درمان حساسیت با طب سوزنی

 • خانه
 • -
 • طب سوزنی
 • -
 • درمان حساسیت با طب سوزنی
 درمان حساسیت با طب سوزنی

حساسیت و یا آلرژی عکس العملی است که بدن به عوامل خارجی نشان می دهد. که این عکس العمل شامل آب ریزش بینی، سوزش گلو، چشم، سرفه، عطسه های پی در پی و … می باشد. به طور کلی راه ها و تکنیک های متعددی به منظور درمان حساسیت وجود دارد. اما در این مقاله قصد داریم شما را با درمان حساسیت با طب سوزنی آشنا کرده و مطالبی را در زمینه روش طب سوزنی، مزایا و کاربرد های آن بیان کنیم.

طب سوزنی

آشنایی با روش درمان طب سوزنی

طب سوزنی یک روش درمانی است که قدمت آن به دوهزار سال پیش بر می گردد. بسیاری از متخصصان این طب معتقدند که در بدن انسان یک جریان انرژی به نام “چی” وجود دارد که مسیر آن در بدن انسان در حالت تعادل است. اما اگر به هر دلیلی، اختلالی در این مسیر ایجاد شود، منجر به ایجاد درد و یا بیماری خواهد شد. که راه درمان آن استفاده از روش طب سوزنی می باشد. در واقع در طب سوزنی با وارد کردن سوزن های نازک و مخصوصی به نام نیدل، و وارد کردن آن در نقاط خاصی از بدن، منجر به رفع بیماری و تسکین درد می شوند.

مراحل درمان با طب سوزنی چیست؟

در ابتدا لازم است که افراد برای درمان حساسیت با طب سوزنی، نسبت به پیدا کردن کلینیک تخصصی طب سوزنی به همراه پزشک متخصص اقدام کنند. لازم است بدانید که انتخاب این موارد، از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که مناسب بودن کلینیک و پزشک متخصص طب سوزنی، تاثیر بسزایی در بهبود روند درمان دارد.

مرحله بعد پزشک بیمار را معاینه کرده و اطلاعاتی را مانند سوابق بیماری فرد، دارو های مصرف کرده و ….. را به دست می آورد. سپس با استفاده از اطلاعات کسب کرده و معاینات صورت گرفته، یک طرح درمانی برای فرد ارائه می دهد.

در گام بعدی بیمار با توجه به نحوه درمان خود بر روی تخت دراز می کشد و یا بر روی صندلی می نشیند. سپس پزشک محل مد نظر برای درمان را با الکل ضد عفونی می کند.

مطالب دیگر  طب سوزنی و درمان های فیزیوتراپی

گام بعدی، نوبت به انجام عملیات طب سوزنی می باشد. در واقع پزشک سوزن ها را در قسمت مد نظر وارد می کند.

ممکن است پزشک سوزن ها را در جای خود حرکت داده و آن ها را بچرخاند. انجام این کار منجر به ایجاد گرما و جریان الکتریسیته در بدن شده و در نتیجه منجر به افزایش سرعت روند درمان و بهبود بیماری می شود.

پس از انجام مراحل بالا، نوبت به خروج سوزن ها از بدن می باشد. لازم است بدانید که ورود و یا خروج سوزن ها در بدن، هیچ دردی به همراه ندارد. چرا که این سوزن ها نازک بوده و مخصوص این طب طراحی شده است.

درمان حساسیت با طب سوزنی

تاثیر طب سوزنی در درمان حساسیت

در درمان حساسیت با طب سوزنی، پزشک متخصص طب سوزنی با وارد کردن سوزن های مخصوص در نقاط مختلف بدن، منجر به تعادل انرژی چی در سیستم بدن مخصوصا اندام های مربوط با سینوس ها می شود. در واقع با استفاده از روش های طب سوزنی می توان بر روی اعصاب و سیستم ایمنی تاثیر گذاشته و در نتیجه موجب کاهش التهابات فصلی و یا از بین رفتن عوامل ایجاد آلرژی شد.

انواع روش های طب سنتی برای درمان حساسیت کدام است؟

درمان حساسیت با طب سوزنی الکتریکی

 • در روش طب سوزنی الکتریکی، برای درمان حساسیت سوزن های کوچک و جریان خاص الکترومغناطیسی را به صورت مستقیم وارد نقاطی می کنند که درگیر بیماری و یا درد می باشند.

درمان حساسیت با طب فشاری

 • تکنیک اصلی در طب فشاری استفاده از دست به منظور تسکین درد و یا درمان بیماری می باشد. در واقع این روش درمان یکی از قدیمی ترین تکنیک ها در طب سنتی است که در آن نقاط درگیر شده را کاملاً ماساژ و فشار داده و منجر به گردش خون در بدن می شوند.

درمان های گیاهی

 • درمان با دارو های گیاهی یکی از رایج ترین و مورد علاقه ترین روش های درمانی مکمل شناخته شده است. در واقع در این روش انواع مختلفی از گیاهان دارویی را بر روی نقاط دردناک و مفاصل قرار می دهند.
مطالب دیگر  کاربرد طب سوزنی برای زیبایی

درمان حساسیت با طب سوزنی

 • به منظور درمان حساسیت با طب سوزنی، پزشکان سوزن های مخصوص را در نقاط درگیر شده وارد کرده و با این کار منجر به بهبود حساسیت و آلرژی می شوند.

تعداد جلسات و هزینه درمان با طب سوزنی

به طور کلی تعداد جلسات طب سوزنی توسط پزشک متخصص تعیین می شود. که تعداد این جلسات با توجه به نوع بیماری فرد، شرایط هر فرد و …. متفاوت می باشد. حال اگر بخواهیم راجع به هزینه درمان حساسیت با طب سوزنی بگوییم، لازم است بدانید که هزینه با توجه به فاکتور هایی از جمله تعداد جلسات درمانی، تجهیزات مورد استفاده در طول درمان، تعداد سوزن ها، نوع کلینیک و یا مزد پزشک متخصص، شرایط بیماری هر فرد و …. متغیر می باشد. اما به طور کلی هزینه درمان با طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی به صرفه تر و مناسب تر می باشد.

درمان حساسیت با طب سوزنی

درمان حساسیت با طب سوزنی چه مزایایی دارد؟

 • درمان با طب سوزنی هیچ دردی به همراه ندارد. چرا که سوزن های مصرفی در این روش، نازک بوده و مخصوص این طب طراحی شده است.
 • طب سوزنی یک روش غیر تهاجمی می باشد. به این منظور که درمان با طب سوزنی نیاز به هیچ گونه عمل جراحی و بی هوشی ندارد.
 • از طب سوزنی می توان برای درمان اغلب بیماری ها و تسکین بسیاری از درد ها استفاده نمود.
 • به طور کلی درمان با هر روش درمانی با یکسری عوارض همراه است. اما لازم است بدانید که درمان حساسیت با طب سوزنی با کمترین عوارض جانبی همراه است.
 • طب سوزنی علاوه بر درمان بیماری و تسکین درد، برای زیبایی صورت نیز استفاده می شود.
 • درمان با طب سوزنی یک روش سازگار است. به این منظور که در صورت درمان با طب سوزنی می توان از دیگر روش های درمانی مکمل مانند میکرونیدلینگ، امبدینگ و … استفاده کرد.
 • طب سوزنی را می توان یکی از ایمن ترین روش های درمانی دانست.
 • هزینه درمان با طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی پایین تر می باشد.
 • به طور کل جلسات کوتاه مدت طب سوزنی، از دیگر مزایای درمان با این روش می باشد.
 • در صورت درمان حساسیت با طب سوزنی، دیگر نیازی به استفاده از دارو های شیمیایی نیست. چرا که طب سوزنی یک روش کاملا طبیعی می باشد.
 • از مزایای مهم طب سوزنی می توان به تاثیرات مثبت آن در بدن، مانند افزایش استقامت، بازیابی انرژی، تنظیم هورمون‌ها و افزایش سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.
 • و ….
مطالب دیگر  آیا لاغری با طب سوزنی برگشت پذیر است؟

عوارض درمان با طب سوزنی

درمان با طب سوزنی به نسبت سایر روش ها از عوارض جانبی کمتری برخوردار می باشد. از عوارض طب سوزنی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ایجاد عفونت در صورتی که برای انجام طب سوزنی، سوزن ها استریل شده نباشد و ضد عفونی نشده باشند.
 • امکان آسیب به اندام های داخلی در صورتی که طب سوزنی توسط دکتر متخصص انجام نشود.
 • از دیگر عوارض احتمالی طب سوزنی می توان به ایجاد کبودی در ناحیه درمان اشاره کرد.

درمان حساسیت با طب سوزنی

آیا درمان حساسیت با طب سوزنی، یک درمان قطعی است؟

در علم پزشکی هیچ عنوانی برای درمان قطعی یک بیماری وجود ندارد. بنابراین می توان گفت که درمان به روش طب سوزنی نیز از این قاعده مستثنی نیست. به این منظور که ممکن است برخی از درد ها و بیماری ها با استفاده از انواع روش های طب سوزنی کاملاً رفع شود اما بر روی برخی دیگر از بیماری ها اثر کمتری بگذارد. به طور کلی بهتر است بدانید که درمان حساسیت با طب سوزنی، یک روش درمانی مکمل است که استفاده از آن در کنار دیگر روش های درمانی، تاثیر بسزایی در رفع آلرژی و حساسیت دارد.

سوالات متداول

آیا درمان با طب سوزنی دردناک است؟

خیر. سوزن های طراحی شده در این طب نازک بوده و هیچ دردی را به همراه ندارند.

درمان حساسیت با طب سوزنی گران است؟

هزینه درمان حساسیت با طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی مناسب تر است.

آیا درمان با طب سوزنی عوارض جانبی دارد؟

خیر. درمان با طب سوزنی از عوارض جانبی بسیار کمی همراه است.

نویسنده: المیناز اردیبهشت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *