تسکین درد مفاصل با طب سوزنی

 • خانه
 • -
 • طب سوزنی
 • -
 • تسکین درد مفاصل با طب سوزنی
 تسکین درد مفاصل با طب سوزنی

امروزه سبک زندگی ناسالم و غلط موجب شده آرتروز در میان سالمندان و میانسالان شایع شود. به طور کلی دلایل متعددی به منظور ایجاد درد مفاصل و آرتروز وجود دارد که از جمله آن ها می توان به کمبود اسید های چرب در بدن، کمبود کلسیم، ضعف استخوان ها، کهولت سن، آسیب ها و …. اشاره کرد. برای درمان درد مفاصل و آرتروز راه ها و تکنیک ها بسیاری وجود دارد که ما در این مقاله قصد داریم شما را با تسکین درد مفاصل با طب سوزنی آشنا کرده و مطالبی را در این زمینهه بیان کنیم.

طب سوزنی

آرتروز چیست؟

نوعی بیماری است. که در آن مفاصل التهاب یافته و در بین مفاصل درد شدیدی ایجاد می شود. مطابق با تحقیقات صورت گرفته، دو نوع آرتروز به نام های استئوپوروز (پوکی استخوان) و آرتریت روماتوئید (رماتیسم ‌مفصلی) وجود دارد. که در این میان لازم است بدانید که پوکی استخوان در بیشتر مواقع از اختلالات ژنتیکی صورت می گیرد و رماتیسم مفصلی به دلیل ضعف سیستم ایمنی ایجاد می شود.

آشنایی با روش درمان طب سوزنی

طب سوزنی یک روش طبیعی می باشد که قدمت آن به دو هزار سال پیش بر می گردد که خاستگاه آن کشور چین می باشد. بسیاری از متخصصان طب سوزنی معتقدند که در بدن انسان یک نیروی نامرئی به  نام جریان چی وجود دارد که به عنوان یک سیستم انرژی در بدن عمل می کند. در صورتی که اختلالی در مسیر این جریان ایجاد شود، منجر به ایجاد درد و یا بیماری خواهد شد. که راه درمان آن استفاده از طب سوزنی می باشد. در طب سوزنی با استفاده از سوزن های نازک و مخصوص، و وارد کردن آن در قسمت های خاصی از بدن، منجر به کاهش درد و درمان بیماری می شوند.

انواع روش های تسکین درد مفاصل با طب سوزنی کدام است؟

تسکین درد مفاصل با طب سوزنی الکتریکی

 • در این روش سوزن های کوچک و جریان خاص الکترومغناطیسی را به صورت مستقیم وارد نقاطی می کنند که درگیر بیماری می باشند. به طور کلی استفاده از این روش درمان بین ۴ الی ۶ هفته زمان بر است.
مطالب دیگر  زاویه سازی صورت با طب سوزنی

تسکین درد مفاصل با طب سوزنی

 • در این نوع درمان، پزشک با پیدا کردن نقاط درگیر شده و وارد کردن سوزن های کوچک، منجر به پمپاژ جریان خودن شده و در نتیجه موجب تسکین درد مفاصل می شود. لازم به ذکر است که استفاده از تسکین درد مفاصل با طب سوزنی، یک پروسه طولانی مدت است که بسیار موثر بوده و امروزه نیز استفاده از روش درمان با طب سوزنی، محبوب شده است.

تسکین درد مفاصل با طب فشاری

 • یکی از قدیمی ترین روش های درمانی، طب فشاری می باشد. در این طب بدون استفاده از سوزن، درد مفاصل را تسکین می بخشند. در واقع در این روش نقاط درگیر شده را کاملاً ماساژ و فشار داده. و منجر به گردش خون در داخل غضروف می شوند. لازم است بدانید که استفاده از این روش درمان بین ۲ الی ۴ هفته زمان بر می باشد.

تسکین درد مفاصل با درمان های گیاهی

 • در این روش انواع مختلفی از گیاهان دارویی را بر روی نقاط دردناک و مفاصل قرار می دهند. لازم به ذکر است که اخیراً درمان با دارو های گیاهی یکی از رایج ترین و مورد علاقه ترین روش های درمان در میان بیماران دارای درد مفاصل و آرتروز می باشد.

تسکین درد مفاصل با طب سوزنی

گام به گام مراحل درمان و تسکین درد با طب سوزنی

انتخاب کلینیک به همراه پزشک متخصص طب سوزنی

 • انتخاب یک کلینیک خوب به همراه پزشک متخصص طب سوزنی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. چرا که اگر به هر دلیلی در انتخاب این موارد دقت نشود، ممکن است در درمان درد و یا بیماری هیچ بهبودی حاصل نشود.

جلسه اول طب سوزنی

 • در جلسه اول طب سوزنی، پزشک بیمار را معاینه کرده و اطلاعاتی را مانند سوابق بیماری، سن بیمار، دارو های مصرف کرده و …. را از او می پرسد. سپس پزشک با توجه به معاینات انجام شده. و اطلاعات کسب کرده یک طرح درمانی برای بیمار ارائه می دهد.
مطالب دیگر  پاک کردن تاتو با جوش شیرین

آماده سازی برای درمان

 • سپس نوبت به انجام عملیات طب سوزنی می باشد. به این منظور لازم است که بیمار با توجه به نوع درمان خود، بر روی تخت دراز بکشد و یا روی صندلی بنشیند.

شروع عملیات طب سوزنی

 • در این مرحله نوبت به ورود سوزن ها در بدن مطابق با نقاط مشخص شده. توسط پزشک می باشد. در برخی از مواقع ممکن است پزشک سوزن ها را در جای خود حرکت داده و یا آن ها را بچرخاند. این کار منجر به ایجاد گرما و جریان الکتریسیته در بدن شده. و در نتیجه سبب افزایش سرعت روند بهبود بیماری می شود.

خروج سوزن ها از بدن

و سرانجام مرحله آخر، نوبت به خروج سوزن ها از بدن می باشد. لازم است بدانید که ورود و یا خروج سوزن ها در بدن هیچ دردی به همراه ندارد. چرا که این سوزن ها نازک بوده. و مختص طب سوزنی طراحی شده است.

تسکین درد مفاصل با طب سوزنی

مزایای طب سوزنی چیست؟

ایمنی بالا و عوارض کم طب سوزنی

 • در میان تعداد زیاد روش های درمانی، می توان گفت که تسکین درد مفاصل با طب سوزنی به نسبت سایر روش ها ایمن تر می باشد. و با کمترین عوارض جانبی همراه است.

سازگاری بالا

 • طب سوزنی یک روش سازگار می باشد. به این منظور که در صورت استفاده از طب سوزنی، می توان از دیگر روش های درمانی مانند میکرونیدلینگ، امبدینگ و … استفاده کرد.

طب سوزنی در زیبایی

 • از طب سوزنی می توان علاوه بر درمان بیماری ها و تسکین بسیاری از درد ها، برای زیبایی صورت مانند جوانسازی پوست، رفع آکنه و جوش، رفع غبغب، شفاف سازی پوست و …. استفاده نمود.

هزینه مناسب درمان با طب سوزنی

تاثیرات مثبت در بدن

 • از دیگر مزایای درمان با طب سوزنی می توان به افزایش استقامت، بازیابی انرژی، تنظیم هورمون‌ها و افزایش سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.
مطالب دیگر  درمان کمردرد با طب سوزنی

عدم احساس درد هنگام انجام طب سوزنی

 • درمان با طب سوزنی هیچ دردی به همراه ندارد. به دلیل این که سوزن های مصرفی در طب سوزنی نازک بوده. و مخصوص این طب طراحی شده است.

روش طبیعی است

 • طب سوزنی یک روش کاملاً طبیعی بوده و از این رو در صورت استفاده از این روش، دیگر نیازی به استفاده از دارو های شیمیای نمی باشد.

طب سوزنی غیر تهاجمی است

 • یک روش غیر تهاجمی می باشد. به این منظور که درمان با طب سوزنی نیاز به هیچ گونه عمل جراحی و بی هوشی ندارد.

تسکین درد مفاصل با طب سوزنی

عوارض درمان با طب سوزنی

مطمئناً انجام هر روشی به منظور درمان بیماری و یا تسکین درد، با عوارضی همراه است. که طب سوزنی از این قاعده مستثنی نیست. اما به طور کلی لازم است بدانید که درمان با طب سوزنی به نسبت سایر روش ها از عوارض جانبی کمتری برخوردار می باشد. از عوارض طب سوزنی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • از متداول ترین عوارض احتمالی طب سوزنی می توان به ایجاد کبودی در ناحیه درمان اشاره کرد.
 • در صورتی که برای انجام طب سوزنی، سوزن ها استریل شده نباشد. و ضد عفونی نشده باشند، ممکن است که موجب ایجاد عفونت شود.
 • در صورتی که طب سوزنی توسط دکتر متخصص انجام نشود، ممکن است. وارد کردن سوزن موجب خونریزی شده. و یا به اندام های داخلی آسیب وارد کند.

سوالات متداول

تسکین درد مفاصل با طب سوزنی، چقدر طول می کشد؟

زمان درمان با طب سوزنی، با توجه به شرایط هر فردی متفاوت است.

آیا درمان با طب سوزنی گران است؟

خیر. درمان با طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی از هزینه های مناسب تری برخوردار است.

آیا درمان با طب سوزنی، ماندگار است؟

ماندگاری درمان با طب سوزنی با توجه به عواملی مانند شرایط بیماری، نوع بیماری و … متفاوت است.

نویسنده: المیناز اردیبهشت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.