کاربردهای طب سوزنی در فیزیوتراپی

 • خانه
 • -
 • طب سوزنی
 • -
 • کاربردهای طب سوزنی در فیزیوتراپی
 کاربردهای طب سوزنی در فیزیوتراپی

کاربردهای طب سوزنی در فیزیوتراپی: طب سوزنی یکی از روش های درمانی بسیار محبوب در بین مردم می باشد که قدمت آن به سال ها پیش و زمان چینیان باستان برمیگردد. در دنیای امروز طب سوزنی به دلیل غیر تهاجمی بودن و عدم نیاز به داروهای شیمیایی محبوبیت بالایی به دست آورده است. به طوری که بیشتر مردم استفاده از آن را جایگزین سایر روش های درمانی مدرن کرده اند. در ابتدا مهم ترین و چشم گیرترین کاربرد طب سوزنی تاثیر آن در تسکین درد بود.

اما با گذشت زمان کاربردهای گسترده آن کشف شده و امروزه در درمان طیف وسیعی از بیماری ها مورد استفاده قرار میگیرد. یکی از کاربرد های اصلی این روش بهبود مشکلات عضلانی و اسکلتی، اختلالات عصبی و درمان های فیزیوتراپی است. در این مقاله قصد داریم شما را با کاربرد طب سوزنی در درمان اختلالات فیزیوتراپی آشنا کنیم و بهترین مرکز برای استفاده از این روش را به شما معرفی نماییم. با ما همراه باشید.

کاربردهای طب سوزنی در فیزیوتراپی
کاربردهای طب سوزنی در فیزیوتراپی

آشنایی با اصول طب سوزنی

همانطور که بیان کردیم طب سوزنی یک روش درمانی است که قدمت آن به سال ها پیش برمیگردد. این روش بر اصل تعادل انرژی در بدن استوار است. طبق این اصول بدن توسط شبکه ای از مریدین ها یا مسیر های انرژی احاطه شده است. به این معنی که انسداد مسیرهای انرژی منجر به بروز مشکلات سلامتی مختلف در بدن خواهد شد. از این رو در طب سوزنی، سوزن های ظریف و استریل شده به منظور برقراری تعادل وارد نقاط خاصی از بدن میشوند و به درمان مشکلات مختلف کمک خواهند کرد. در واقع هدف اصلی طب سوزنی، بهبود تعادل انرژی و سلامت عمومی بدن است.

کاربردهای طب سوزنی در فیزیوتراپی

همانطور که بیان کردیم یکی از مهم ترین کاربردهای طب سوزنی درمان مشکلات مرتبط با فیزیوتراپی است. در ادامه به معرفی مهم ترین کاربردهای طب سوزنی در درمان مشکلات فیزیوتراپی میپردازیم:

مطالب دیگر  طب سوزنی و درمان حساسیت فصلی
درمان دردهای عضلانی و مفصلی:
 • همانطور که بیان کردیم طب سوزنی در ابتدا به علت اثرات ضد درد آن شناخته شد. یکی از کاربرد های این روش کمک به کاهش دردهای عضلانی و مفصلی می باشد. در این روش معمولا نقاط مرتبط با مناطق دردناک هدف قرار میگیرند و با ورود سوزن تحریک میشوند. در نتیجه به تسکین درد کمک میکند.
بهبود انعطاف‌پذیری و عملکرد عضلات:
 • تاثیرات طب سوزنی قادر به بهبود عملکرد و انعطاف پذیری عضلات می باشد. در نتیجه افرادی که دچار مشکلات و بیماری های عضلانی و اسکلتی هستند، میتوانند از این روش استفاده کرده و از مزیت های آن بهره مند شوند.
درمان زخم‌ها و آسیب‌های فیزیکی:
 • یکی دیگر از مزیت های استفاده از طب سوزنی در درد های فیزیوتراپی این است که طب سوزنی میتواند به ترمیم زخم ها و آسیب های فیزیکی نیز کمک کند. در واقع تحریک نقاط خاصی از بدن در تسریع فرآیند بهبود و کاهش التهابات موثر است.
کاهش تنش عصبی: 
 • همانطور که میدانید یکی از خواص چشم گیر طب سوزنی خاصیت آرام بخشی آن است. در واقع تحریک نقاط خاصی از بدن توسط سوزن های طب سوزنی به کاهش تنش های عصبی و افزایش احساس آرام بخشی در افراد کمک میکند. و این امر در درمان دردهای فیزیوتراپی موثر است.
کمک به افزایش عملکرد و بهبود کیفیت زندگی:
 • طب سوزنی با تاثیری که بر بهبود عملکرد جسمی و عضلانی بیماران دارد میتواند کیفیت زندگی را بهبود ببخشد. بیمارانی که از مشکلات جسمی یا عصبی رنج میبرند میتوانند از مزیت های این روش درمانی بهره مند شوند و در نتیجه عملکرد بهتری داشته باشند.
مطالب دیگر  حجیم کردن لب با طب سوزنی
کاربردهای طب سوزنی در فیزیوتراپی
کاربردهای طب سوزنی در فیزیوتراپی

نکاتی که باید در طب سوزنی و درمان های فیزیوتراپی مد نظر قرار دهید!

توجه به آموزش و مهارت متخصص:
تشخیص دقیق مشکلات فیزیوتراپی:
 • فراموش نکنید که قبل از شروع درمان با طب سوزنی ابتدا بیماری و مشکل فیزیوتراپی باید با دقت بالایی تشخیص داده شود.  در نتیجه لازم است پیش از شروع درمان به مشاوره و دکتر فیزیوتراپیست معتبر و متخصص مراجعه کنید.
تعیین و تشخیص نقاط مناسب طب سوزنی:
 • از دیگر مواردی مهمی که در انجام طب سوزنی باید مورد توجه قرار گیرد، انتخاب نقاط مناسب برای ورود سوزن ها می باشد. در واقع نقاط طب سوزنی باید با توجه به مشکلات و بیماری ها انتخاب شود. در درمان با طب سوزنی انتخاب نقاط مناسب و ترتیب صحیح وارد کردن سوزن و تحریک آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است.
استفاده از سوزن‌های تمیز و استریل:
 • در درمان با انواع طب سوزنی باید از سوزن های تمیز و استریل شده استفاده شود تا از بروز مشکلات بهداشتی و عفونت ها جلوگیری شود.  در درمان با طب سوزنی بعد از هر بیمار، سوزن ها باید دور انداخته شوند.
توجه به تجربه و حالت روحی بیمار:
 • در زمان انجام طب سوزنی بیمار باید راحت باشد و احساس آرامش داشته باشد. فرآیند طب سوزنی در درمان مشکلات مختلف باید با توجه و دقت بالایی انجام شود تا بیمار احساس نارحتی نکند.
پیگیری و ارزیابی مداوم:
 • در طول درمان با طب سوزنی باید نتایج و پیشرفت بیمار به طور مستمر ارزیابی شود. این ارزیابی کمک میکند تا در صورت نیاز تغییراتی در نقاط تحریک یا تعداد جلسات معاینه اعمال شود.
مطالب دیگر  قیمت طب سوزنی صورت
مشورت با سایر فیزیوتراپیست‌ها و پزشکان:
 • طب سوزنی در مواقعی که به عنوان یک درمان مکمل مورد استفاده قرار میگیرد  باید به طور صحیح و موثر با سایر درمان ها هماهنگ شود. از این رو لازم است تا بین متخصصان فیزیوتراپی و پزشکان مشورت های لازم انجام گیرد و بهترین و مناسب ترین روش مورد استفاده قرار گیرد.
توجه به سلامتی عمومی بیمار:
 • در درمان دردهای فیزیوتراپی با استفاده از طب سوزنی باید توجه شود که بیمار از لحاظ عمومی در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد و مشکلات جدی سلامتی نداشته باشد.
کاربردهای طب سوزنی در فیزیوتراپی
کاربردهای طب سوزنی در فیزیوتراپی

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم شما را به طور مختصر با کاربردهای طب سوزنی در درمان دردهای فیزیوتراپی آشنا کنیم. همانطور که بیان شد استفاده از طب سوزنی در فیزیوتراپی می‌تواند به بهبود و درمان مشکلات عضلانی و اسکلتی، تسکین درد، بهبود عملکرد عضلات، انعطاف‌پذیری و بهبود کیفیت زندگی افراد کمک کند.

با این حال، باید توجه داشت که این تکنیک باید توسط متخصصین مجرب انجام شود و به عنوان یک روش تکمیلی به دیگر درمان‌های فیزیوتراپی در نظر گرفته شود. برای استفاده از طب سوزنی در درمان دردهای فیزیوتراپی حتما توجه کنید که به یک پزشک متخصص و آموزش دیده مراجعه نمایید. یکی از بهترین مراکز برای انجام طب سوزنی در بهبود درد های فیزیوتراپی در تهران، کلینیک تخصصی طب سوزنی سلامت هما است که میتوانید بدون نگرانی برای درمان مشکلات خود به آن ها مراجعه کنید.

سوالات متداول

طب سوزنی ایمن است؟

 • بله- طب سوزنی به عنوان یک روش درمانی ایمن تلقی می‌شود.

آیا طب سوزنی دردناک است؟

 • خیر-بیشتر افراد با انجام طب سوزنی احساس درد نمی‌کنند.

آیا طب سوزنی در کمک به تسکین درد عمل می‌کند؟

 •  بله- طب سوزنی معمولاً به تسکین درد کمک می‌کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *