طب سوزنی در درمان چه بیماری هایی موثر است؟

 • خانه
 • -
 • طب سوزنی
 • -
 • طب سوزنی در درمان چه بیماری هایی موثر است؟
 طب سوزنی در درمان چه بیماری هایی موثر است؟

طب سوزنی از جمله روش های درمانی به شکل سنتی است که در رفع بسیاری از بیماری ها و تسکین درد ها مورد استفاده قرار می گیرد. قدمت درمان به این روش به دو هزار سال پیش در کشور چین بر می گردد. در واقع بسیاری از چینیان باستان معتقدند که در بدن انسان یک جریان انرژی به نام چی وجود دارد که مسیر آن در بدن در حالت تعادل است. اما اگر به هر دلیلی اختلالی در مسیر این انرژی ایجاد شود، منجر به ایجاد درد و یا بیماری خواهد شد، که راه درمان آن استفاده از طب سوزنی می باشد. حال سوالی که ممکن است برای شما پیش آید این است که طب سوزنی در درمان چه بیماری هایی موثر است؟

طب سوزنی

طب سوزنی در درمان چه بیماری هایی موثر است؟

تاثیر طب سوزنی در درمان اختلالات تنفسی

 • با استفاده از روش طب سوزنی می توان اختلالات تنفسی از جمله آسم، آلرژی، سینوزیت، سرفه های مزمن و …. را درمان کرد. در واقع در این روش با استفاده از سوزن های مخصوص طب سوزنی و وارد کردن آن در نقاط خاصی از بدن، منجر به درمان حساسیت، مقاومت مجاری تنفسی و بهبود سینوزیت و سرفه های مزمن می شوند.

درمان اختلالات گوارشی با استفاده از طب سوزنی

 • با طب سوزنی می توان بیماری های گوارشی از جمله زخم معده، سوزش معده، سندروم روده، اسهال، رفلاکس معده، اسپاسم مری، یبوست و …. را بهبود بخشید.

تاثیر طب سوزنی در کاهش وزن و لاغری

 • جالب است بدانید که یکی از کاربرد های جالب طب سوزنی، استفاده از آن برای کاهش وزن و لاغری می باشد. در واقع متخصصان با طب سوزنی می توانند گردش خون و انرژی را در کانال ها افزایش داده و با کاهش اشتها و افزایش چربی سوزنی، به کاهش وزن و لاغری افراد کمک کنند. (طب سوزنی در درمان چه بیماری هایی موثر است؟)

تاثیر طب سوزنی در درمان اختلالات روانی

 • لازم به ذکر است که طب سوزنی در درمان اختلالات روانی از جمله افسردگی، استرس، اختلال خواب، سندروم خستگی مزمن و … کاربرد دارد.
مطالب دیگر  نقش طب سوزنی در کاهش وزن

استفاده از طب سوزنی در درمان میگرن و انواع سر درد

 • با استفاده از روش درمانی طب سوزنی می توان انواع سردرد و میگرن را بهبود بخشید. در روش طب سوزنی، متخصصان با وارد کردن سوزن در نقاط خاصی از بدن منجر به کاهش این درد خواهند شد.

تاثیر طب سوزنی در ترک اعتیاد

 • استفاده از روش طب سوزنی منجر به ترشح آندروفین در بدن خواهد شد. که این ماده اثرات ارامش بخش و ضد درد دارد و از این رو می توان گفت که برای ترک اعتیاد مفید می باشد.

درمان اختلالات زنانگی با استفاده از روش طب سوزنی

 • با استفاده از روش طب سوزنی می توان اختلالات زنان از جمله ناباروری، کاهش درد قاعدگی، نازایی، اختلالات جنسی، کنترل علائم یائسگی، ویار بارداری، اندومتریوز، عفونت های مثانه و … را درمان کرد.

کاربرد طب سوزنی در درمان اختلالات نورولوژی

 • بیماری های نورولوژی شامل بیماری های مغز و اعصاب از جمله فلج بلز، انواع سکته مغزی، مشکلات پس از صدمات مغزی، پارکینسون، خشکی دهان، سندرم پای بی قرار، ام اس، سر گیجه، وز وز گوش، گز گز اندام و … می باشد که با استفاده از روش طب سوزنی می توان آن ها را بهبود بخشید و یا به طور کامل درمان کرد.

تاثیر طب سوزنی در درمان حساسیت

 • با استفاده از روش درمان با طب سوزنی می توان انواع حساسیت ها و اثرات آن از جمله آبریزش بینی، سرفه و … را بهبود بخشید و یا به طور کامل از بین برد.

طب سوزنی در درمان چه بیماری هایی موثر است؟

درمان سندرم تونل کارپال با استفاده از طب سوزنی

 • سندروم تونل کارپال بیماری است که در ناحیه مچ دست به وجود می آید. اما با استفاده از روش طب سوزنی می توان درد آن را تسکین داد. در این روش با وارد کردن سوزن در نقاط مخصوص از جمله مچ دست، منجر به تغییر پیغام عصبی ارسال شده به مغز شده و در نتیجه موجب کاهش درد و علائم این بیماری می شود.
مطالب دیگر  کاهش درد های عضلانی به روش طب سوزنی

کاربرد طب سوزنی در درمان اختلالات ارتوپدی

 • از دیگر تاثیرات طب سوزنی، درمان اختلالات ارتوپدی می باشد. (طب سوزنی در درمان چه بیماری هایی موثر است؟)

درمان گردن درد و کمردرد با طب سوزنی

 • طب سوزنی باعث تحریک اعصاب شده و در نهایت منجر به ترشح هورمون هایی را از جمله اندروفین، انکفالین و بتا اندروفین‌ می شود. افزایش ترشح این هورمون ها باعث کاهش انقباضات عضلات و کاهش تورم و کبودی شده و در نتیجه این روند درمانی در کاهش درد گردن و کمر بسیار موثر است.

تاثیر طب سوزنی درمان گرفتگی سیاتیک

 • با استفاده از طب سوزنی می توان گردش خون و انرژی را در اندام ها افزایش داده و از این رو منجر به درمان گرفتگی های حاصل از سیاتیک شد.

تاثیر طب سوزنی در زیبایی و جوانسازی پوست

 • طب سوزنی علاوه بر درمان بیماری و تسکین درد ها، در زیبایی و جوانسازی پوست نیز موثر می باشد. در واقع با استفاده از طب سوزنی می توان منجر به رفع خطوط پوستی دور چشم، پیشانی، خط اخم و خنده، درمان ریزش مو، لیفت صورت، برجستگی گونه و لب، رفع چین و چروک ها و جوانسازی و شادابی صورت، رفع افتادگی، سفت کردن غبغب، چاقی و یا لاغری صورت و …. شد.

طب سوزنی در درمان چه بیماری هایی موثر است؟

آشنایی با مراحل درمان با طب سوزنی

 1. در گام اول بیمار باید با توجه به نوع بیماری خود و شرایط مد نظرش، یک متخصص طب سوزنی به همراه کلینیک تخصصی طب سوزنی پیدا کند. لازم است بدانید که انتخاب پزشک و کلینیک معتبر طب سوزنی از اهمیت بالایی برخوردار بوده. چرا که مناسب بودن آن ها تاثیر بسزایی در افزایش سرعت روند بهبودی درمان دارد.
 2. مرحله بعد نوبت به ملاقات بیمار با پزشک می باشد. در واقع پزشک متخصص درباره سوابق بیماری فرد، سن بیمار، دارو هایی که مصرف کرده و …. سوالاتی را می پرسد. سپس با توجه به اطلاعات شخص و معاینات انجام داده، یک طرح درمانی به او ارائه می دهد. (طب سوزنی در درمان چه بیماری هایی موثر است؟)
 3. حال لازم است که بیمار با توجه به طرح درمانی خود، برای انجام عملیات درمان آماده شود. به این منظور فرد باید روی صندلی بنشیند و یا بر روی تخت دراز بکشد.
 4. در مرحله بعد پزشک، محل درمان را با الکل ضد عفونی می کند. لازم است بدانید که ضد عفونی کردن و استریل سوزن ها و بدن بیمار، از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که در غیر این صورت ممکن است بدن بیمار دچار عفونت شود.
 5. حال نوبت به انجام عملیات طب سوزنی می باشد. در این مرحله پزشک متخصص سوزن هایی را در نقاط خاصی از بدن فرو می برد. لازم به ذکر است که به طور میانگین مدت قرار گیری سوزن ها در بدن بیمار ۳۰ دقیقه می باشد.
 6. پس از آن ممکن است که پزشک سوزن ها را دستکاری کند. به این منظور که آن ها را بچرخاند و یا در جای خود حرکت دهد. دلیل این کار را می توان گرم کردن سوزن و در نتیجه ایجاد جریان الکتریستیه دانست. لازم به ذکر است که این کار منجر به افزایش سرعت روند بهبود بیمار خواهد شد.
 7. در مرحله بعد نوبت برداشتن سوزن ها می باشد. لازم به ذکر است که هنگام برداشتن سوزن ها بیمار هیچ دردی را حس نخواهد کرد. چرا که سوزن های مصرفی در این طب نازک بوده و مخصوص طب سوزنی طراحی شده است.
مطالب دیگر  نقاط طب سوزنی

طب سوزنی در درمان چه بیماری هایی موثر است؟

سوالات متداول

آیا درمان با طب سوزنی دردناک است؟

خیر. به دلیل سوزن های نازک مخصوص این طب، درمان با طب سوزنی دردی را به همراه ندارد.

هزینه درمان با طب سوزنی گران است؟

خیر. درمان با طب سوزنی نسبت به سایر روش های درمانی از هزینه های مناسبتری برخوردار است.

تاثیرات حاصل از طب سوزنی را چه زمانی می توان مشاهده کرد؟

زمان تاثیر طب سوزنی با توجه به شرایط هر فردی متفاوت می باشد.

نویسنده: المیناز اردیبهشت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *