فواید طب سوزنی برای بهبود حساسیت

 • خانه
 • -
 • طب سوزنی
 • -
 • فواید طب سوزنی برای بهبود حساسیت
 فواید طب سوزنی برای بهبود حساسیت

طب سوزنی یک روش درمانی است که توسط پزشکان چینی به منظور رفع بیماری ها و تسکین درد ها ساخته شده است. قدمت درمان با این طب به دو هزار سال پیش در کشور چین بر میگردد. در واقع بسیاری از متخصصان طب سوزنی معتقدند که در بدن انسان یک جریان انرژی به نام چی وجود دارد که مسیر آن در بدن در حالت تعادل است. اما اگر به هر دلیلی اختلالی در مسیر این انرژی ایجاد شود، باعث درد و بیماری خواهد شد، که راه درمان آن استفاده از روش طب سوزنی می باشد. در این میان لازم است بدانید که یکی از کاربرد های این روش درمان، فواید طب سوزنی برای بهبود حساسیت می باشد. از این رو در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با روش طب سوزنی، فواید و عوارض آن آشنا کنیم.

طب سوزنی

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی روشی است که در آن متخصصان با استفاده از سوزن های نازک و مخصوص به نام نیدل، و وارد کردن آن در نقاط خاصی از بدن، منجر به درمان درد و بیماری می شوند. در واقع پزشکان در بدن انسان بیش از ۷۵۰ نقطه طلایی شناسایی کرده اند. که با وارد کردن سوزن ها در این نقاط، منجر به ایجاد شوک در بدن شده و در این صورت می توان اثر طب سوزنی در درمان درد ها و بیماری های مختلف را مشاهده کرد.

حساسیت و علائم آن

حساسیت نوعی از آلرژی است که ممکن است با شروع فصل و یا مصرف نوعی از خوراکی، ایجاد شود. به طور کلی حساسیت ها دارای علائم خاصی می باشند. از متداول ترین علائم حساسیت می توان به عطسه، آب ‌ریزش بینی، خارش چشم، سرفه، التهاب سینوس‌ ها، گلو و یا کانال ‌های گوش، گرفتگی گوش، ترشحات پشت بینی، سردرد، تنگی نفس، خس خس سینه و …. اشاره کرد. به طور کلی لازم است بدانید که روش های مختلفی به منظور درمان حساسیت از جمله مصرف دارو های شیمیایی و … وجود دارد. اما در این میان قصد داریم شما را با یکی از بهترین روش های درمان، یعنی فواید طب سوزنی برای بهبود حساسیت آشنا کنیم.

مطالب دیگر  درمان حساسیت با طب سوزنی

مراحل درمان حساسیت با طب سوزنی چیست؟

 1. گام اول برای مشاهده فواید طب سوزنی برای بهبود حساسیت، پیدا کردن کلینیک مخصوص به همراه پزشک متخصص طب سوزنی می باشد. این مرحله از مهم ترین مراحل درمان می باشد. چرا که مناسب بودن آن ها تاثیر بسزایی در خوب پیش رفتن روند درمان دارد.
 2. در مرحله بعد لازم است که بیمار با پزشک ملاقات کند. در واقع پزشک در این مرحله بیمار را معاینه کرده و اطلاعاتی را نظیر سن بیمار، سوابق بیماری فرد، دارو های مصرف کرده و … را از بیمار می پرسد. سپس با توجه به معاینات انجام داده و اطلاعات کسب کرده، یک طرح درمانی برای فرد ارائه می دهد.
 3. لازم به ذکر است که در جلسه اول درمان، پزشک با توجه به شرایط بیماری هر فرد، فاکتور هایی را از جمله تعداد جلسات درمان، تعداد سوزن های مصرفی در هر جلسه طب سوزنی، زمان بندی هر جلسه و …. را تعیین می کند
 4. در مرحله بعد لازم است که بیمار آماده شود. به این منظور که با توجه به نوع درمان خود، بر روی تخت دراز بکشد و یا روی صندلی بنشیند.
 5. سپس پزشک محل مد نظر برای درمان را با الکل ضد عفونی می کند. لازم است بدانید که این مرحله نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که در صورت عدم ضد عفونی و یا استریل نکردن سوزن های طب سوزنی، ممکن است بدن بیمار با عفونت مواجه شود. (فواید طب سوزنی برای بهبود حساسیت)
 6. مرحله بعد نوبت به انجام عملیات درمان با روش طب سوزنی می باشد. در واقع پزشک سوزن ها را وارد نقاط مد نظر بر بدن کرده و اجازه می دهد که سوزن ها به مدت ۵ الی ۲۰ دقیقه بر بدن باقی بماند.
 7. گام بعد، پزشک سوزن ها را از بدن خارج می کند. لازم به ذکر است که ورود و یا خروج سوزن ها از بدن دردی به همراه ندارد. چرا که سوزن های طب سوزنی نازک بوده و مخصوص این طب طراحی شده است.
مطالب دیگر  فواید طب سوزنی، طبی با رمز و راز های کشف نشده

فواید طب سوزنی برای بهبود حساسیت

مراقبت های لازم پس از درمان با طب سوزنی

 • پس از درمان با طب سوزنی سعی کنید به مدت ۱ الی ۲ ساعت چیزی مصرف نکنید.
 • استراحت کردن پس از درمان با طب سوزنی را به هیچ عنوان فراموش نکنید.
 • پس از انجام درمان با طب سوزنی فرد باید از انجام کار های سنگین جدا خودداری کند. در صورتی که قصد ورزش کردن دارید، ورزش های سبک مانند پیاده روی انجام دهید.
 • ماساژ درمانی از جمله تکنیک هایی است که شما می توانید پس از طب سوزنی به منظور کاهش درد و گرفتگی و همچنین افزایش سرعت روند درمان استفاده کنید.
 • پس از درمان با طب سوزنی از مصرف کافئین، الکل، قهوه و …. خودداری کنید.
 • مصرف غذا های سالم و مفید و داشتن رژیم غذایی مناسب از دیگر نکات مهمی است که باید پس از درمان با طب سوزنی به آن دقت کرد.
 • پس از درمان با طب سوزنی، لازم است که بدن خود را تا حد ممکن گرم نگه دارید.
 • و ….

طب سوزنی در بهبود حساسیت چه تاثیراتی دارد؟

پزشکان به منظور درمان حساسیت و آلرژی، سوزن هایی را وارد نقاط خاصی از بدن می کنند. انجام این کار بر روی اعصاب و سیستم ایمنی بدنی تاثیر گذاشته و در نتیجه مکانیسم بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. لازم است بدانید که این سوزن ها منجر به برقراری تعادل در مسیر جریان چی شده و بدین ترتیب عوامل ایجاد آلرژی و التهابات فصلی کمتر شده یا کاملا از بین می ‌روند.

فواید طب سوزنی برای بهبود حساسیت

فواید طب سوزنی برای بهبود حساسیت

 • طب سوزنی یکی از روش های غیر تهاجمی است که در صورت استفاده از آن نیازی به هیچ گونه عمل جراحی و بی هوشی نیست.
 • فواید طب سوزنی برای بهبود حساسیت یکی از ایمن ترین روش های درمان می باشد.
 • طب سوزنی یک روش طبیعی می باشد. به این منظور که در هنگام استفاده از روش طب سوزنی، نیازی به استفاده از دارو های شیمیایی نیست.
 • در صورت درمان با طب سوزنی می توان از دیگر روش های درمانی مکمل استفاده کرد. به این منظور که طب سوزنی با سایر روش های درمانی سازگار است.
 • درمان با طب سوزنی به نسب سایر روش های درمانی با کمترین عوارض جانبی همراه است.
 • فواید طب سوزنی برای بهبود حساسیت هیچ دردی به همراه ندارد. چرا که سوزن های مصرفی در این طب نازک بوده و مخصوص طب سوزنی طراحی شده است.
 • طب سوزنی علاوه بر کاربرد در درمان بیماری ها و تسکین بسیاری از درد ها، به منظور زیبایی های صورت و بدن از جمله جوانسازی پوست، زاویه سازی، برجستگی گونه، فرم دهی باسن و سینه و … مورد استفاده قرار می گیرد.
 • طب سوزنی به نسبت سایر روش های درمانی، از هزینه های مناسب تری برخوردار بوده و از نظر اقتصادی کاملا به صرفه تر می باشد.
 • از دیگر فواید طب سوزنی برای بهبود حساسیت، می توان به افزایش سیستم ایمنی بدن، افزایش استقامت، بازیابی انرژی، تنظیم هورمون‌ ها و … اشاره کرد.
مطالب دیگر  بهترین دکتر طب سوزنی

آیا درمان با طب سوزنی خطرناک است؟

در پاسخ به این سوال لازم است بدانید که درمان و بهبود حساسیت با استفاده از هر روش درمانی، مطمئناً با یکسری از خطرات و عوارض همراه است. و درمان حساسیت با طب سوزنی از این قاعده مستثنی نیست. در واقع علاوه بر فواید طب سوزنی برای بهبود حساسیت، طب سوزنی خطراتی نیز به همراه دارد. از جمله عوارض این روش درمان می توان به ایجاد خونریزی، کبودی، امکان آسیب به اندام های داخلی، امکان ایجاد عفونت و … اشاره کرد.

فواید طب سوزنی برای بهبود حساسیت

سوالات متداول

آیا درمان با طب سوزنی ماندگار است؟

ماندگاری درمان با توجه به تعداد جلسات طب سوزنی، تعداد سوزن های مصرفی، نوع بیماری و … متغیر است.

تعداد جلسات درمان با طب سوزنی چقدر است؟

تعداد جلسات طب سوزنی با توجه به شرایط هر فردی متفاوت خواهد بود.

آیا درمان با طب سوزنی دردناک است؟

به دلیل سوزن های نازک و مخصوص، درمان به روش طب سوزنی دردی به همراه ندارد.

نویسنده: المیناز اردیبهشت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *