معجزه طب سوزنی برای کاهش استرس

 • خانه
 • -
 • درمان با طب سوزنی
 • -
 • معجزه طب سوزنی برای کاهش استرس
 معجزه طب سوزنی برای کاهش استرس

امروزه با پیشرفت علم پزشکی طب سوزنی که در قدیم فقط مخصوص به چین بود، در کشور ما نیز جایگاه خود را پیدا کرده است. به طوری که افراد زیادی برای درمان انواع بیماری‌ها از جمله کاهش درد، مشکلات فشار خون، اضطراب، استرس و … استفاده می‌شود. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی نقاط طب سوزنی برای استرس بپردازیم. پس اگر شما جزء آن دسته افرادی هستید که از استرس در موقعیت‌های مختلف رنج می‌برید، پیشنهاد می‌دهیم خواندن این مقاله را از دست ندهید.

نقاط طب سوزنی در کدام قسمت ‌های بدن وجود دارند؟

نقاط طب سوزنی به عنوان مکان‌هایی در نظر گرفته می‌شوند که اعصاب، ماهیچه‌ها و بافت همبند را بتوان تحریک کرد. این تحریک جریان خون را افزایش می‌دهد. سپس توسط این عمل فعالیت مسکن‌های طبیعی بدن نیز افزایش پیدا خواهد کرد و باعث کاهش احساس درد در آن ناحیه خواهد شد. در ادامه به تأثیر نقاط طب سوزنی برای استرس می‌پردازیم.

طب سوزنی 

علم پزشکی در مورد تأثیر طب سوزنی چه می‌ گوید؟

خیلی از افراد بر این باور هستند که طب سوزنی یک علم من درآوردی است و هیچ ریشه پزشکی ندارد. اما نتایج تعدادی از مطالعات نشان می‌دهد که طب سوزنی گاهی به کاهش انواع درد‌های مزمن کمک کند. مانند: کمردرد، گردن درد و آرتروز. همچنین ممکن است به کاهش چشمگیر سردرد‌های تنشی و پیشگیری از سردرد‌های میگرنی کمک کند؛ بنابراین به نظر می‌رسد طب سوزنی گزینه معقولی برای افراد مبتلا به درد مزمن باشد.

آشنایی نقاط طب سوزنی برای استرس

شاید برای بسیاری از افراد این سؤال پیش بیاید که چگونه طب سوزنی به کاهش استرس کمک می‌کند؟ ما در این مبحث می‌خواهیم به بررسی نقاط طب سوزنی برای استرس بپردازیم.

 طب سوزنی یک روش درمانی مؤثر می‌باشد که شامل وارد کردن سوزن‌های بسیار ظریف به پوست در نقاط مخصوص طب سوزنی می‌شود. این روش اغلب برای تسکین درد در بدن شناخته شده است. اما طب سوزنی همچنین می‌تواند استرس و اضطراب را کاهش دهد. در واقع وقتی استرس شدید باشد، سلامت عاطفی و جسمی ما شروع به آسیب می‌کند و به اضطراب، افسردگی یا خستگی تبدیل می‌شود. اما طب سوزنی می‌تواند به کنترل استرس و اضطراب کمک کند. زیرا بر بخشی از مغز که احساسات را تحت کنترل خود دارد، تأثیر می‌گذارد و به طور طبیعی استرس را کاهش می‌دهد.

مطالب دیگر  ۱۱ دلیل کاهش میل جنسی

تأثیر طب سوزنی در استرس و اضطراب

استرس، اضطراب یا افسردگی جریان انرژی را در سراسر بدن شما قطع می‌کند و همین امر موجب ایجاد کسلی و بی‌حوصلگی در شما می‌شود. طبق طب چینی، انرژی از طریق مسیر‌های نصف النهار در بدن ما جریان دارد. با این حال، استرس مانند ترافیک عمل می‌کند و باعث مسدود شدن جریان آزاد انرژی (چی) در سراسر بدن خواهد شد. بنابراین دانستن جایگاه نقاط طب سوزنی برای استرس بسیار اهمیت دارد. همچنین در یک سیستم بزرگراهی، زمانی که سدی وجود داشته باشد عموماً سایر مناطق را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

این موضوع در مورد استرس نیز صادق است که بر بسیاری از قسمت‌های دیگر بدن مانند هضم غذا، فشار خون، درد و توانایی خواب نیز تأثیر می‌گذارد. از طریق درمان طب سوزنی می‌توان این انسداد‌های انرژی را برطرف کرد.

طب سوزنی

مزایای طب سوزنی برای کاهش استرس چیست؟

مطالعات متعددی در مورد اثرات طب سوزنی بر استرس انجام شده است. این مطالعات بیشتر بر اختلال اضطراب متمرکز شده‌اند و نشان می‌دهند که نقاط طب سوزنی برای استرس نیز مفید می‌باشد. برای مثال یک مطالعه امیدوار‌کننده در سال ۱۳۹۴ نشان داد که طب سوزنی علائم افراد مبتلا به اضطراب و استرس را کاهش می‌دهد که بهبود این علائم با روش‌های درمانی دیگر اثر بخش نبوده است. در این آزمایش شرکت کنندگان ده جلسه ۳۰ دقیقه‌ای طب سوزنی را در طول ۱۲ هفته دریافت کردند که نتیجه بهبود در این افراد در هفته ۱۰ مشاهده شد.

نقاط جادویی طب سوزنی

آیا استفاده از نقاط طب سوزنی برای استرس خطراتی به همراه دارد؟

در حالی که طب سوزنی استرس شما را بیشتر نمی‌کند، اما عوارض و خطرات احتمالی دارد. شما می‌توانید با اطمینان از مراجعه به یک متخصص طب سوزنی که دارای مجوز از وزارت بهداشت باشد، از بسیاری از این موارد جلوگیری کنید. درد، عارضه‌ای است که اغلب افراد بعد از جلسه اول طب سوزنی آن را تجربه می‌کنند که معمولاً در عرض چند ساعت از بین می‌رود. هرچند ممکن است به علت فشار بر نقاط طب سوزنی برای استرس شما شاهد کبودی‌هایی بر روی آن نقاط باشید. همچنین در برخی افراد با کمی سوزش نیز همراه می‌باشد.

از طب سوزنی چه انتظاری دارید؟

هنگامی که برای اولین بار به یک متخصص طب سوزنی مراجعه می‌کنید، وی از شما در مورد داروهایی که مصرف دارید، سابقه پزشکی و ناحیه‌ای از بدن که می‌خواهید از درد آن ر‌ها شوید، سؤال می‌پرسد؛ بنابراین اگر از استرس رنج می‌برید، زمان خوبی است که شما هرآنچه می‌خواهید در مورد نقاط طب سوزنی برای استرس بدانید، از متخصص سؤال کنید.

مطالب دیگر  فواید طب سوزنی را بیشتر بشناسید !

در روند درمان، سوزن‌های بلند و نازک را در نقاط مختلف با فشار روی بدن شما وارد می‌کنند. بسته به نقاط فشار مورد استفاده، می‌تواند بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد. پزشک طب سوزنی همچنین ممکن است سوزن‌ها را بچرخاند یا یک پالس الکتریکی روی آن‌ها اعمال کند. متخصص قبل از اینکه سوزن‌ها را با دقت بیرون بیاورد، تا ۲۰ دقیقه منتظر می‌ماند. به یاد داشته باشید که شما در جلسات اول احساس رضایت نخواهید داشت؛ زیرا طب سوزنی باید به صورت منظم تکرار شود تا به درمان قطعی برسید.

نکاتی که باید برای درمان با نقاط طب سوزنی بدانید

طب سوزنی که برای درمان طیف وسیعی از مشکلات سلامتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع جایگزین مبتنی بر طب سنتی چینی است که می‌تواند با استفاده ماهرانه از سوزن‌های نازک به کاهش درد و سایر علائم کمک کند. اگر به فکر انجام این درمان به ویژه در نقاط طب سوزنی برای استرس هستید. در این مطلب چندین نکته در مورد این نوع درمان آورده شده است.

این نکات شامل:
 1. معمولاً به جلسات متعدد نیاز دارد: در حالی که طب سوزنی یک روش مؤثر برای تسکین درد است، معمولاً برای ارائه نتایج طولانی مدت بیش از یک درمان لازم دارد.
 2. به خاطر داشته باشید که با معده خالی برای طب سوزنی مراجعه نکنید. زیرا ممکن است در غیر این صورت با سر درد و یا کاهش فشار خون مواجه شوید.
 3. سوزن‌ها فقط یکبار استفاده می‌شوند: اگر نگران بهداشتی بودن سوزن‌ها هستید باید بگوییم که سوزن‌های طب سوزنی فقط یکبار برای هر فرد استفاده می‌شود و برای هر درمان از سوزن‌های جدید استفاده می‌کنند.
 4. طب سوزنی به مشکلات متعدد سلامتی کمک می‌کند: طب سوزنی معمولاً با تسکین درد همراه است. اما می‌توان از آن برای بسیاری از مسائل سلامتی دیگر نیز استفاده کرد که شامل مشکلات گوارشی، آلرژی، اضطراب و استرس می‌باشد.
 5. ممکن است برای درمان با طب سوزنی به بررسی فیزیکی بدن نیز احتیاج شود. به منظور تعیین مؤثرترین نوع درمان طب سوزنی برای شما، گاهی لازم می‌شود متخصص طب سوزنی نیاز به بررسی شرایط فیزیکی خاصی داشته باشد که شامل بررسی نبض یا بررسی ضربان قلب و همچنین تنش در قسمت‌هایی از بدن شما می‌شود.
مطالب دیگر  کاربرد طب سوزنی

چند نقطه طب سوزنی برای تسکین استرس

شاید برای شما مهم باشد بدانید این نقاط طب سوزنی برای کاهش استرس در کجای بدن قرار گرفته‌اند. ما در این بخش می‌خواهیم به بررسی این نقاط بپردازیم. نقاط طب سوزنی برای استرس در بدن عبارت‌اند از:

 • یکی از این نقاط بر روی پا و حدود دو الی سه انگشت در زیر انگشت شست پا و انگشت دوم قرار دارد و درست در بالای استخوان واقع شده است.
 • هال نقطه تأثیرگذاری بین ابروهای شماست که گفته می‌شود اعمال فشار در این نقطه به اضطراب و استرس کمک می‌کند. همچنین در این نقطه نیز می‌توان از سوزن‌های طب سوزنی استفاده کرد.
 • نقطه‌ای در پوسته بالایی گوش شما، در نوک توخالی مثلث مانند وجود دارد. گفته می‌شود که تحریک این نقطه به تسکین اضطراب، استرس و بی‌خوابی کمک می‌کند.
 • نقطه چاه شانه در عضله شانه شماست. برای پیدا کردن آن، ماهیچه شانه خود را با انگشت وسط و شست خود فشار دهید. ثابت شده است که تحریک این نقطه به کاهش استرس، تنش عضلانی و سردرد کمک می‌کند.
 • حدود سه انگشت زیر مچ دست: تحریک این نقطه ممکن است به کاهش اضطراب و همچنین تسکین حالت تهوع و درد کمک کند.

اضطراب

انجام چه کار‌هایی شما را از استرس دور می ‌کند؟

در حالی که طب سوزنی ممکن است به برخی از افراد مبتلا به استرس کمک کند. محققان بسیاری راه‌های دیگر را به طور کامل آزمایش کرده‌اند که عبارت‌اند از:

 • راه‌هایی برای مدیریت استرس خود، کنترل افکار منفی و مقابله با تروما را شناسایی کنید.
 • علاوه بر کنترل احساسات و استفاده از دارو، برخی افراد از سایر رویکرد‌های مکمل مانند ماساژ، طب سوزنی یا مراقبت‌های کایروپراکتیک برای درمان استرس کمک می‌گیرند.
هر آنچه باید در مورد نقاط طب سوزنی برای استرس بدانید

طب سوزنی قرن‌ها نقش مهمی در طب سنتی چین ایفا کرده است. متخصصان این درمان بر این باورند که بسیاری از بیماری‌ها زمانی رخ می‌دهند که چی یا انرژی طبیعی بدن از تعادل خارج شود. فعال کردن برخی از نقاط طب سوزنی روی بدن می‌تواند به تعادل مجدد انرژی و بازیابی سلامت کمک کند؛ بنابراین با پیدا کردن نقاط طب سوزنی برای استرس می‌توانید با تحریک این نقاط به درمان استرس و اضطراب خود کمک کنید.

6 دیدگاه ‌ها

 • برای درمان استرس چند جلسه نیازه؟؟؟

  • سلام
   شما حتما باید مشاوره بشید معمولا پکیج ها ۱۵ جلسه ای هستند

 • هزینه درمان استرس با طب سوزنی چقدره؟

  • سلام برای هزینه ها ابتدا باید مشاوره بشید تا هزینه نهایی بهتون اطلاع داده شود

 • آیا طب سوزنی درد داره؟

  • سلسام خیر به هیچ عنوان درد ندارد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *