تاثیر طب سوزنی در درمان دیابت

 • خانه
 • -
 • طب سوزنی
 • -
 • تاثیر طب سوزنی در درمان دیابت
 تاثیر طب سوزنی در درمان دیابت

در ابتدا بهتر است به این موضوع بپردازیم که دیابت چیست؟ در واقع دیابت یا قند خون نوعی بیماری است که وجود آن، نشان دهنده عدم ذخیره درست گلوکز در بدن می باشد. به طور کلی قند خون دارای ۲ نوع است. در دیابت نوع ۱، بدن تولید انسولین را به طور کامل متوقف می‌ کند. و در دیابت نوع ۲، بدن انسولین تولید می کند، اما میزان تولید آن کافی نیست. (تاثیر طب سوزنی در درمان دیابت)

لازم به ذکر است که برای دیابت درمان قطعی وجود ندارد. و تنها می توان پس از تشخیص این بیماری در بدن، از پیشرفت آن جلوگیری کرد. لذا روش های متعددی به منظور بهبود دیابت و درمان آن وجود دارد. اما در این میان ما قصد داریم شما را با تاثیر طب سوزنی در درمان دیابت آشنا کرده و در زمینه روش درمانی طب سوزنی، مزایا و عوارض درمان آن مطالبی را بیان کنیم.

طب سوزنی

آشنایی با طب سوزنی و فلسفه درمان آن

طب سوزنی روشی است که قدمت درمان آن به دو هزار سال پیش در کشور چین بر می گردد. در واقع بسیاری از متخصصان طب سوزنی معتقدند که در بدن انسان یک جریان انرژی به نام چی وجود دارد که مسیر آن در بدن در حالت تعادل است. اما اگر به هر دلیلی اختلالی در مسیر این جریان ایجاد شود، باعث درد و بیماری خواهد شد. که راه درمان آن استفاده از روش طب سوزنی می باشد.

درمان با طب سوزنی شامل چه مراحلی می باشد؟

انتخاب پزشک + کلینیک طب سوزنی

در ابتدا لازم است که بیماران مبتلا به دیابت از این موضوع آگاه باشند که طب سوزنی تنها راه حلی برای بهبود این بیماری می باشد. حال فردی که قصد دارد به منظور درمان دیابت خود از روش طب سوزنی استفاده کند، در گام اول باید یک پزشک متخصص به همراه کلینیک طب سوزنی مناسب انتخاب کند. لازم به ذکر است که انتخاب موارد ذکر شده تاثیر بسزایی در خوب پیش رفتن روند تاثیر طب سوزنی در درمان دیابت دارد.

مطالب دیگر  آشنایی با فواید باور نکردنی طب سوزنی

معاینه بیمار توسط پزشک

در مرحله بعد بیمار توسط پزشک معاینه می شود. سپس پزشک اطلاعاتی نظیر سوابق بیماری فرد، سن او، دارو های مصرف کرده و …. را از بیمار می پرسد و مطابق با معاینات انجام شده و اطلاعات کسب کرده، یک طرح درمانی به بیمار ارائه می دهد.

تعیین فاکتور هایی در روند درمان

در همان جلسه اول پزشک با توجه به شرایط هر فردی، فاکتور هایی را از جمله تعداد جلسات طب سوزنی، تعداد سوزن های مصرفی در هر جلسه، زمان ماندگاری سوزن ها در بدن و …. را تعیین می کند.

آماده شدن برای درمان

در مرحله بعد لازم است که بیمار برای انجام طب سوزنی خود را آماده کند. به این منظور که بیمار باید بر اساس نوع روش درمان خود، بر روی تخت دراز بکشد و یا بر روی صندلی بنشیند.

تاثیر طب سوزنی در درمان دیابت

انجام ضد عفونی

سپس پزشک محل مورد نظر برای درمان را با الکل ضد عفونی کرده و سوزن های مصرفی در روند درمان را استریل می کند. بهتر است بدانید انجام ضد عفونی و استریل سوزن ها از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که در غیر این صورت ممکن است بدن بیمار با عفونت مواجه شود.

پیاده سازی عملیات طب سوزنی

حال نوبت به انجام عملیات طب سوزنی و می باشد. در این مرحله پزشک سوزن هایی را وارد نقاط درگیر شده در بدن بیمار می کند. در واقع ورود سوزن ها در بدن منجر به ایجاد شوک در بدن شده و در نهایت با انجام این کار می توان تاثیر طب سوزنی در درمان دیابت را مشاهده کرد.

انجام تکنیک هایی برای سرعت بخشیدن به روند درمان

در برخی از مواقع ممکن است که پزشک سوزن ها را در جای خود حرکت داده و یا آن ها را بچرخاند. در واقع این کار منجر به ایجاد گرما و جریان الکتریسیته در بدن شده و در نتیجه منجر به افزایش روند سرعت درمان می شود.

خروج سوزن ها از بدن

پس از انجام مراحل بالا، لازم است که پزشک سوزن ها را از بدن خارج کند. لازم به ذکر است که ورود و خروج سوزن ها در طب سوزنی با هیچ دردی همراه نیست. چرا که این سوزن ها نازک بوده و مخصوص این طب طراحی شده است.

مطالب دیگر  نقاط طب سوزنی گوش

تاثیر طب سوزنی در درمان دیابت

در طب سوزنی بیش از ۷۵۰ نقطه طلایی شناسایی شده. که ورود سوزن در هر کدام از این نقاط، تاثیرات خاص خود را در پی دارد. در درمان دیابت با طب سوزنی، پزشکان با فرو بردن سوزن ها در نقاط حساس، منجر به تحریک غدد مربوط به قند خون و تولید هورمون هایی در بدن می شود. در نتیجه این تحریکات، هورمون اندروفین تولید شده و این هورمون تاثیر بسزایی در کاهش درد دارد. همچنین طب سوزنی منجر به ترشح هورمون کورتیزول شده و این هورمون باعث کنترل و تنظیم سطح قند در بدن می ‌شود.

تاثیر طب سوزنی در درمان دیابت

مزایای درمان دیابت با طب سوزنی چیست؟

 • با انجام طب سوزنی برای درمان دیابت، می توان تولید هورمون‌ های مهم در بدن مثل انسولین را مدیریت کرد.
 • در صورت درمان با طب سوزنی می توان منجر به متوقف کردن افزایش تولید سطح انسولین در بدن شد.
 • طب سوزنی یکی از روش های غیر تهاجمی است که در صورت استفاده از آن نیازی به هیچ گونه عمل جراحی و بی هوشی نیست.
 • تاثیر طب سوزنی در درمان دیابت، یکی از ایمن ترین روش های درمانی می باشد.
 • با استفاده از طب سوزنی می توان مقاومت بدن در برابر انسولین را بهبود بخشید.
 • طب سوزنی یک روش طبیعی می باشد. به این منظور که در هنگام استفاده از روش طب سوزنی، نیازی به استفاده از دارو های شیمیایی نیست.
 • در صورت درمان با طب سوزنی می توان از دیگر روش های درمانی مکمل استفاده کرد. به این منظور که طب سوزنی با سایر روش های درمانی سازگار است.
 • با استفاده از روش طب سوزنی می توان وزن را کنترل و تنظیم کرد.
 • بهبود سطح گلوکز خون در افراد مبتلا به دیابت، از دیگر تاثیر طب سوزنی در درمان دیابت می باشد.
 • درمان با طب سوزنی به نسب سایر روش های درمانی با کمترین عوارض جانبی همراه است.
 • درمان با طب سوزنی هیچ دردی به همراه ندارد. چرا که سوزن های مصرفی در این طب نازک بوده و مخصوص طب سوزنی طراحی شده است.
 • طب سوزنی علاوه بر کاربرد در درمان بیماری ها و تسکین بسیاری از درد ها، به منظور زیبایی های صورت و بدن از جمله جوانسازی پوست، فرم دهی باسن و سینه و … مورد استفاده قرار می گیرد.
 • به طور کلی طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی، از هزینه های مناسب تری برخوردار بوده و از نظر اقتصادی کاملا به صرفه تر می باشد.
مطالب دیگر  تاثیرات طب سوزنی برای تسکین درد

عوارض درمان با طب سوزنی

مطمئناً درمان و بهبود بیماری دیابت با استفاده از هر روشی، با یکسری از عوارض و خطرات همراه است. و در این میان درمان با طب سوزنی از این قاعده مستثنی نیست. اما به طور کلی می توان گفت که درمان با طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی از عوارض بسیار کمتری برخوردار است. از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • در صورتی که سوزن های مصرفی در طب سوزنی استریل نشده باشند، در این صورت ممکن است ورود سوزن در بدن فرد منجر به ایجاد عفونت شود.
 • در صورتی که پزشک متخصص طب سوزنی، در انجام کار خود مهارت نداشته باشد، ممکن است فرو بردن سوزن در نقطه مد نظر، منجر به آسیب به اندام های داخلی شود.
 • از دیگر عوارض احتمالی درمان با طب سوزنی می توان به ایجاد خونریزی و کبودی در محل درمان اشاره کرد.

تاثیر طب سوزنی در درمان دیابت

سوالات متداول

آیا درمان با طب سوزنی دردناک است؟

به دلیل سوزن های نازک و مخصوص، درمان با طب سوزنی دردی به همراه ندارد.

هزینه درمان با طب سوزنی چقدر است؟

به طور کلی هزینه درمان با طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی، کمتر می باشد.

تعداد جلسات لازم برای مشاهده تاثیر طب سوزنی در درمان دیابت چقدر است؟

تعداد جلسات طب سوزنی با توجه به شرایط هر فردی متفاوت خواهد بود.

نویسنده: المیناز اردیبهشت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *