فواید طب سوزنی برای کبد

 • خانه
 • -
 • درمان با طب سوزنی
 • -
 • فواید طب سوزنی برای کبد
 فواید طب سوزنی برای کبد

طب سوزنی یکی از روش‌های درمانی در چین بوده است که امروزه متقاضیان زیادی برای خود دست و پا کرده. باید گفت که این شیوه درمان، قدمتی طولانی بالغ بر ۲۵۰۰ سال دارد. استفاده از طب سوزنی مدت کوتاهیست که در ایران رواج یافته و توجه بسیاری را به خود جلب نموده است. با استفاده از این روش می‌توان بسیاری از بیماری‌ها را درمان نمود و باید گفت فواید بسیار زیادی در آن نهفته است. از جمله آنها می‌توان به فواید طب سوزنی برای کبد اشاره کرد.

 استفاده از طب سوزنی برای انواع بیماری‌های کبدی مؤثر است و در درمان آنها کمک شایانی خواهد کرد. شاید این روش کمی ترسناک به نظر برسد چراکه بسیاری از افراد از فرو شد سوزن به بدن خود واهمه دارند. باید توجه داشت که سوزن‌های مورد استفاده در طب سوزنی، خاص و متفاوت از سوزن‌های تزریقاتی و یا خیاطی هستند و از قطر کمی برخوردارند بنابراین استفاده از آنها باعث بروز درد نخواهد شد. در ادامه مطلب به درمان شایع‌ترین بیماری در کبد یعنی کبد چرب با استفاده از طب سوزنی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

طب سوزنی کبد

کبد چرب چیست؟

کبد چرب یا استئاتوز کبدی یک نوع بیماری است که بر اثر انباشت بیش از حد چربی در کبد ایجاد می‌شود. وجود مقدار اندکی از چربی در کبد طبیعی است و مقدار بالای آن است که مشکل آفرین خواهد بود. وظیفه کبد هضم مواد مغذی و فیلتر مواد مضر در آنها می‌باشد. در واقع چربی‌ها و مواد شیمیایی مختلف در کبد تصفیه شده و به موادی تبدیل می‌شوند که بدن قابلیت استفاده از آنان را داشته باشد؛ بنابراین کبد یکی از حیاتی‌ترین اعضای بدن تلقی می‌شود. بیماری کبد چرب در اغلب اوقات علائم قابل توجهی ندارد.

البته ممکن است که فرد برخی علائم مانند خستگی مفرط، درد در سمت راست فوقانی شکم و … را تجربه کند. مرحله پیشرفته این بیماری سیروز کبدی است از علائم سیروز کبدی می‌توان به کاهش اشتها، کاهش وزن، زردی پوست و چشم، درد و تورم شکم و…. اشاره کرد. شگفت زده خواهید شد اگر بگوییم که فواید طب سوزنی برای کبد بسیار زیاد است و به راحتی با استفاده از این روش می‌توان مشکلات کبدی را درمان نمود.

علت بروز بیماری کبد چرب

به صورت کلی کبد چرب به دلیل تجمع چربی در کبد و یا ناتوانی کبد در متابولیزه کردن چربی‌ها صورت می‌پذیرد. به این ترتیب که چربی اضافه در سلول‌های کبد ذخیره شده و باعث بروز بیماری کبد چرب خواهد شد. عوامل مختلفی مسبب تولید این چربی‌های ناسالم هستند از جمله آنها عبارت‌اند از اضافه وزن، قند خون بالا، استفاده از الکل و در موارد اندک بارداری، کاهش وزن ناگهانی، عوارض جانی برخی داروها و…. که در نهایت باعث بروز این بیماری می‌شوند.

مطالب دیگر  آیا درمان با طب سوزنی گران است؟

 بنابراین نمی‌توان وجود این بیماری را فقط به افراد دارای اضافه وزن نسبت داد و ممکن است افراد لاغر نیز گرفتار این بیماری شوند. خالی از لطف نیست که بدانید فواید طب سوزنی برای کبد زیاد است و فرد پس از انجام این فرایند حال عمومی مساعدتری خواهد یافت.

طب سوزنی

شدت مراحل بیماری کبد چرب

بیماری‌های کبد چرب به چهار مرحله تقسیم می‌شوند، برای شناخت بهتر این موارد توصیه می‌کنیم در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

۱- استئاتوز یا کبد چرب ساده

اولین مرحله در بیماری کبد چرب، استئاتوز یا کبد چرب ساده است. زمانی که چربی‌های اضافه در سلول‌های کبد تجمع کنند استئاتوز کبدی ایجاد می‌شود، البته این مورد به طور خفیف ظاهر شده و از این جهت در نوع بی ضرر یا کم ضرر تلقی شده است. این مرحله از بیماری عموماً علائمی ندارد و برای تشخیص این مسئله باید آزمایشات عملکرد کبدی انجام شود. اگر بیماری در این حین مشخص شود، می‌توان با بهره بردن از فواید طب سوزنی برای کبد آن را به سرعت و در کم‌ترین زمان درمان نمود.

۲- Nash یا استئو هپاتیت غیر الکلی

تعداد کمی از افراد مبتلا به استئاتوز با پیشرفت بیماری به این مرحله بیماری می‌رسند. این مرحله با عنوان nash یا استئو هپاتیت غیر الکلی شناخته می‌شود. در واقع این مورد نوعی تهاجمی دارد و کبد را ملتهب خواهد کرد. التهاب به وجود آمده به دلیل واکنشی است که بدن برای ترمیم سلول‌های کبد انجام می‌دهد. از علامت‌های این بیماری می‌توان به درد در قسمت سمت راست فوقانی شکم، بی‌حالی و کسلی اشاره کرد.

۳- فیبروز

مرحله پیشرفته‌تر از بیماری کبد چرب، فیبروز است. در واقع در این مرحله کبد به صورت مداوم دچار التهاب می‌شود که در نتیجه آن بافت‌های فیبری در اطراف سلول‌های کبد و رگ‌های خونی تولید می‌شوند. در برخی موارد میان این بافت‌ها فیبری و بافت‌های سالم کبد جایگزینی صورت می‌پذیرد. هرچند که همچنان بافت‌های سالمی در کبد وجود دارند تا کبد بتواند به صورت طبیعی به کار خود ادامه دهد. قطعاً با استفاده فواید طب سوزنی برای کبد، این بیماری درمان خواهد شد.

۴- سیروز

آخرین مرحله که شدیدترین نوع این موارد نیز هست سیروز کبدی می‌باشد. این بیماری به دلیل التهاب طولانی مدت کبد در مراحل اولیه بیماری صورت می‌پذیرد. در اغلب موارد کسانی که به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند به این بیماری دچار می‌شوند. باید توجه داشت که اگر در مراحل قبل برای درمان بیماری کبد چرب اقدام نشود، بیماری سیروز آسیب‌های جبران ناپذیری را برای فرد به ارمغان خواهد آورد.

 • به یاد داشته باشید که اگر بیماری کبد چرب بر اثر استفاده از الکل باشد به آن بیماری کبد چرب الکلی می‌گویند؛ اکثر کسانی که الکل مصرف می‌کنند از این بیماری رنج می‌برند. اما اگر بدون مصرف الکل این مشکل به وجود بیاید آن را بیماری کبد چرب غیر الکلی می‌نامند. البته امروزه کارشناسان طب سوزنی معتقدند که با استفاده از فواید طب سوزنی برای کبد، می‌توان به درمان بیماری‌های آن از جمله کبد چرب پرداخت.
مطالب دیگر  فواید طب سوزنی برای صورت چیست؟

طب سوزنی

چگونه این بیماری را تشخیص دهیم؟

همان‌طور که در قسمت‌های قبل به آن اشاره شد، بیماری کبد چرب تقریباً بدون علامت است. عموماً این عارضه به صورت اتفاقی در بررسی‌های آزمایشگاه، سونوگرافی و یا سی تی اسکن تشخیص داده می‌شود. به طور کلی برخی از افراد که دچار این مریضی می‌شوند حالت‌هایی همچون کسل بودن، ضعف و بی‌حالی و احساس درد در سمت راست فوقانی شکم را تجربه می‌کنند علل بروز این حالت‌ها به وجود آمدن ناگهانی و سریع این بیماری است.

البته همان گونه که گفته شد این موارد در برخی از افراد مشاهده می‌شود و در اکثریت، هیچ‌گونه علائمی ظاهر نخواهد شد؛ بنابراین برای تشخیص بیماری باید با از روش‌های آزمایشگاهی استفاده نمود تا بتوان به طور دقیق وجود بیماری را اثبات کرد.

نگاهی بر بیماران درمان شده در سال های اخیر

در سال‌های گذشته تعدادی از افراد مبتلا به کبد چرب به مجموعه‌های طب سوزنی مراجعه کرده‌اند، در میان این مراجعین رده‌های سنی مختلفی وجود داشته است. اغلب کسانی که در مرحله اولیه این بیماری بوده‌اند به استفاده از برنامه‌های ورزشی و غذایی، مراحل درمان را پشت سر گذاشته‌اند اما برخی از آنان در کنار این مراحل نیازمند استفاده از طب سوزنی بودند که با استفاده از این روش به طور کامل بهبود یافته‌اند.

از این جهت تعداد جلساتی که فواید طب سوزنی برای کبد را مشخص خواهد کرد، بین ۱۲ الی ۲۶ جلسه خواهد بود. مفیدترین زمان در هر جلسه درمان حدود نیم ساعت می‌باشد. افرادی که در مرحله سوم بیماری کبد چرب هستند معمولاً بیشتر به مراکز طب سوزنی مراجعه می‌کنند.

مطالب دیگر  فواید طب سوزنی، طبی با رمز و راز های کشف نشده

درمان کبد چرب با استفاده از طب سوزنی

با افزایش سن، بیماری کبد چرب نیز سیر صعودی پیدا می‌کند. تقریباً این بیماری در بین آقایان دو برابر بیشتر از بانوان مشاهده می‌شود. اما هر چه سن فرد بیشتر باشد، تفاوت جنسیت معیار کم ارزشی تلقی شده و کبد چرب به روند افزایشی خود ادامه خواهد داد. دلایل بروز کبد چرب عبارت‌اند از:

 1. عادت‌های بد غذا خوردن مانند: مصرف غذاهای کنسروی و دارای مواد نگهدارنده، عدم رعایت بهداشت در هنگام خوردن غذا و….
 2. عوامل استرس‌زا، اضطراب افسردگی و… (بیماری‌های روحی روانی تأثیر مستقیم بر روی کبد می‌گذارند.)
 3. نداشتن فعالیت‌های بدنی مانند پیاده روی و … و عدم تحرک کافی نیز باعث بروز این بیماری خواهد شد.

موارد استفاده طب سوزنی؟

نکات تکمیلی در این خصوص

همان طور که اشاره کردیم این بیماری در یک جا متوقف نخواهد شد و باید پس از تشخیص فوراً برای درمان اقدام نمود در غیر این صورت بیماری پیشرفت کرده و برای فرد خطرناک خواهد بود. هرچند که این بیماری در مراحل اولیه بدون علامت است اما با در پیش گرفتن سیر صعودی علائمی همچون خستگی و درد خفیف اما مزمن بروز خواهد کرد. در بدترین حالت اگر شخصی در سنین میان‌سالی با وجود داشتن بیماری‌هایی نظیر چاقی، دیابت، فشار خون و… به کبد چرب مبتلا شود می‌توان گفت سخت‌ترین مراحل بیماری را خواهد گذراند.

معمولاً افرادی که دچار بیماری کبد چرب می‌شود بیماری‌های قلبی، کلیوی و.. را قبلاً تجربه نموده‌اند. همچنین درصورتی که کبد چرب درمان نشود خطر ابتلا به بیماری‌هایی همچون سکته مغزی و قلبی، دیابت، افزایش چربی خون و … افزایش خواهد یافت.

درمان

چگونه کبد چرب با استفاده از طب سوزنی درمان می‌ شود؟

از فواید طب سوزنی برای کبد هر چه بگوییم کم است چراکه این روش یکی از مجرب‌ترین راه‌های درمان بیماری است. متخصصین این حوزه با شناخت نقاط تحریک پذیر، سوزن‌های مخصوص طب سوزنی را در نقاط حساس پوست بیمار فرو می‌کنند، این موارد باعث بهبود روند بیماری شده و درمان به سرعت انجام خواهد شد.

با استفاده از فواید طب سوزنی سلامتی را به کبد خود هدیه دهید.

بیماری کبد چرب بر اثر انباشت چربی در سلول‌های کبد رخ می‌دهد. مراحل مختلفی در این بیماری وجود دارد از جمله استئاتوز،nash، فیبروز و سیروز.

استفاده از فواید طب سوزنی برای کبد بی‌شمار است و با بهره بردن از این روش می‌توان به راحتی بیماری‌های کبدی از جمله کبد چرب را درمان نمود.

5 دیدگاه ‌ها

 • aya kabed charb ba tebe soozani darman mishe vaghan?

  • سلام بله قابل درمان می باشد

 • برای درمان مشکلات کبد به چند جلسه نیاز هست؟

  • سلام
   شما حتما باید یک جلسه مشاوره تشریف بیارید و با توجه به شرایطتتون تعداد جلسات تعیین بشود

 • طب سوزنی برای بیماری دیابت هم خوبه آیا؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *