کاربرد طب سوزنی

 • خانه
 • -
 • طب سوزنی
 • -
 • کاربرد طب سوزنی
 کاربرد طب سوزنی

یکی از روش های درمانی که امروزه نام آن بسیار به گوش میخورد، استفاده از طب سوزنی می باشد. البته این روش درمانی مدت هاست مورد استفاده قرار میگیرد و میتوان قدمت  آن را ۲۰۰۰ سال پیش دانست. اما امروزه نیز استفاده از آن رونق چشم گیری یافته و بسیاری به این روش های درمانی بیشتر از درمان های مدرن و شیمیایی اعتماد دارند.

شاید بسیاری از علاقه مندان با معنی و مفهوم این روش درمانی آشنا نباشند و این سوال در ذهنشان ایجاد شود که کاربرد طب سوزنی چیست؟ چه کاربردی دارد؟ چگونه انجام میشود؟ و … در ادامه این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در این رابطه در اختیارتان قرار دهیم.

طب سوزنی به چه معناست؟

طب سوزنی یکی از روش ها درمانی بسیار کاربردی و موثر در درمان انواع مختلف بیماری ها مانند سردرد، کمر درد، زانو درد، حالت تهوع و … می باشد. طب سوزنی یک زیر شاخه اصلی در طب چینی می باشد، به طوری که میتوان گفت مهم ترین روش درمان در کشور چین استفاده از طب سوزنی است. اما طب سوزنی چیست؟

 در این روش درمانی باید با استفاده از سوزن های مخصوص (فولادی) که داری سری نازک هستند، نقاط خاصی از بدن به نام گذرگاه انرژی را تحریک کرد. برای درمان بیماری های مختلف نقاط خاصی باید تحریک شود که متخصصان طب سوزنی به درستی از آن آگاه هستند. هدف از انجام طب سوزنی از بین بردن درد یا بیماری می باشد که اثر بخش بودن آن مورد تایید تمامی پژوهشگران و متخصصان قرار گرفته است.

کاربرد اکوپانچر

کاربرد طب سوزنی

امروزه درمان اکثریت بیماری ها با استفاده از طب سوزنی امکان پذیر است و تاثیرات چشم گیر آن در این زمینه توجهات بسیاری را به خود جلب نموده است. از این رو افراد بسیاری استفاده از این روش را جایگزین روش های مدرن امروزی نموده اند. به طور کل درمان بیماری های مختلف با استفاده از این روش امکان پذیر است. از جمله بیماری هایی که که درمان آن با این روش به اثبات رسیده است میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. استفاده از طب سوزنی در درمان بیماری و درد های مزمن مانند میگرن، کمر دردهای مزمن و دندان درد موثر واقع شده است. (تاثیرات استفاده از این روش در درمان این بیماری ها به نسبت روش های مورد استفاده حدود دو برابر بیشتر می باشد.)
 2. از طب سوزنی میتوان برای تسکین دردهایی که خانم ها در طول دوران قاعدگی متحمل میشوند، استفاده کرد.
 3. طب سوزنی در درمان بیماری که منجر به بی حس شدن انگشتان دست میگردد و به نام سندرم تونل کاریال شناخته میشود، موثر است و منجر به کاهش فشار عصبی وارده بر مج دست میگردد.
 4. میتوان برای ترک اعتیاد و در مواردی که فرد دردهای ایجاد شده از کنار گذشتن مواد مخدر را متحمل میشود، از طب سوزنی استفاده کرد و این دردها ها را تا حدود زیادی تسکین بخشید.
 5. درمان بیماری هایی که در ناحیه گلو و قفسه سینه رخ میدهد مانند آسم، خس خس سینه، تنگی نفس و سرفه، با استفاده از طب سوزنی به راحتی امکان پذیر است.
 6. به طور حتم میتوان گفت افرادی که در تمام سطح بدن خود مخصوصا در قسمت های نرم دچار درد شدید هستند، که به نام بیماری فیبرومیالژیا شناخته میشود، با استفاده از درمان طب سوزنی میتوانند درد خود را تسکین دهند و درمان شوند.
 7. خانم های باردار که دچار دردهای شدید در زمان بارداری هستند، مانند حالت تهوع شدید میتوانند با کمک روش طب سوزنی این درد را تسکین دهند.
 8. طب سوزنی تاثیر چشم گیری در درمان بیماری میوفاسیال(درد های شدید ماهیچه ای) دارد.
مطالب دیگر  روش لاغری با طب سوزنی و نخ

مزایای طب سوزنی

با کاربردهای دیگر طب سوزنی بیشتر آشنا شوید!

درمان انواع آلرژی

درمان بیماری های روحی مانند افسردگی و اضطراب

درمان بیماری استئوآرتریت

درمان تنش های روزمره

درمان بیخوابی

درمان سکته

کمک به درمان یا بهبود بیماری هایی مانند سرطان و ام اس

درمان درد شکمی

درمان جوش و آکنه در پوست (مشکلات پوستی)

درمان چاقی

درمان دیابت

طب سوزنی

چرا از طب سوزنی استفاده کنیم؟

حال شاید برای بسیاری این سوال مطرح شود که چرا از طب سوزنی استفاده کنیم؟ استفاده از روش طب سوزنی مزیت های بسیاری دارد و به نسبت روش های درمان شیمیایی از عوارض کمتری برخوردار است. از جمله دلایلی که منجر میگردد استفاده از طب سوزنی طرفداران بیشتری داشته باشد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. اکثریت بیماری ها و دردهای مزمن در نواحی مختلف بدن را میتوان با روش درمان طب سوزنی درمان کرد.
 2. برای انجام درمان با استفاده از طب سوزنی نیاز به بیهوش کردن بیمار یا انجام عمل جراحی نمی باشد، این عوامل منجر گشته تا طب سوزنی عوارض کمتری نسبت به سایر روش ها داشته باشد.
 3. درمان طب سوزنی بسته به نوع بیماری در جلسات مختلفی و بعضی با یک جلسه انجام میگیرد. اما این جلسات زمان زیادی نیاز ندارد و به عبارتی وقت گیر نمی باشد.
 4. همانطور که میدانید در انجام طب سوزنی از مواد شیمیایی استفاده نمیشود. استفاده از مواد طبیعی در انجام این روش مزیت مهم استفاده از طب سوزنی است.
 5. طب سوزنی در درمان و بر طرف کردن مشکلاتی مانند چاقی یا لاغری موثر است. که این کار را با بر طرف کردن مشکلات نفخ معده، ریفلاکس و … انجام میدهد.
مطالب دیگر  انواع طب سوزنی

عوارض طب سوزنی

در کنار مزایای بیشمار طب سوزنی که بیان کردیم این روش نیز همانند کلیه روش های درمانی معایب و عوارضی به دنبال خواهد داشت که بسیار اندک بوده و در کنار فواید بسیارش توجه کمتری را به خود جلب میکند. عوارض این روش عبارت است از: استفاده از سوزن هایی که ضدعفونی نشده و منجر به ایجاد عفونت میگردد، در صورت وارد کردن عمیق سوزن در نقاطی مانند ریه ها، صفرا و .. این نواحی سوراخ شده و مشکلاتی ایجاد میگردد، ممکن است طب سوزنی مشکلاتی را در رگ های خونی به وجود بیاورد و ….

تاریخچه طب سوزنی:

آیا همه افراد میتوانند از طب سوزنی استفاده کنند؟

در پاسخ باید گفت خیر، همه افرد نمیتوانند از طب سوزنی استفاده کنند. استفاده از طب سوزنی در افرادی که دارای برخی بیماری ها مانند مشکلات خونی هستند یا افردی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده میکنند،  منجر به مشکلاتی مانند خونریزی زیاد میگردد.  همچنین در افرادی که دارای مشکلات قلبی هستند و از دستگاه ضربان ساز استفاده میکنند، منجر میگردد مشکلاتی در اثر شوک الکتریکی ایجاد شود. استفاده از طب سوزنی در زنان باردار بدون مشورت و هماهنگی با دکتر متخصص خطرناک است و بسیاری موارد دیگر.

روش طب سوزنی

آیا استفاده از روش درمان طب سوزنی دردناک است؟

تصور عموم بر این است که طب سوزنی روش دردناکی است. اما بهتراست بدانید تعداد زیادی از افرادی که این روش را مورد استفاده قرار داده اند، اظهار داشتند که حتی فرو رفتن سوزن به درون بدن را احساس نکرده اند. به عبارتی درد ایجاد شده در این روش کمتر از یک ثانیه طول کشیده و مانند شوک لحظه ای می باشد. بنابراین همانطور که بیان کردیم با انجام طب سوزنی هیچگونه دردی احساس نخواهید کرد.

مطالب دیگر  آموزش انواع روش های طب سوزنی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *