آموزش طب سوزنی در خانه

 • خانه
 • -
 • طب سوزنی
 • -
 • آموزش طب سوزنی در خانه
 آموزش طب سوزنی در خانه

امروزه اثربخشی طب سوزنی به عنوان یک روش درمانی باستانی با قدمت چند هزار سال مورد تأیید پزشکان قرار دارد. بر اساس نتایج تحقیقات انجام ‌شده، طب سوزنی در درمان تعدادی از بیماری‌های مزمن از جایگاه مناسبی برخوردار است. بنابراین در این مقاله سعی در بیان نکات و موارد مهم ولازم در خصوص آموزش طب سوزنی در خانه را داریم.

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی نوعی از درمان است که تأثیر بسزایی در زمینه‌ی تسکین درد و رفع طیف گسترده‌ای از مشکلات دارد. این امر به وسیله‌ی ورود تعدادی سوزن بسیار باریک و نازک به نقاط مشخصی از پوست بدن افراد صورت می‌پذیرد.

چگونگی تأثیر طب سوزنی

در این روش درمان شاهد تحریک اعصاب پوست و عضله از طریق ورود سوزن‌های کاربردی در نقاط خاص هستیم. با استفاده از این نوع درمان، تولید هورمون‌های طبیعی بدن در اثر انتشار انرژی در عروق افزایش می‌یابد.

نکته‌ی قابل توجه این است که با آموزش طب سوزنی در خانه و به کارگیری آن در منزل امکان ایجاد تأثیری مثبت بر سلامت و آرامش افراد را فراهم می‌شود.

یادگیری طب سوزنی

نوع سوزن مورد استفاده در طب سوزنی

همانطور که بیان شد، طب سوزنی از طریق ورود سوزن‌های خیلی نازک به نقاط مشخصی از بدن انجام می‌شود. البته توجه داشته باشید که این نوع سوزن با سوزن‌های هایپودرمی در زمان تزریق و یا انتقال خون دارای تفاوت‌هایی هستند.

سوزن‌های مورد استفاده در طب سوزنی دارای ویژگی‌هایی از قبیل شکل جامد، بهره‌مندی از لبه‌ی گرد، استریل‌شده و یک بار مصرف می‌باشند.

میزان قابل اعتماد بودن طب سوزنی

طب سوزنی و آموزش طب سوزنی در خانه را می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین و ایمن‌ترین روش‌های درمان در کشور انگلستان به شمار آورد.

انتخاب متخصصان واجد شرایط و مجرب در زمینه‌ی طب سنتی نقش مهمی را در برخورداری از درمانی ایمن و مؤثر ایفا می‌کند.

طب سوزنی

کاربرد های طب سوزنی

توان بالای طب سوزنی در کنترل و کاهش درد مزمن از جمله مهم‌ترین دلایل مردم در استفاده از این نوع روش درمانی محسوب می‌شود. اما کاهش درد تنها خاصیت این علم به حساب نمی‌آید. بنابراین آشنایی با دیگر موارد قابل درمان از طریق به کارگیری این روش، از جمله موارد مهم در زمینه‌ی آموزش طب سوزنی در خانه می‌باشد.

مطالب دیگر  طب سوزنی و کنترل درد

در ادامه به انواع بیماری‌های قابل درمان از طریق طب سوزنی اشاره می‌کنیم.

 • آسیب ‌دیدگی استخوان و مفاصل
 • بیماری‌های مربوط به زنان و زایمان
 • بیماری‌های روحی و روانی
 • بیماری‌های ریوی
 • مسمومیت‌های دستگاه گوارش و مثانه
 • بیماری‌های عصبی
 • ناهنجاری‌های فک و صورت
 • بیماری‌های مربوط گوش و حلق و بینی
 • بیماری‌های پوستی
 • چاقی یا لاغری‌های موضعی
 • دردهای مربوط به کف پا و پاشنه پا
 • دردهای ناشی از کشیدگی و التهاب تاندون‌ها
 • دردهای ناشی از سیاتیک

نحوه عملکرد طب سوزنی

بر اساس مطالب و گفته‌های موجود در طب سنتی چینی، سلامتی نتیجه وجود تعادل بین دو نیروی مکمل ایجادکننده‌ی نیروی زندگی تحت عنوان چی می‌باشد. در صورت عدم تعادل بین این نیروها، انواع مختلف بیماری‌ها حاصل می‌شوند.

در آموزش طب سوزنی در خانه با نحوه‌‌ی برقراری تعادل صحیح جریان انرژی از طریق ورود سوزن‌ها با ترتیب مناسب آشنا می‌شوید.

نقاط مناسب برای انجام طب سوزنی در بدن نقاط ایجادکننده‌ی تحریک در اعصاب، عضلات و بافت‌های هم‌بند هستند. افزایش جریان خون و در نهایت ایجاد فعالیت‌های مسکن طبیعی بدن از نتایج این امر به حساب می‌آیند.

عملکرد طب سوزنی

مزایا و خطرات استفاده از طب سوزنی

هر نوع روش درمانی دارای یکسری مزایا و معایب و خطرات مربوط به خودش می‌باشد. کسب اطلاعات در خصوص این موارد در زمان آموزش طب سوزنی در خانه از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه به مزایای این روش درمان و خطرات موجود در آن اشاره می‌کنیم.

مزایای طب سوزنی

در صورت انجام طب سوزنی به شکل مناسب و صحیح، این روش درمان ایمن است.

عوارض جانبی از خود نشان می‌دهد.

امکان ترکیب مؤثر طب سوزنی به همراه روش‌های درمانی دیگر وجود دارد.

توان کنترل انواع درد از جمله خواص بارز آن می‌باشد.

جهت استفاده در بیماران دارای منع مصرف داروهای مسکن، روشی مناسب به نظر می‌رسد.

خطرات احتمالی طب سوزنی

در صورت به کارگیری طب سوزنی در بیماران مبتلا به اختلالات خونریزی‌دهنده و یا افراد مصرف‌کننده‌ی انواع داروهای رقیق‌کننده‌ی خون امکان بروز خطر در آن‌ها وجود دارد.

امکان بروز خونریزی، کبودی و درد در محل‌های قرارگیری سوزن‌ها وجود دارد.

ایجاد عفونت در فرد بیمار در صورت استفاده از سوزن‌های استریل‌نشده از جمله موارد قابل توجه در خصوص خطرات احتمالی طب سوزنی است.

احتمال آسیب به اندام‌های داخلی در اثر شکستن سوزن وجود دارد.

مطالب دیگر  همه چیز درباره نقاط طب سوزنی!

در موارد بسیار نادر ممکن است شاهد ایجاد هواجنبی در اثر قرارگیری عمیق سوزن در قفسه‌سینه و یا قسمت بالای کمر باشید.

دلایل استفاده از آموزش طب سوزنی در خانه

در ابتدای فراگیری این نوع روش درمانی در جهان، تنها امکان استفاده از آن در مراکز بهداشتی و مطب پزشکان فراهم بود. در حالی که امروزه علاوه بر مکان‌های ذکرشده، شاهد ارائه خدمات طب سوزنی در منازل به علت گسترش علم و پیشرفت تجهیزات پزشکی هستیم.

کاهش ترس از این روش درمانی به ویژه در افراد کم سن و سال یکی از دلایل به کارگیری آموزش طب سوزنی در خانه به حساب می‌آید.

با توجه به اثرگذاری مثبت و مفید در روند درمان و بهبودی از طریق انجام طب سوزنی در محیطی آرام، توصیه به استفاده از این روش درمانی در منزل شخصی بیمار است. بدین منظور که به علت ایجاد روحیه‌ی بالاتر و بهتر در فرد در کنار بستگان و اقوام خودش نتیجه‌ی بهتری از انجام طب سوزنی در منزل حاصل می‌شود.

از طرف دیگر هم به دلیل نیاز به استراحت مطلق به مدت چند روز بلافاصله پس از پایان این روش درمانی در خصوص برخی بیماری‌ها، ارائه خدمات در منزل بهتر و مناسب‌تر است.

درصورت مراجعه به مراکز بهداشتی در خصوص این بیماری‌ها، امکان عدم دریافت نتیجه‌ی مطلوب به علت اختلال در خون‌رسانی و همچنین اکسیژن‌رسانی در بدن در اثر ایجاد فشار بر روی پاها وجود دارد.

تعداد جلسات طب سوزنی مورد نیاز

تعداد، طول و همچنین شدت جلسات این نوع روش درمانی کاملا به شرایط جسمی و وضعیت بیماری بستگی دارد. هر چقدر افراد بیمار عکس‌العمل‌های قوی‌تر و بهتری نسبت به طب سوزنی از خود نشان دهند به تعداد جلسات کمتری نیاز دارند.

نحوه استفاده از طب سوزنی در درمان انواع بیماری ها

همانطور که در متن مقاله اشاره کردیم، طب سوزنی در درمان بسیاری از بیماری‌ها تأثیر قابل توجهی دارد. در ادامه به طور گزینشی به توضیح چگونگی درمان بیماری‌های مغز و اعصاب و مشکلات مربوط به پا می‌پردازیم.

طب سوزنی و بیماری مغز و اعصاب

هر گونه اختلال در عملکرد مغز، نخاع و رشته‌‎های عصبی منجر به بیماری‌های مغز و اعصاب می‌شود. ایجاد مشکل در حرکت و حس از عوارض عمده این بیماری‌ها به حساب می‌آیند. بنابراین علاوه بر درمان از طریق دارو، امکان استفاده از فیزیوتراپی و طب سوزنی به منظور رفع این مشکلات وجود دارد.

مطالب دیگر  طب سوزنی و ریزش موی سر

سکته مغزی یکی از رایج‌ترین بیماری‌ها در این زمینه می‌باشد. این بیماری در نتیجه‌ی مرگ قسمتی کوچک از بافت مغز حاصل می‌شود.

پارگی مویرگ و یا انسداد آن به وسیله‌ی یک لخته‌ی خونی یا قطعات چربی شناور در خون از جمله دلایل بروز این عارضه محسوب می‌شوند. همچنین امکان آسیب بخشی از مغز در اثر افت ناگهانی و شدید میزان اکسیژن در خون هم وجود دارد.

به دلیل عدم امکان جابجایی فرد بیمار در اثر سکته مغزی، کاربرد آموزش طب سوزنی در خانه مسئله‌ای حائز اهمیت است. از طریق به کارگیری روش درمانی طب سوزنی شاهد تسریع در درمان سکته مغزی و روند بهبودی بیمار هستید.

این تسریع بهبودی شامل افزایش توانایی‌های حسی و حرکتی بدن فرد پس از سکته مغزی می‌شود.

آموزش طب سوزنی چینی

درمان مشکلات پا با آموزش طب سوزنی در خانه

مشکلات مربوط به پا ممکن است در اثر ایستادن و یا راه‌رفتن زیاد و در نتیجه افزایش فشار بر روی آن‌ها باشد. البته علاوه بر موارد ذکرشده، امکان وجود یک درد مزمن جدی در این زمینه هم وجود دارد. تحمل درد پا و مچ پا به خودی خود دشوار است اما در صورت اضافه‌شدن درد پاشنه، انجام فعالیت‌های روزانه سخت می‌شود.

صلاحیت کاربرد طب سوزنی در درمان این مشکلات ثابت شده‌است. نقاط مورد استفاده در طب سوزنی به دلیل برخورداری از پیوندهایی مرتبط با اندام‌های حیاتی بدن به بهبود سلامت انسان و در نتیجه درمان دردهای پا کمک شایانی می‌کند.

طب سوزنی و بهبود زندگی

به دلیل اثربخشی روش درمانی طب سوزنی در تسکین درد و درمان بیماری‌های مزمن، بیماران به تدریج شاهد بهبود زندگی خود هستند.

از طریق آموزش طب سوزنی در خانه و در نتیجه فراهم‌سازی شرایط مناسب و راحت برای بیماران، در روند بهبودی بیمار تأثیرگذار باشید.

به منظور آشنایی بیشتر با طب سوزنی در خدمت شما عزیزان هستیم.

 

دلایل آموزش طب سوزنی در خانه و استفاده از آن در منزل چیست؟

آرامش محیط و روحیه‌ی خوب از عوامل مؤثر در تسریع روند بهبودی بیمار است. این شرایط از طریق به کارگیری این روش درمانی در منزل فراهم می‌شوند.

6 دیدگاه ‌ها

 • سلام آیا با تهیه دی وی دی و دیدن فیلم آموزشی میشه تو خونه طب سوزنی انجام داد؟

  • سلام قطعا خیر
   بهتره برای آموزش حتما از کلاس های حضوری نزذ اساتید حرفه ای کمک بگیرید.

 • aya az nazar behz=dashti doroste k pish kasi berin k dare too khoone kar mikone?

  • سلام
   خیر بهتر است که طب سوزنی در مطب و یا کلینیک انجام شود

 • آیا طب سوزنی برای بیماری مثل ام اس هم جواب میده؟

  • سلام بله قابل درمان هست ولی نیاز به تخصص دارد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *