در طب سوزنی استفاده می‌شوند بسیار باریک‌اند و در هنگام استفاده از آن‌ها به طور معمول دردی احساس نمی‌شود.  از جهت هزینه تجهیزات نقاط طب سوزنی گوش از سطح متوسطی برخوردار است. برای سوزن‌گذاری گوش می‌توان از سید، دانه‌های گل‌ها وگیاهانی که در اطراف ما هستند، گواشاها و حتی از ماساژ استفاده کرد. در بعضی از مواقع هم می‌توان از علم روز یعنی استفاده از لیزر، درمان را انجام داد.

مطالب دیگر  نقاط طب سوزنی گوش

معرفی نقاط طب سوزنی گوش و اثردرمانی هر یک از آن‌ها

گوش مانند یک جنین وارونه است که سر در قسمت زیرین، معده، روده و کلیه در قسمت وسط،  دست، لگن و پا در قسمت بالایی آن قرار دارند. در ناحیه نرمه یا لوپ گوش، تمام نقاط رفلکس مغز، نخاع، چشم و نواحی مربوط به سر در آن‌جا قرار دارد. در این علم با توجه به نقاط بازتابی در گوش، کار تشخیص و درمان انجام می‌پذیرد. در جدول (۱) نام برخی از  نقاط طب سوزنی گوش به همراه کاربرد آن‌ها بیان شده است.

هرکدام از این نقاط به تنهایی و یا برای اثربخشی بیشتر می‌توانند با نقاط دیگر به کار روند. در بخش مثلثی شکل گوش ۱۰ نقطه که شامل نقاط ۱ تا ۱۰ است، وجود دارد. و همچنین نقاط ۱۱ تا ۲۰ مربوط به قسمت نرمه گوش می‌باشند.

گوش تراپی

جدول ۱٫ برخی از نقاط طب سوزنی گوش و کاربرد آن‌ها

شماره نقطه نام نقطه کاربرد نقطه
۱ Ear- Shenmen

 

یکی از مهم‌ترین نقاط گوش با کاربردهای زیاد است. قلب و ذهن را ارام می‌کند و در رژیم‌های غذایی به‌خصوص در رژیم‌های لاغری، ترک سیگار، ترک اعتیاد از این نقطه استفاده می‌کنند. بهتر است در هر نوع سوزن‌گذاری اولین نقطه، نقطه shenmen باشد. به این دلیل که چینی‌ها معتقدند قلب به روی چشم  باز می‌شود و چون shenmen ارام‌کننده قلب است، در نتیجه اثر خوبی بر روی چشم‌ها خواهد داشت و باعث تقویت چشم‌ها خواهد شد.
۲ Stop Wheezing از بین‌ بردن خس خس سینه، درمان آسم و سایر بیماری‌های تنفسی
۳ Hypertension درمان فشار خون بالا
۴ Sympathetic 1 درمان خس خس سینه و تنظیم سیستم عصبی، درمان بیماری‌های معده و گردش خون
۵ Sympathetic 2 (Underside)

 

کنترل استرس، درمان بیماری‌های معده و گردش خون
۶ Sympathetic 3 کنترل استرس، درمان بیماری‌های معده و گردش خون
۷ Uterus/Prostate درمان قاعدگی نامنظم، ناتوانی جنسی، شب ادراری
۸ Constipation درمان یبوست
۹ Hepatitis درمان هپاتیت
۱۰ Hip Joint درمان لگن
۱۱  Upper Teeth درمان درد دندان‌های بالا
۱۲ Tongue درمان مشکلات مربوط به زبان
۱۳ Jaw درمان مربوط به مشکلات فک
۱۴ Lower teeth درمان درد دندان‌های پایین
۱۵ Eye درمان درد مربوط به چشم‌ها
۱۶ Inner Ear درمان گوش داخلی
۱۷ Helix 5 درمان مشکلات مربوط به لوزه دردناک و حاد
۱۸ Tonsil درمان مربوط به لوزه
۱۹ Helix 6 درمان مربوط به لوزه دردناک و حاد
۲۰ Insomnia درمان بی‌خوابی
۲۱ Thirst درمان عطش زیاد
۲۲ External Nose درمان مربوط به مشکلات پولیپ بینی
۲۳ Hunger درمان مربوط به گرسنگی
۲۴ Internal Nose درمان سینوزیت فک بالا
۲۵ Adrenal درمان بی‌نبضی، افت فشار خون، شوک، آسم، التهاب
۲۶ Wrist درمان درد مچ دست
۲۷ Finger درمان درد انگشتان
۲۸ Allergy  درمان مربوط به آلرژی
۲۹ Shoulder درمان مربوط به درد شانه‌ها
۳۰ Elbow درمان درد مربوط به آرنج
۳۱ Clavicle درمان ترقوه
۳۲ Shoulder Joint درمان مربوط به درد شانه‌ها
۳۳ Thyroid درمان تیروئید
۳۵ Mouth درمان مربوط به فلج صورت، زخم دهان
۳۶ Heart درمان تپش قلب، هیستری بیماری روانی، آریتمی قلبی
۳۷ Trachea درمان سرفه
۳۸ Lung درمان کهیر، آسم، سرفه
۳۹ Lung درمان کهیر، آسم، سرفه
۴۰ Esophagus درمان عدم قورت دادن
۴۱ Cardiac Orifice: درمان استفراغ، تهوع
۴۲ Stomach درمان اختلال گوارش، تهوع، معده‌درد
۴۳ Liver درمان مشکلات بینایی مالیخولیایی
۴۶ Spleen درمان اختلال گوارش، بادکردگی و انبساط شکم
۴۷ Sanjiao درمان یبوست
۴۸ Duodenum درمان زخم عنثی عشر، کمک‌کننده در هضم غذا
۴۹ Small Intestine درمان تپش قلب، سوء هاضمه، مشکلات روده کوچک، اختلال در گوارش، زمانی که بدن جذب غذا را به خوبی انجام ندهد.
۵۰ Large Intestine درمان اسهال، یبوست، مشکلات روده بزرگ
۵۱ Appendix درمان آپاندیس
۵۲ Urinary Bladder درمان بی‌اختیاری ادرار، احتباس و نگهداری
۵۴ Ureters درمان تکرر ادرار، احتباس ادرار
۵۵ Pancreas & Gallbladder درمان لوزالمعده، سوء هاضمه، بیماری‌های مجاری صفراوی
۵۶ دیافراگم Diaphragm درمان سکسکه و هق هق کردن/زردی و یرقان
۵۷ Lower Portion Of Rectum درمان اسهال و یبوست
۶۰ Ear Apex درمان سستی کمر
۶۶ Brain Point درمان خیس‌کردن جای خواب
۶۷ Occiput درمان خستگی شدید نواحی عصبی
۶۹ Forehead درمان سردرد
۷۰ Brain Stem درمان سردرد، سرگیجه
۷۴ Testis(Oveary) درمان درد بیضه، قاعدگی نامنظم
۷۵ Endocrine درمان قاعدگی نامنظم
۸۱ Sciatic Nerve درد موضعی ناحیه را از بین می‌برد
۸۳ Buttocks درد موضعی ناحیه را از بین می‌برد
۸۴ Abdomen درمان درد شکم
۸۵ Chest درمان درد عصبی بین دنده‌ای، درد در ناحیه سینه
۸۸ Neck درمان گردن درد عصبی، انواع مشکلات گردن، دیسک گردن

اگر می خواهید بدانید طب سوزنی دقیقا به چه دردی می خورد پیشنهاد میکنم ویدئو زیر رو از دست ندید:

و در نهایت آیا می‌شود به نقاط طب سوزنی گوش برای درمان بیماری‌ها اعتماد کرد؟

طبق مطالب گفته شده، استفاده از نقاط طب سوزنی گوش روشی بسیار کارآمد و در دسترسی است. این روش از روش‌های قدیمی درمان بوده و تا به الان افراد زیادی از این روش استفاده کردند. بالطبع استفاده نادرست از این روش می‌تواند باعث اختلالات و مشکلاتی در بدن انسان شود. از این جهت بهتر است، برای استفاده از این روش به متخصصین مربوطه مراجعه شود.

مطالب دیگر  مراقبت از پوست بعد از انجام پیلینگ صورت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *